SOS 1.5 Net Sıfır Karbon için Yol Haritası

Yayınlanma Tarihi: 21.12.2021

SKD Türkiye olarak, çatı örgütümüz WBCSD tarafından hazırlanan, net sıfır karbon hedefini gerçekleştirmek konusunda şirketlere oldukça değerli ve yol gösterici bilgiler içeren “SOS 1.5 Net Sıfır Karbon için Yol Haritası” raporunu Türkçeye çevirerek sizlere sunduğumuzu paylaşmak isteriz.

SOS 1.5 raporu, sektörlerinde önde gelen şirketlerin görüş ve önerileriyle geliştirerek, şirketlerin Kapsam 1, 2 ve 3 karbon emisyonlarını nasıl azaltabileceğine ilişkin bir rehber niteliğinde hazırlanmıştır. Ayrıca her şirketin kendi eylemlerinin ötesinde, net sıfır karbon hedefine yönelik olarak yapılan çalışmaların karşısındaki harici engellerle başa çıkmada şirketlerin birlikte gerçekleştirebilecekleri daha geniş kapsamlı değer zinciri eylemlerini de önermektedir.

Bir yol haritası olan SOS 1.5 raporu; şirketlere net sıfır karbon hedefine giden yolculuklarında rehberlik etmek için farklı sektörlerde önemli iklim çalışmaları yürüten lider şirketlerle gerçekleştirilen kapsamlı danışmanlık faaliyetlerine dayanmaktadır. Şirketlerin net sıfır karbon emisyonları hedefine ulaşma yolculuğuna başlamasına veya yolculuğunda ilerlemesine yardımcı olacak 5 ana adım ve 16 eylemden oluşan yol haritası şirketlerin net sıfır karbon yolculuğunda hangi aşamasında olduklarına bakılmaksızın, tüm şirketler için değerli tavsiyeler içermektedir.