Kentsel Dönüşüm, Deprem ve Olası Diğer Afetler Sonucunda Oluşacak Yıkıntı Atıklarının Yönetimi Rehberi

Yayınlanma Tarihi: 10.06.2024

Geçtiğimiz yıl meydana gelen ve hepimizi derinden etkileyen Kahramanmaraş Depremleri’nden etkilenen 13 il, yaklaşık 200 milyon ton yıkıntı atığını (enkaz) yönetme sorunu ile karşı karşıya kaldı. Bu miktar, dünyada bugüne kadar afetler sonucunda oluşmuş en yüksek enkaz miktarı olarak kayıtlara geçti. Yaşanan bu felaket, ülkemizde atıkların yönetilmesi, afet öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenlerin belirlenmesi, afetlere dayanıklı ve hazırlıklı olunması için kapsamlı bir yönetim planına ihtiyaç duyulduğunu ortaya koydu.

Bu ihtiyaca yanıt vermek amacıyla  SKD Türkiye olarak İO Çevre iş birliğinde; üyelerimiz Akçansa ve IC İçtaş İnsaat'ın ana sponsorluğunda, Çimsa'nın destek sponsorluğunda TKYB'nin ayni katkılarıyla başlattığımız “Kentsel Dönüşüm, Deprem ve Olası Afetler Sonucu Oluşacak Yıkıntı Atıklarının Yönetimi İçin Rehber Doküman Hazırlanması Projesi”ni tamamlamış bulunuyoruz.

Türkiye’de inşaat sektörünün döngüselliğinin artırılmasına ve yıkıntı atıkların yönetimiyle ilgili olan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı desteklemesine önemli bir katkıda bulunacağına inandığımız bu rehberi dikkatlerinize sunarız.