Sürdürülebilirlik Raporları Analizi: Reporting Matters 2018

Yayınlanma Tarihi: 18.06.2019

SKD Türkiye tarafından PwC Türkiye ortaklığı ile SKD Türkiye üyesi kuruluşların entegre ve sürdürülebilirlik raporları nın analiz edildiği Reporting Matters 2018 lansmanı, raporlama konusundaki en önemli otoritelerden, IIRC Onursal Başkanı Mervyn King'in onur konuğu olarak katıldığı bir etkinlikle TSKB ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 

SKD Türkiye üyesi 25 şirketin entegre ve sürdürülebilirlik raporların analizine yer veren Reporting Matters raporun ikincisi, 17 Haziran, 2019’da TSKB ev sahipliğinde tanıtıldı. 

Reporting Matters metodolojisi ile finansal olmayan raporların kalitesinin ve etkisinin artırılması hedefleniyor. Sürdürülebilirliğin giderek daha fazla önem kazandığı son yıllarda sürdürülebilirlik raporlaması da sıklıkla gündeme gelen konulardan biri olarak dikkat çekiyor. 

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin (WBCSD) bu gündeme zemin oluşturmak amacıyla 2013’ten bu yana küresel çapta İngiltere’de yerleşik danışmanlık şirketi Radley Yeldar ile birlikte uyguladığı Reporting Matters yöntemi, son iki yıldır İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) öncülüğünde ve PwC Türkiye işbirliğiyle Türkiye’de de uygulanıyor. Bu yıl 17 Haziran’da TSKB’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Reporting Matters 2018’de şirketlerin entegre ve sürdürülebilirlik raporları, “İlkeler, İçerik ve Deneyim” olmak üzere üç ana kriter ve 18 alt kritere göre analiz edildi. 

Reporting Matters 2018’de şirketlerin %76’sının bir önceki yıla göre genel puanında, %24’ünün ayrıca önemlilik kriterindeki puanını artırmasının iş dünyasının sürdürülebilirlik yaklaşımı açısından çok değerli olduğu ifade edildi. Diğer yandan değerlendirilen entegre veya sürdürülebilirlik raporları  sadece %26’sının stratejisiyle uyumlu hedef ve taahhütlerinin bulunması gelişmeye açık bir konu olarak not edildi.  

“Türkiye’de sürdürülebilirlik ve entegre raporlamaya ilgi memnun edici”

Toplantının açılış konuşmasını yapan TSKB Genel Müdür Yardımcısı ve SKD Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ece Börü, iklim değişikliğinin olumsuz etkileri nedeniyle günümüz dünyasında çevresel, toplumsal ve ekonomik kaygıların giderek arttığına dikkat çekerek, “Bu durum finans sektörüne ve iş dünyasına önemli sorumluluklar yüklüyor. Sonraki nesillere daha iyi bir gelecek bırakmak için artık tüm şirketlerin stratejilerini sürdürülebilir kalkınma kriterleri çerçevesinde ele almaları gerektiğini gayet iyi biliyoruz. Sürdürülebilirlik felsefesini tüm iş modeline entegre etmiş bir banka olarak değer zinciri boyunca hem finansal hem de finansal olmayan unsurların belli bir disiplin çerçevesinde izlenmesinin ve yönetilmesinin büyük önem taşıdığına inanıyoruz” dedi. 

İklim değişikliği nedeniyle 4 trilyon dolar tehlikede

Toplantının açılışında konuşan SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin ise “Yapılan araştırmalar yalnızca 2030 yılına kadar 4 trilyon dolar değerindeki varlığın, iklim değişikliği nedeniyle risk altında olduğunu gösteriyor. Öte yandan, WBCSD’ye üye 115 şirket özelinde yapılan analizde şirketlerin %41’i iklim değişikliği risklerini açıkça entegre ve sürdürülebilirlik raporlarında tartışırken, yalnızca %9’u iklim değişikliğinin yarattığı fırsatlara değindiği belirtiliyor. Uzun dönemli karlılık hedefleyen şirketler için hem iklim kaynaklı riskleri minimize edebilmek; hem de bu riskleri avantaja çevirecek yeni stratejiler ile ek faydalar yaratabilmek için sürdürülebilirlik konularını ajandalarının üst sıralarına almaları artık mecburiyet halini almıştır” dedi. 

Açılış konuşmasının ardından, konuşan SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilir Finans ve Risk Yönetimi Odak Alanı Eş Başkanı Ediz Günsel, “Geçtiğimiz yıl bu projeye başlarken öncelikli sürdürülebilirlik konularını Birleşmiş Milletlerin yayınladığı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile eşleyen raporların toplam içindeki oranı %17 idi. Geçen yılki geri bildirim toplantılarımızın ardından Reporting Matters 2018’de bu oranın %84’e çıkmış olması, ne kadar doğru bir çalışma yaptığımızı göstermesi açısından oldukça sevindirici” İfadelerini kullandı.

 

Sürdürülebilirlik raporları ve entegre raporlama gelecek stratejilerini belirlemek için bir araç

Etkinlikte, Entegre Raporlama Türkiye Ağı (ERTA) Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güler Aras ile bir söyleşi gerçekleştiren Future of Corporate Reporting Advisory Grup Başkanı Paul Druckman, Raporlama yalnızca geçmişe bakmak, bunları not etmek değil; aksine geleceği planlamak ve stratejiler belirlemek için bir araç olduğunu belirterek “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ülkeler bazında geliştirilen hedefler, bunların şirketler için uyarlamalarını da hazırlamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin Onur Konuğu, Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (IIRC) Onursal Başkanı Mervyn King ise kapanış konuşmasında, aktif sürdürülebilirlik çalışmaları için konuyu gündemde tutma görevinin yönetim kurullarında olduğunu ve yönetim kurulu üyelerinin bu konuda olabildiğince çok bilgi alması; kurumların sürdürülebilir dönüşümü, gelişim ve değişim için sorumluluk almalarının, irade koymalarının ancak bu şekilde mümkün olabileceğini belirterek “Yönetim kurullarındaki üyeler sürdürülebilirlikle ilgili her konuda kendilerini yetiştirmeli, şirketlerini dönüştürmeye yönetim kurulundan başlamalılardır. Bu şekilde yönetim kurulu seviyesinde başlayan bir dönüşüm tüm paydaşların ve tedarik zincirinin dönüşümü için gereklidir” ifadelerini kullandı. 

 

Reporting Matters 2018 Yayınını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. 
​SKD Türkiye'nin diğer tüm yayınları için Yayınlar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.