İş Dünyası Ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nden (SKD Türkiye) Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Emisyon Ve Yeşil Kalkınma Hedefi İçin Önemli Bir Adım

Yayınlanma Tarihi: 18.02.2022

Türkiye’nin “2053 net sıfır emisyon ve yeşil kalkınma” hedefine katkı sağlamayı hedefleyen SKD Türkiye, “Hedef Net Sıfır Karbon Hareketi’ni başlattı.  SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, ‘Hedef Net Sıfır Karbon’ sloganıyla başta üyeleri olmak üzere, tüm iş dünyasını iklim liderliğinde bu harekete katılarak cesur bir adım atmaya davet etti.

 

23 farklı sektörden 90 üye ile Türkiye GSYH’nin %15’ten fazlasını temsil eden SKD Türkiye, Türkiye’nin “2053 net sıfır emisyon ve yeşil kalkınma” hedefine katkı sağlamak amacıyla ‘’Hedef Net Sıfır Karbon Hareketi’ni başlattı. Çatı örgütü WBCSD tarafından şirketlere net sıfır karbon hedefini hayata geçirme aşamasında rehberlik etmesi amacıyla hazırlanan “SOS 1,5 Net Sıfır Karbon İçin Yol Haritası” raporunu bu harekete yol gösterici olarak alan SKD Türkiye, başta üyeleri olmak üzere tüm iş dünyasını hareket katılmaya davet etti.

 

18 Şubat Cuma günü çevrim içi düzenlenen etkinlikte konuşan SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, “SKD Türkiye olarak “Hedef Net Sıfır Karbon” sloganıyla başta üyelerimiz olmak üzere, tüm şirketleri iklim liderliğinde cesur bir adım atmaya davet ediyoruz” dedi. Ebru Dildar Edin, şunları söyledi:

“İklim krizinde geldiğimiz noktada şirketler 2050 yılı ya da daha öncesi net sıfır karbon emisyonu hedefine ilişkin planlarını stratejileri ile uyumlu hale getirmenin, gelecekte var olabilmenin tek yolu olduğunun farkındalar. İklim krizinin etkileri her geçen gün artarken, işletmelerin net sıfır karbon ekonomisine geçişi hızlandırmaları, iklim risklerine ve dönüşümdeki zorluklara ilişkin güçlü yapılar oluşturmaları önem arz ediyor. Bunun ulaşılması kolay bir hedef olmadığının da farkındayız. Diğer yandan, şirketlerin stratejik odak noktalarını belirleyerek, güçlü ve zayıf yönlerini doğru tespit ederek ortaya koyacakları düşük karbon çözümleri ve yeşil dönüşüm iklim krizi ile mücadeleye katkı sağladığı gibi onlara iklim eyleminde rekabet üstünlüğü de katacaktır.”

 

Sabancı Holding İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Hakan Timur yaptığı açılış konuşmasında “Bilimsel veriler bize gösteriyor ki dünyamızın geleceği için herkesin özellikle de iş dünyasının sorumluluk alması ve hemen harekete geçmesi gerekiyor. Türkiye’nin 2053 hedeflerini ve AB Yeşil Mutabakatı ile ilgili gelişmeleri de göz önüne alacak olursak şirketlerin hızla sürdürülebilir iş modellerine geçiş yaparak ısınma artışını 1,5°C ile sınırlama konusunda bir sorumluluğu var. Bu anlamda tüm iş dünyasını harekete geçirmek ve rehberlik etmek amacıyla hazırlanan SOS 1,5 çalışmasını çok kıymetli buluyorum”” dedi.

 

Wood Başkanı Dr. Damon Hill ise “Dünyamızda karbondioksit konsantrasyonu en yüksek seviyede. Yani gezegenimiz giderek ısınıyor. Yakında gezegende 2 milyar kişi daha olacak. Bununla birlikte yaşam standartlarımız arttıkça enerji talebi de artıyor. Net sıfır karbona geçişte yenilenebilir enerjinin yanı sıra Yeşil Hidrojen teknolojisi de önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Hidrojen depolanabilir olması sebebiyle yenilenebilir enerji kaynaklarından farklı olarak sürekli kullanım avantajı sağlıyor. Ancak Yeşil Hidrojen teknolojisi tatlı su kullanımını gerektirdiği için bu süreçte kurumların su kıtlığı tehlikesini de göz önünde bulundurarak planlama yapmaları gerekiyor. 1,5 derece çok zor bir hedef ama net olan şey ancak iş birliği gerçekleştirerek bu hedefe ulaşabileceğimiz’’ açıklamasında bulundu.

 

Yeşil hidrojen için elektroli ve yenilenebilir enerji kullanıyoruz dünyada bir çok yerde kullanılmaya başlandı

çok fazla taze su kullanıyor.

 

Dünyanın birçok yerinde su kıt bir kaynak bu sebeple yeşil hidrojen yaygın kullanılamıyor ama hidrojen gelecekte enerji tüketimi, ısınma ve depolama da kullanabiliriz.

Yenilenebilir enerji her zaman kullanılamaya biliyor, rüzgar esmediğinde, güneş olmadığında yeşil hidrojenin depolanma özelliği ile kullanımı daha kolay.

 

Hidrojen de %50'lik bir talep olacak 2030 yılına kadar. Bu uygulama iklim üzerine olumlu sonuç elde ediyoruz

Bugünden başlayarak hangi değişimi gerçekleştirmek istersiniz.

Hannah Loake, WBCSD İklim Aksiyonları Müdürü “Hepimiz önümüzdeki 10 yılın iklim eylemi için belirleyici olduğunu biliyoruz. İş yapış biçimlerimizi dönüştürmeli ve karbon salınımını azaltmaya öncelik vermeliyiz. Bu dönüşüm gezegenimiz için tek doğru olmakla birlikte, işletmelerin de geleceği demek” dedi.

 

Sektörlerinde önemli iklim çalışmaları yürüten şirketlerin görüş ve önerileriyle geliştirilen, “SOS 1,5 Net Sıfır Karbon için Yol Haritası” raporu şirketlerin net sıfır karbon emisyonları hedefine ulaşma yolculuğuna başlamasına veya yolculuğunda ilerlemesine yardımcı olacak 5 ana adım ve 16 eylemden oluşan yol haritası sunuyor ve iyi uygulama örnekleri içeriyor. Şirketlerin net sıfır karbon hedefine ulaşmasında bir çerçeve ve planlama sunan raporun tüm detaylarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

 

Etkinliğin tamamını izlemek için tıklayınız.