Ekol, 2021 CDP global derecelendirmesinde ilk raporlamada B almayı başaran Türkiye'nin ilk lojistik markası oldu

07.01.2022

Ekol olarak, Dünyanın en büyük kurumsal iklim deiiklii verisine sahip ve kar amacı gütmeyen raporlama kurumu olan CDP’ ye, gönüllülük esasıyla yaptıımız ilk raporlamamızın derecelendirmede; Avrupa ortalamasına edeer ve kendi alanımızda da ortalamanın üstünde not almanın haklı gururunu yaıyoruz. Bu sayede , Türkiye’den 2021 CDP (Carbon Disclosure Project - Karbon Saydamlık Projesi) - klim Deiiklii Programı kapsamında B “ Yönetim ” seviyesinde derecelendirilen ilk lojistik marka olduk!

2021'de CDP'ye yanıt veren 13.000'den fazla irketten biri olarak iklim deiiklii kategorisinde; iklim kriziyle mücadelede risk ve fırsatlarımızı nasıl ele aldıımızı ve yönettiimizi detaylandırdıımız ilk CDP Raporumuzun; klim Deiiklii Programında ‘B’ derecesinde deerlendirilmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Bu baarının Ekol’ün sürdürülebilirlik alanındaki öncülüüne büyük katkı salayacaını biliyoruz.

Ekol olarak, “Dünya için en iyisi olmak” mottosuyla yola çıktıımız yeni dönem sürdürülebilirlik çatı stratejimiz dorultusunda “ Yaam için, imdi ” aldıımız inisiyatiflerimizle yolculuumuzla hızla devam ediyoruz. Sürdürülebilirlii deer zincirimizin her halkasına entegre etmeye devam ediyor, tüm aksiyonlarımızı, çevresel, sosyal ve yönetiim eksenlerinde ekillendiriyoruz. Kurumumuzun performansını sadece pozitif finansal sonuçlarla deil, toplum ve çevre için yarattıımız deer maksimizasyonu ile gelitirmeye devam ediyoruz.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını ; stratejik olarak önceliklendiriyor ve karar mekanizmalarımızı dönütürmeye devam ediyoruz. Sürdürülebilirlik imodellerimizi inovasyonla gelitiriyor, paydalarımızla birlikte ibirlii yaparak döngüsel etkimizi artırmaya devam ediyoruz. Tüm bunları yaparken, dijitalleme ve otomasyon yatırımlarımızı yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları ile salıyoruz.

Bu gurur verici baarıyla ilgili, Ekol Lojistik Kurumsal Sürdürülebilirlik Direktörümüz Enise Ademolu Matbay da görülerini; “Dünya için en iyisi olma yolculuumuzda uzun yıllardır CDP raporlaması yapan global rakiplerimizle, ilk raporlamamızda aynı seviyeye ulamanın, yaratacaımız dönüüm etkisi açısından önemli adımlardan biri olduunu biliyoruz. Deer zincirindeki hizmetlerimizlerimizde olduu gibi sürdürülebilirlik alanında da global bir oyuncu olduumuzun tescillenmesinden gurur duyuyor ve her geçen gün gelien yönetiim yapımızla bir sonraki aama olan ‘Global Liderlik’ seviyesine ulamayı amaçlıyoruz. “ olarak belirtti. “klim koullarına uyum içerisinde; ekosisteme katkı için iyapıımızı dönütürmeye ve “Yaam için, imdi” diyerek aldıımız inisiyatiflerimizle yolculuumuza emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.” diye ekledi.