Sürdürülebilir Finans ve Risk Yönetimi

Sürdürülebilir Finans ve Risk Yönetimi, 10 yil önce neredeyse hiç gündemde degildi. Günümüzde ise, artik finansal konular degerlendirilirken çevresel ve sosyal riskler yönetilmesi gereken, önde gelen risklerden. Bugün is dünyasinin karsilasabilecegi ilk 5 riskin 4’ü sosyal veya çevresel. Dünyada ve Türkiye’de Finansal ve mevzuatsal riskler giderek yerini sosyal, çevresel ve yönetisimsel (ESG) risklere birakiyor. Kurumlarin henüz bu yeni riskleri tanima, önceliklendirme, yönetme ve açiklama konusunda yerilerinin sinirli oldugunu söylemek dogru olur.

 

SKD Türkiye olarak, is dünyasinin çevresel ve sosyal risklere karsi direncini artirmak, sürdürülebilir finans konusunu gündemde tutmak amaciyla Sürdürülebilir Finans Forumu ve Reporting Matters projelerini yürütüyoruz.

Reporting Matters

SKD Türkiye olarak çati örgütümüz WBCSD ve Londra merkezli Danismanlik Sirketi Radley Yeldar isbirligiyle gelistirilen, finansal olmayan raporlarin kalitesini ve etkisini artirmayi amaçlayan bir metodoloji olan Reporting Matters’i ülkemize kazandirdik. Reporting Matters çalisma asagidaki 3 asamadan olusuyor:

  • SKD Türkiye üyeleri arasindan raporlama yapan kurumlarin raporlarinin SKD Türkiye ve PwC Türkiye tarafindan 3 ana kriter ve toplam 18 alt kriter bazinda degerlendirilmesi
  • Rapor sahibi sirketlere bire bir geri bildirim seanslari yapilmasi
  • Genel sonuçlarin, raporlama trendlerinin, iyi uygulamalarin ve önerilerin yer aldigi Türkiye raporunun hazirlanmasi

Degerlendirmeleri içeren Reporting Matters ana raporu, her yil lansman etkinligi ile kamuoyu ile paylasiliyor. Reporting Matters 2017 ve Reporting Matters 2018 raporlarini yayinlar bölümünden indirebilirsiniz.

Sürdürülebilir Finans Forumu

Sürdürülebilir Finans Forumu; 2013 yilindan itibaren her yil bankacilik, bankacilik disi finans sektörü ve reel sektörde sürdürülebilir finans konusundaki farkindaligin artirilmasi ve iyi uygulamalarin paylasilmasi amaciyla Birlesmis Milletler Çevre Programi Finans Girisimi (UNEP FI) ve Global Compact Türkiye isbirligiyle düzenleniyor. Forum için her yil bir tema belirlenerek bu temayla ilgili Türkiye’den ve dünyadan uzman kisiler konusmaci ve panelist olarak davet ediliyor.

Forumun, sürdürülebilir finans konusunu is dünyasinin gündeminde tutmak ve iyi uygulamalari yayginlastirmayi da amaçliyor. Sürdürülebilir Finans Forumu ile, giderek artan çevresel, sosyal ve yönetisimsel riskler hakkinda farkindalik yaratmayi, kurumsal performansi iyilestirirken risk, strateji ve karar alma süreçleri arasinda baglanti kurulmasini saglamayi hedefleniyor.