Raporlar ve Yayınlar
İstanbullu Amazonlar tarihi ters yüz ediyor

Şebnem İşigüzel, İletişim Yayınları’ndan çıkan yeni romanı ‘İstanbullu Amazonlar 1809’da Osmanlı’da tahta çıkan ilk kadın olan Esma Sultan’ın hikâyesine odaklanıyor.

Raporlar ve Yayınlar
Kadın sağlığına bütçe ayıramıyor

Axa’nın, pandeminin kadın sağlığı üzerindeki etkilerinin incelendiği raporuna göre; kadınların yarısı daha fazla zaman veya paraları olsaydı daha sağlıklı olacaklarını belirtiyor

Raporlar ve Yayınlar
Cinsiyet eşitsizliğinin röntgeni çıkarıldı

Yanındayız Derneği, Türkiye’nin ilk ilçe Bazında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ni hazırladı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Yıldız Holding’den cinsiyet eşitliği imzası

Yıldız Holding Kadın Platformu’nu hayata geçiren Yıldız Holding, Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) imza attı.

Haberler
AB ve BM’den kadın hakları için 4.5 milyon euro destek

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi (UN Women – BM Kadın Birimi), Avrupa Birliği’nin (AB) mali desteği ile üç yıl sürecek yeni bir projeyi hayata geçiriyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Bu Yılın ‘Yarının Kadın Yıldızları’ Belirlendi

TSKB ve IKSV iş birliğiyle 2018 yılından itibaren İstanbul Müzik Festivali kapsamında üstün yetenekli genç kadın müzisyenlere destek olmak amacıyla hayata geçirilen ‘Yarının Kadının Yıldızları : Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’ndan bu yıl faydalanmaya hak kazanan 13 genç kadın müzisyen belirlendi.

Raporlar ve Yayınlar
Kadınların iş gücüne kattığı kapasite daha fazla yadsınamaz

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi’nin hazırladığı Kurumsal Değişim İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eylem Planı Araç Seti, kurumsal bir adım atmak isteyen tüm kurum ve kuruluşlarda etkili cinsiyet eşitliği planları tasarlama sürecini kolaylaştırmak için bir rehber niteliği taşıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Madencilik sektörüne kadın damgası

Bu yıl madencilik sektöründe 25.yılını kutlayan Alpay Mermer Madencilik, çalışma hayatında kadın istihdamını desteklemek ve fırsat eşitliği sunmak prensibiyle çalışmalarını yürütüyor

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Kadın girişimciyi destekleyen Hepsiburada’ya anlamlı ödül

Hepsiburada, ‘Girişimci Kadınlara Teknoloji Programı’ ile The Global Business Excellence Ödülleri’nde Üstün İş Ödülü’ne layık görüldü.