Yaklaşımımız

Sürdürülebilir kalkınmayı; ülke kaynaklarinin daha verimli kullanilarak gelecegimizin ekonomik ve çevresel oldugu kadar toplumsal ve kültürel boyutlariyla da dogru programlanmasi için bir gereklilik olarak görüyoruz.

Sadece ekonomik büyümeyi hedefleyen bir kalkinma modelinin uzun vadeli, toplumun her kesimini kapsayan ve doga dostu faydalar saglamayacagi gerçeginden yola çikarak çalismalarimizi is dünyasinda bu farkindaligi yaratmak üzere kurguluyoruz.

2016’da hedeflerimizi, Türkiye is dünyasinin mevcut durumu ve ihtiyaçlarini göz önünde bulundurarak Birlesmis Milletler Sürdürülebilir Kalkinma Hedefleri (SDG’ler) ile uyumlu hale getirdik. Bu temel çerçevede yogunlastirdigimiz asagidaki odak alanlarimiz yoluyla uluslararasi sürdürülebilir kalkinma gündemini Türkiye is dünyasina tasidik.

Düsük Karbon Ekonomisine Geçis ve Verimlilik

 

Gezegende yasayan tüm insanlarin ortak ve en acil sorunu haline gelen iklim degisikligi, fosil yakit kullanimi ve endüstriyel süreçler sonucu ortaya çikan karbon emisyonlari nedeniyle insanlik için giderek daha büyük bir tehdit haline geliyor. Iklim degisikligiyle mücadele;

  • sanayide, tasitlarda ve binalarda enerji verimliligini,
  • enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarinin kullanimini,
  • endüstriyel süreçlerde kaynak verimliligini,
  • alternatif enerji kaynaklarini ve bunlarin ortaya çikarilmasi ve gelistirilmesi için gelismis bir teknolojiyi,
  • ayni zamanda ekonomi de ve tüm is süreçlerinde bu dönüsümün gerçeklestirilebilmesi için güçlü finansal mekanizmalarin kurulmasini zorunlu kiliyor.

Düsük karbon ekonomisi demek, temiz enerjiye dayali bir gelecek demek. Fosil yakitlar ekonomik gelismenin hala önemli bir kismini olustursa da yenilenebilir enerjinin hizla düsen maliyetleri bu alana yapilan yatirimlari giderek artiriyor. Enerji verimliligine yapilan yatirimlarin pazar payi da yine ayni sekilde yükseliyor. Is dünyasi, bu dönüsümün gerçeklesmesi konusunda hem bas aktör konumunda hem de düsük karbon ekonomisinin sundugu firsatlar düsünüldügünde birinci faydalanicisi. Dolayisiyla iklim degisikligi-düsük karbon ekonomisi-enerji üçgeni, BM Sürdürülebilir Kalkinma Hedefleri’nde de yer verildigi gibi sürdürülebilir kalkinmanin olmazsa olmazlarindan. Odak alaninin faaliyetleri için tiklayiniz

 

Sürdürülebilir Sanayi ve Döngüsel Ekonomi

 

Sürdürülebilir sanayi, üretim yapan sirketlerin sürdürülebilirligi üretim ve tüketim süreçlerinin tamaminda benimsenmis bir strateji haline getirmesini ifade ediyor. SKD Türkiye olarak döngüsel ekonomiyi ve sürdürülebilir tüketimi, bu anlayisin temeli olarak ele aliyoruz.

Döngüsel ekonomi; mevcut "al, yap, at" (take, make, dispose) seklindeki ekonomik modeli degistirmek amaciyla inovatif is modellerinin ve teknolojinin gücünü kullanarak piyasalar, müsteriler ve dogal kaynaklar arasindaki iliskiye bakmanin yeni bir yolu. Endüstri Devrimi'nden bu yana üretim ve tüketimin dönüsmesi için en büyük firsatlardan biri olarak görülen döngüsel ekonomi; 4.5 trilyon dolarlik bir firsat sunarak sadece sürdürülebilir bir gelecek için ivmeyi hizlandirmakla kalmiyor, ayni zamanda küresel ekonomik gelisme için de devasa bir potansiyel tasiyor. Inovasyon sayesinde küresel ekonominin esnekligi artirilirken dünya genelinde insanlar ve toplumlar destekleniyor, en önemlisi de Sürdürülebilir Kalkinma Hedefleri ve Paris Anlasmasi gibi küresel ortak hedeflerimize ulasmada çok önemli bir asama kat ediliyor. Is dünyasi özelinde bakildiginda basarili döngüsel is modelleri, dogal kaynaklara olan bagimliligi azaltirken sirketler için deger yaratiyor. Bu model sirketlerin maliyetlerini azaltip verimliligini artirarak rekabetçiligini de güçlendiriyor ve risklerini azaltiyor.

Sürdürülebilir tüketimi de kapsayan bu model, sirketlerdeki çalisanlarin tüketim aliskanliklarindan sirketin tedarik zincirindeki firmalarin üretim modellerine kadar genis bir yelpazeyi ifade ediyor. Odak alaninin faaliyetleri için tiklayiniz

 

 
 
 

Sürdürülebilir Tarim ve Gidaya Erisim

 

Yapilan çalismalara göre dünya nüfusu 2050’de 9 milyara ulasacak ve üretim-tüketim süreçleri su an oldugu gibi devam ederse bu nüfusun hayatta kalabilmesi için 2.3 dünyaya denk bir ekolojik kaynak gerekecek. Oysa dogal kaynaklar artmiyor, hizla tükeniyor. Bunun yoksullugun giderek artmasi ve saglikli gidaya erisimin giderek zorlasacagi demek oldugu rahatlikla söylenebilir. Dolayisiyla önümüzdeki yillarda küresel isinma kaynakli asiri iklim olaylari, sürdürülebilir olmayan tarim teknikleri ve tedarik zincirleri, yerel gelir kaynaklarinin azalmasi, ormansizlasma, arazilerin ve su havzalarinin sürdürülebilir bir sekilde yönetilememesi gibi sebeplerden dolayi tarim ve gidanin oldukça olumsuz etkilenecegi artik bilinen bir gerçek. SKD Türkiye olarak is dünyasinin bunun önüne geçmek için kuvvetli araçlara sahip olduguna inaniyoruz. Odak alaninin faaliyetleri için tiklayiniz

 

Sosyal Içerme ve Kapsayicilik

Is dünyasinin merkezinde insan ve toplumlara sunulan fayda oldugundan yola çikan yeni düsünce biçimleri, is yapis biçimlerini de degistirmeyi sagliyor. Günümüzde bir sirketin gelecegini çalisanlari, müsterileri, tedarikçileri, tüketicileri, içinde faaliyet gösterdigi yerel topluluklar, iliskide bulundugu hükümetler ve hissedarlarinin bakis açisi, destegi veya sadakati belirliyor. 

SKD Türkiye olarak bu alanda sirketlerin sosyal sermayenin ölçülmesi, degerlendirilmesi ve yönetilmesi ile sosyal etkileri konularinda çalismalar gerçeklestiriyoruz. Odak alaninin faaliyetleri için tiklayiniz

 

 
 
 
 
 
 
 

Sürdürülebilir Finans ve Risk Yönetimi

 

Sürdürülebilir Finans ve Risk Yönetimi odak alaninda yapilan çalismalar, artan çevresel, sosyal ve yönetisimsel riskler hakkinda kurumsal kapasiteyi gelistirirken risk, strateji ve karar alma süreçleri arasinda baglanti kurulmasini saglamayi hedefler. Her yil tekrarladigimiz Sürdürülebilir Finans Forumu ile sürdürülebilirlikle ilgili bir konuyu finans dünyasinin gündemine tasirken Reporting Matters Projesi ile üyelerinin raporlama kalitesini yükselterek is dünyasina duyulan güvenin artmasina, potansiyel risklerin görülmesine ve firsatlarin yakalanmasina katki sagliyoruz. Odak alaninin faaliyetleri için tiklayiniz.

 

 

Öne Çıkanlar