SKD E-Bülten / Şubat 2016

E-Bülten Tarihi: 05.02.2016
   
 
SKD Yönetim Kurulu basın mensupları ile buluştu
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Yönetim Kurulu, İstanbul Modern'de düzenlenen kahvaltıda basın mensupları ile bir araya geldi. SKD Yönetim Kurulu, 2015 yılında sürdürülebilir kalkınma konusunda yaşanan gelişmeleri değerlendirerek bu kapsamda SKD'nin yaptığı çalışmaları ve 2016 yılı vizyonunu basın mensupları ile paylaştı.
 
SKD ve Üyelerden Haberler
   
Anadolu Efes, karbon ayak izini küçültüyor Boyner'in İyiliğe Dönüştür projesi iki ödül aldı
   
Anadolu Efes, Veri Merkezi Optimizasyon projesinin ilk fazında, performans artışı ve maliyet tasarrufu elde etmesinin yanı sıra, çevre koruma ve sürdürülebilirlik çalışmalarına da katkı sağladı. Şirket içerisindeki sunucuların soğutmasında yüksek miktarlarda enerji tüketen sistemlerin kapatılmasıyla, yaklaşık 120 ağacın ömrü boyunca atmosferden temizlediğine eşit miktardaki karbondioksitin doğaya karışması önlendi. . Boyner, kullanılmayan tekstil ürünlerinin yeniden değerlendirmesini amaçlayan ve 1 yıldır sürdürdüğü "İyiliğe Dönüştür" projesi ile ÇEVKO'nun Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri'nde Büyük İşletme kategorisinde ödül alırken TİSK Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri'nde de Etkililik Ödülü'ne layık görüldü.
   
   
Brisa, Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması'nda ödül aldı EkoRE, GES proje serisine Konya'dan başladı
   
Brisa, enerji verimliliği alanında yaptığı çalışmalarla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. Brisa, bu sene 16.sı düzenlenen "Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması"nda, son üç yılda yaptığı enerji verimliliği çalışmalarıyla birincilik ödülüne sahip oldu. Türkiye'nin yenilenebilir enerji sektöründeki en saygın şirketleri arasında yer alan EkoRE, kurulu kapasitesi 50 MW'ın üzerinde güneş enerji santrali proje serisine Konya'nın Kulu ilçesinde start verdi. Konya'da yapılacak bu 5 MW'lık projenin ardından Antalya, Adana, Osmaniye, Aydın ve Tokat illerinde farklı boyutlarda projeler devam edecek.
   
     
Garanti Bankası BM raporunda örnek gösterilen tek Türk şirketi oldu

Şekerbank'tan karbonun fiyatlandırılmasına destek 

TSKB'ye Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi'nden ödül
     
Garanti Bankası, Birleşmiş Milletler kuruluşları tarafından hazırlanan "Sorumlu Kurumsal Adaptasyon için İş Gerekçesi: Özel Sektör ve Toplum Direncinin Güçlendirilmesi" adlı raporda örnek gösterilen tek Türk şirketi olmakla birlikte dünyadaki 2 bankadan biri oldu. Şekerbank, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact)kapsamında dünya genelinde başlatılan ve iş dünyasının iklim değişikliğiyle mücadele için karbon kirliliğinin fiyatlandırılmasına desteğini ifade eden Karbon Fiyatı Konusunda İş Dünyası Liderlik Kriterleri'ne imza attı.Böylece Şekerbank, söz konusu kriterlere imza atan dünyadaki 65 kurumdan biri oldu. Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından altıncısı düzenlenen Zirve kapsamında Kurumsal Yönetim Ödülleri sahiplerini buldu. Borsa İstanbul (BİST) Kurumsal Yönetim Endeksi'nde notunu 9,52'ye yükselten Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), "En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip 2'nci Kuruluş" ödülüne layık görüldü.
     
Konferanslar
Yeşil Binalar Zirvesi 2016
4-5 Şubat 2016 tarihlerinde InterContinental İstanbul'da gerçekleşen etkinlik, "Dayanıklı Şehirler İçin Düşünsel Dönüşümler" ve "Binadan Yerleşkeye Bütünsel Tasarım İçin Diyalog" başlıklarını içeriyor.
Sürdürülebilir Şehirler Konferansı 2016
Sürdürülebilir şehirler konferansı Mart 2016'da, farklı düzeylerdeki kurum ve kuruluşlar arasındaki ortaklığı güçlendirmek ve işbirliğini artırmak için çeşitli paydaşları bir araya getirmeyi hedefliyor. Konferansta "Sürdürülebilir şehirleri nasıl kuracağız?" sorusuna yanıt aranacak.
Solarex İstanbul 2016 Fuarı
Temiz, yenilenebilir ve sürekli bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinin önemini vurgulayan Solarex İstanbul Fuarı 7-9 Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde dokuzuncu kez sektöre kapılarını açacak.
5. GRI Küresel Konferansı
GRI Küresel Konferansı, dünyanın dört bir yanından sürdürülebilirlik liderlerini buluşturacak. 18-20 Mayıs 2016 tarihlerinde Amsterdam'da gerçekleştirilecek 5. GRI Küresel Konferansı, dünya çapında 2.000'e yakın sürdürülebilirlik liderini bir araya getiriyor.
Diğer Haberler
Davos'ta gündem iklim değişikliği
 
Davos'ta gerçekleşen dünya liderlerinin bir araya geldiği Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) 2016 Yıllık Toplantısı'na iklim değişikliklerinden kaynaklanan küresel riskler damgasını vurdu. Forum'un "Yıllık Global Riskler Raporu 2016"da ilk kez çevresel kaygılar da küresel riskler sıralamasında en üst sırada yer aldı. Davos, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gücüyle değişen ve gelişen yeni ekonomiyi de "4. Sanayi Devrimi" olarak gündeme taşıdı.
 
İnsani gelişmede 72. sıradayız
 
Birleşmiş Milletler "İnsani Gelişme için Çalışma" başlıklı 2015 İnsani Gelişme Raporu'nun lansmanı Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Türkiye'nin 2014 İnsani Gelişme Endeksi (İGE) değeri 0.761 oldu. Bu değerle Türkiye, yüksek insani gelişme kategorisinde yer alarak ve 188 ülke-bölge arasında 72. oldu.
 
TÜİK İllerde Yaşam Endeksi 2015 raporunu açıkladı
 
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ilk defa açıkladığı 'İllerde Yaşam Endeksi' araştırmasında tüm illerde konut, çalışma hayatı, gelir/servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere 11 alan incelendi. Buna göre, 'bireylerin topluma ve ekonomiye verimli bir şekilde katılması için gerekli bilgi, beceri ve yeterliliklerin sağlanmasında büyük öneme sahip' olan eğitim endeksinde ilk sıraya Tunceli yerleşti.
 
Dünya Enerji Görünümü Raporu
 
Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) her yıl yayımladığı Dünya Enerji Görünümü Raporu enerji piyasaları, değişen arz ve talep dengeleri, bunların enerji güvenliği ve çevrenin korunması üzerindeki potansiyel etkilerine ilişkin analizleri içeriyor. Haziran 2015'te yayımlanan raporun Türkiye tanıtımı, IEA İcra Direktörü Dr. Fatih Birol'un da katılımıyla 11 Ocak'ta yapıldı.
 
Elektrikli makam aracı Antalya yollarında
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi filosuna 10 elektrikli otomobil aldı. Belediye Başkanı Menderes Türel'in bu araçlardan birini çevre duyarlılığına dikkat çekmek için makam aracı olarak kullanacağı açıklandı.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.