SKD E-Bülten / Haziran 2016

E-Bülten Tarihi: 28.06.2016
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Haziran 2016 / SKD Bülteni
 
Gündem
 
Sürdürülebilirlik Raporlaması Paylaşım Semineri gerçekleştirildi
 
SKD tarafından Allianz evsahipliğinde düzenlenen seminerde; günümüzde şeffaflık ve hesap verebilirlik çerçevesinde şirketler açısından giderek önem kazanan sürdürülebilirlik raporlaması konusu kapsamlı bir şekilde ele alındı.
 
SKD ve Üyelerden Haberler
     
Akçansa'nın Mikroalg projesine "Düşük Karbon Kahramanı" ödülü Su tüketimini azaltan Brisa, Su Ayak İzi Standardı'nı aldı EkoRE, GES proje serisinin ikinci ayağına Antalya Kaş'ta başladı
     
Mikroalg Projesi, bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında Düşük Karbon Kahramanları Ödülü'nün sahibi oldu. TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi danışmanlığında ilerleyen Mikroalg Projesi'nde, fotosentez yapabilen mikroalgler karbon tutucu olarak görev yapıyor. Baca gazından salınan karbondioksit gazı, atmosfere salınmadan önce mikroalgler tarafından tutularak çevreye yayılması engelleniyor. Brisa, sürdürülebilir gelecek için suyun doğru kullanımına ilişkin farkındalıkla 2008 yılından itibaren başlattığı çalışmalar doğrultusunda su tüketimini 2020 yılına kadar yüzde 61 oranında azaltmayı hedefliyor. Şirket, gerçekleştirdiği projelerle su tüketimini 2015 yıl sonu itibarıyla 2008 yılına kıyasla yüzde 46 azaltmayı başardı. Brisa bu çalışmalarını onaylatarak ISO14046 Su Ayak İzi Standardı'nı Avrupa'da ve Türkiye'de alan ilk şirket oldu. EkoRE, kurulu kapasitesi 50 MW'ın üzerinde güneş enerji santrali proje serisine Antalya Kaş'ta devam ediyor. Tamamlandığında 6,8 MW'lık kurulu güce sahip olacak GES için, kurulum sahalarında hafriyat çalışmaları başlatıldı. Antalya Kaş santralinin 6 bin tonun üzerinde CO2'nin atmosfere salınmasının önüne geçmesi bekleniyor.
     
     
Garanti Bankası 2015 Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı Sütaş, 2015 Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı TSKB 5. Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı
     

Garanti Bankası, 2015 yılına dair sürdürülebilirlik uygulamalarını anlatan GRI G4 standartlarına uygun 3. Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı. Banka, GRI G4 Kapsamlı Sürdürülebilirlik Raporlaması için Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarının yanı sıra, su tüketimi, enerji tüketimi, yenilenebilir enerji portföyü ve Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme Süreci için ilk defa sınırlı denetim aldı.

Sütaş, 2020 hedeflerini kamuoyuyla paylaştı. Sütaş, enerji ihtiyacının %100'ünü çiftliklerinin ve fabrikalarının atıklarından üretecek. Her yıl kazancın %1'ini, sağlıklı beslenme ve süt bilincinin artması için yapacağı eğitim ve etkinliklere harcayacak. TSKB, 5. Sürdürülebilirlik Raporu'nda 2015 dönemindeki sürdürülebilirlik performansına yer veriyor. Rapor, GRI G4 Kılavuzu - Kapsamlı seçeneği ile uyumlu olarak hazırlandı. TSKB, sürdürülebilirlik raporlarını Sürdürülebilirlik Komitesi çatısı altında hazırlıyor ve farklı ekiplerin birlikte çalışarak deneyimlerini paylaştığı bir model uyguluyor.
     
     
Türkiye'nin ilk yeşil tahvili TSKB'den İnci Holding'den 4 bin yeni fidan EBRD'den Şekerbank'a ikinci ödül
     
TSKB, uluslararası piyasalarda "yeşil/sürdürülebilir tahvil" (Green/Sustainable Bond) ihracını gerçekleştiren ilk Türk bankası oldu. Türk özel sektörünün düşük karbonlu ekonomiye geçişi için kaynak sağlayan TSKB'nin 300 milyon dolar tutarındaki 5 yıl vadeli ihracı, planlanan tutarın 13 katından fazla talep görerek büyük başarı kazandı. TSKB tarafından yetkilendirilen yedi banka koordinatörlüğünde gerçekleşen bu ihraçla sağlanan fon, sadece yeşil ve sürdürülebilir projelerin finansmanında kullanılacak. İnci Holding, gelenekselleşen Cevdet İnci Anma ve Ağaç Dikme Töreni ile Cevdet İnci Eğitim Vakfı /İncivakıf Bahar Şenliği'ni vakfın Aydın Sultanhisar Bahçesi'nde gerçekleştirdi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da İnci Holding, Ege Orman Vakfı ile birlikte Torbalı-Taşkesik mevkiinde 4 bin fidanlık "İnci Holding 34. Yıl Korusu"nu oluşturarak, 21 yılda 87 bin fidana can verdi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) Türkiye'de uygulamaya başladığı Dış Ticareti Destekleme Programı (TFP) kapsamında ilk kredilendirilen banka olan Şekerbank, "2015 Yılında Programı Türkiye'de En Çok Kullanan Banka" ödülüne layık görüldü. Banka, program kapsamında 2015 yılında dış ticaretin finansmanı için 50 milyon dolar kaynak sağladı.
     
Konferanslar
İstanbul Water Expo
Türkiye'de su ve atıksu teknolojileri konusuna odaklanan IWE Istanbul Water Expo - İstanbul Su ve Atıksu Arıtma Teknolojileri Fuarı ve Konferansı 1-3 Eylül 2016 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek.
SBE16 İstanbul
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), "Sürdürülebilir Yapılı Çevre Konferansları Serisi" (The Sustainable Built Environment Conference Series) kapsamında Türkiye'de ilk kez SBE16 İstanbul Konferansı'nı "Akıllı Metropoller" ana başlığı ile 13-15 Ekim 2016 tarihleri arasında Swissotel The Bosphorus'ta gerçekleştirecek.
V. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi
Türkiye'nin ilk uluslararası kongresi olma özelliğini taşıyan TÜREK, 2 - 3 Kasım 2016 tarihlerinde Ankara JW Marriott Otel`de gerçekleştirilecek.
Diğer Haberler
Grand Hyatt İstanbul, atıklarından gübre üretiyor
 
İstanbul, Taksim'de bulunan yeşil otel sertifikalı Grand Hyatt İstanbul, otelin atıklarından gübre üretmek üzere ekolojik yaşamı destekleyen Yeryüzü Derneği ile işbirliği yaptı. Otelin bahçesine açılan yaklaşık iki metre derinliğindeki çukura, asidik olanlar hariç tüm atıklar ve yine kullanılmayan malzemelerden hazırlanan özel bir kutunun içine yerleştirilen Kaliforniya solucanları kondu ve gübrelenmeye bırakıldı. Geridönüşümden gübre üretimi yapan Türkiye'deki ilk otel olma özelliğini de taşıyan Grand Hyatt İstanbul, önümüzdeki dönemde kendi atıklarını geri dönüştürerek ürettiği gübreleri otelin bahçesinde kullanacak.
 
Türkiye'nin temizlik personeli sertifikalanıyor
 
Zeytinburnu Belediyesi, Biruni Üniversitesi işbirliğinde "Eğitimli Personel, Sağlıklı Çevre" projesini hayata geçiriyor. Sokak, mahalle ve caddelerin daha temiz hale gelmesini amaçlayan projede; çöp toplama personeli, sokak süpürge ekibi ve geridönüşüm personeli, çevre ve atık bilinci hakkında bir yıl boyunca üniversitede, aralarında Prof. Dr. Orhan Kural'ın da yer aldığı akademisyenlerden uygulamalı eğitim alarak Türkiye'nin ilk sertifikalı temizlik personeli ünvanını kazanmış olacak.
 
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.