Şirketler Plastik Kirliliğine Karşı Harekete Geçiyor

Published: 08.06.2021

Plastik kirliliğini önleme hedefiyle hayata geçirilen İş Dünyası Plastik Girişimi (İPG) kapsamında 34 şirket plastik taahhüdünde bulundu. Şirketler, bir yılı aşkın süredir katıldıkları etkinlikler, eğitimler ve iyi uygulama paylaşım toplantıları sonrası imzacı şirketlerin kullanımına açılan plastik ayak izi ölçme ve değerlendirme dijital aracı İPGTool üzerinden taahhüt beyanlarını açıkladılar.
 
Yarınlara temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak, okyanus ve denizlerin temiz kalmasını sağlamak için plastik kirliliğinin önüne geçmek büyük önem taşıyor. Ancak Ellen MacArthur Vakfı’nın 2016 yılında yayınladığı raporda plastik kirliliğinin hızını kesmeden artacağı tahmin ediliyor. Bununla beraber tüketimde öngörülen büyüme göz önüne alındığında 2050 yılı itibariyle denizlerin balıktan daha fazla plastik (ağırlıkça) içereceği öngörüsü ciddi bir durumla karşı karşıya geldiğimizi gösteriyor. Bugüne kadar yapılmış çalışmalarda ekosistemdeki tüm canlılarını birbirine bağlayan su, hava ve topraktan herhangi birinde olan kirlenmenin hızlıca diğerlerine hareket ederek tüm sistemi etkilediğini görüyoruz.  
 
34 şirket plastik kirliliği ile mücadeleye yönelik taahhütlerini açıkladı
Global Compact Türkiye, SKD Türkiye ve TÜSİAD iş birliğiyle hayata geçirilen İş Dünyası Plastik Girişimi (İPG) plastik meselesinin ortak çözümünde iş dünyasını harekete geçirmek amacıyla 2019 yılının sonunda kuruldu. İPG kapsamında 2021 yılı plastik taahhütlerini açıklayacaklarını beyan eden şirketler, bir yılı aşkın süredir etkinlikler, eğitimler ve iyi uygulama paylaşım toplantıları sayesinde taahhüt verme sürecini tamamladılar ve haziran ayında plastik taahhütlerini kamuoyuyla paylaştılar. Buna göre plastik meselesinin çözümüne katkı sağlamak amacıyla taahhüt verme niyet beyanında bulunan ambalaj ambalajlı tüketim malları, perakende ve hizmet sektörü, dayanıklı tüketim malları ve ham madde üretimi alanlarında faaliyet gösteren  34 şirket,  İPGTool veri tabanı üzerinden plastik ayak izlerini ölçerek 2023 yılı için somut hedeflerini belirledi. 
 
Plastik taahhütlerini İPG çatısı altında paylaşan şirketler; 2023 yılına kadar taahhütlerine ilişkin bir ilerleme raporunu yıllık olarak yayınlayacak, küresel ve ulusal savunuculuk ve farkındalık çalışmalarına katkı sağlayacak ve iyi uygulamaların yaygınlaşması için İPG’nin     bağlantıda olduğu ağlardan yararlanma fırsatı yakalayacak.
 
İPG’nin plastik meselesinin çözümü için iş dünyasına çağrısı sürüyor      
Yarınlara yaşanılabilir bir dünya bırakmak için zamanın her geçen gün azaldığı bir süreçte şirketlerin plastik kirliliği ile mücadeleye destek vermesi ve kendilerine hedef belirlemesi büyük önem taşıyor. Bu kapsamda İPG, diğer şirketleri de plastik meselesinin çözümünde ortak olmaya davet ediyor. Girişim 2022 yılında taahhütlerini açıklamak isteyen şirketlerin de katılımı için yeni bir çağrı başlatmaya hazırlanıyor. 2021 yılında taahhütlerini açıklayan şirketler hedeflerini gerçekleştirmek üzere operasyonları yürütürken, 2022’ye hazırlanacak şirketler için de İPG atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.   
   
İş Dünyası Plastik Girişimi programı kapsamında taahhüt veren şirketler;
Allianz
Anadolu Efes
Anadolu Grubu
Arçelik
Borusan Holding
Borusan Lojistik
Boyner Grup
Danone Waters
Deloitte
Divan
Dow
Eczacıbaşı Holding
Elif Plastik
Garanti BBVA
IC İçtaş İnşaat
Kibar Holding
Koç Holding
LAV
Migros
Nestle
Organik Kimya
P&G
Sabancı Holding
Siemens
Sunar NP
Sütaş
TSKB
Turkcell
Unilever
Vestel Beyaz Eşya
Vestel Elektronik
Yaşar Holding
Yıldız Holding
Zorlu Holding