Akbank, Ticari Müşterilerine Sunduğu “Sürdürülebilir Mevduat” Ürünüyle Türkiye’de Bir İlke İmza Attı

31.01.2024

Akbank, Ticari Müşterilerine Sunduğu Sürdürülebilir Mevduat Ürünüyle Türkiye’de Bir İlke İmza Attı. Bu ürünle Akbanklılar, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na paralel olarak çevresel ve sosyal pozitif etki yaratan projelere aynı anda destek olabiliyor.

Geniş bir sürdürülebilir finansman ürün yelpazesine sahip olan Akbank hem bireysel hem ticari müşterileri için bu alandaki ürün ve hizmetlerini artırmaya devam ediyor. Banka ticari müşterilerine sunduğu Sürdürülebilir Mevduat ürünüyle Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. Akbank bu ürün ile ticari müşterilerinin kendi faaliyet alanları dışında da pozitif etki yaratmasına olanak sağlıyor.
Akbank, sürdürülebilir finansman işlemlerinde deprem bölgesi finansmanı, istihdam artışı, döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji, temiz ulaşım, mavi finansman, sağlık hizmetlerine erişim gibi çok geniş bir alana odaklanıyor. Bu kapsamda Sürdürülebilir Mevduat ürünüyle de ticari müşterilerine Türkiye’de ilk olarak hem çevresel hem sosyal anlamda olumlu etkisi olan projelere aynı anda destek olma imkânı sağlıyor. Sürdürülebilir Mevduat ile Türkiye’de ilk kez deprem bölgesi finansmanı, KOBİ’lerin finansmana erişimi ve yeşil dönüşümü, mavi finansman, yenilenebilir enerji, döngüsel ekonomi gibi çevresel ve sosyal tematik alanlardaki finansmana aynı anda destek olunması mümkün olacak. Böylece Akbanklı ticari işletmeler, 92 günden 365 güne varan geniş vade alternatiflerinden yararlanarak kısmi ya da tüm sürdürülebilirlik odak alanlarına dokunan kaynak yaratımının bir parçası olabilecek. Sürdürülebilir Mevduat müşterileri, destekleriyle yaratmış olduğu pozitif etkilerin belirlenmesi ve raporlanmasında da Akbank’ın desteğini alacak.

Bu ürün ile birlikte müşterilerine sundukları sürdürülebilir finansman hizmetlerini zenginleştirmeye devam ettiklerini belirten Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdürü Yardımcısı Levent Çelebioğlu; “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının ele aldığı küresel problemlerle mücadele kapsamında, çevresel ve sosyal anlamda olumlu etkileri olan projelerin finansmanını, toplam finansman payımız içerisinde sürekli olarak artırmayı hedefliyoruz. Hızla gelişen sürdürülebilir finans gündeminde son gelişmeleri takip ederek yeni fırsat alanları yaratmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda sürdürülebilir finansman ürün ve hizmetlerinde sunulan çeşitliliğin etkisine inanıyoruz ve ürün ve hizmetlerimizi müşteri ihtiyaçlarıyla örtüşecek şekilde zenginleştiriyoruz. Genellikle çevresel pozitif etkiye odaklanan ‘Yeşil Mevduat’ örneklerini görüyoruz. Aynı anda hem çevresel hem de sosyal etkiye odaklanan Sürdürülebilir Mevduat ürününü Türkiye’de ilk, dünyada ise sınırlı sunan bankalardan biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu ürün ile müşterilerimizin kendi faaliyet alanları dışında farklı alanlarda daha geniş çevresel ve sosyal pozitif etki yaratmayı amaçlıyoruz. Bu alanda yeni ve farklı çalışmalarla, sürdürülebilirlik yolculuğunda müşterilerimizin yanında olmaya ve öncü ürün ve hizmetler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Konvansiyonel bankacılık ürünlerini sürdürülebilirlik odağında dönüştürdüklerinin altını çizen Akbank Bireysel Bankacılık ve Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce ise; “Ezber bozan çalışmalarımız sürüyor. Konvansiyonel mevduat ürünlerimizi sürdürülebilirlik odaklı hale getiriyoruz. Müşterilerimiz, değişen vadelerde mevduatlarıyla artık sosyal fayda odaklı projelere ve çevresel pozitif etkisi olan projelere destek sağlayabilecek. Temel hizmetlere erişim, kadın KOBİ’lerin güçlendirilmesi, deprem bölgesinin yeniden inşası gibi sosyal odaklı projelerle yenilenebilir enerji, temiz ulaşım gibi olumlu çevresel etkisi olan projelerin hızlanmasını amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.