abcoFARM Dijital & Sürdürülebilir Tarım Sistemleri Sayesinde %30’a Varan Su Tasarrufu Gerçekleştiriyor

31.01.2024

Abdioğulları Şirketler Grubu’nun tarım iştiraki olan abcoFARM Adana’da yer alan zeytin, narenciye ve sert çekirdekli meyve bahçelerinde, dijital tarım sistemleri ve sürdürülebilir tarım uygulamaları ile sulamada %20-30 verimlilik, zararlı takibi ve hastalık erken uyarı sistemiyle etkin bitki koruma ürünleri kontrolü sayesinde %15 girdi tasarrufu sağlıyor.

Günümüzde hayatımızın her alanına etki eden teknoloji diğer bütün sektörlerde olduğu gibi tarım sektöründe de her geçen gün daha fazla varlığını ve etkisini gösteriyor. abcoFARM, nesilden nesile aktarılan verimli toprak ve sürdürülebilir tarım hedefini gerçekleştirirken en önemli araçlarının dijital tarım ve tarımda inovasyon olduğunun bilincinde olarak tarımsal faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. 

abcoFARM’ın dijital tarım istasyonlarının yanı sıra 28 ayrı noktadan sulamanın kontrolünü uzaktan yapabilen, anlık toprak altı ve dış ortam sıcaklığını bildiren, yine sistemin bir parçası olan zararlı takip kameralarıyla zararlıları yerinde takip edip raporlayabilen ve erken uyarı veren dijital tarım sistemleri tam entegre ve tam otomasyonlu bir şekilde faaliyet gösteriyor.

abcoFARM, arazilerinde yer alan iklim istasyonundan gelen bilgilerle don, fırtına yağış risklerini görerek iş gücünü, entegre mücadele operasyonlarını, bitki besleme programlarını; kurduğu toprak nemi sensörleri ile sulamanın ne zaman ve ne kadar yapılacağını planlıyor ve böylece enerji ve sudan tasarruf ederken bitkiye ihtiyacı kadarını vererek verimi ve kaliteyi artırmayı planlıyor. Dijital zararlı takip kameraları ile zararlıların bahçedeki yoğunluğunu tespit edebilen abcoFARM, bu sayede sadece gerektiği zaman müdahalede bulunarak ekosistemi ve biyoçeşitliliği koruyor ve gıda güvenliğine katkıda bulunuyor.

Son 2 yılda sürdürülebilir ve dijital tarım uygulamaları kapsamında yapılan yatırımların geri dönüşünü kısa sürede hem ekonomik anlamda hem de çevresel, sosyal boyutta da sağladıklarının altını çizen abcoFARM Yönetim Kurulu Üyesi Neşe Sütcü, bu alanda yapılan yatırımların stratejik önemine şu sözlerle dikkat çekiyor; “abcoFARM olarak, bu uygulamaların çiftçilik mesleğinin refahı ve devamlılığı için büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Sürdürülebilir tarım nihai hedefi ile hayata geçirdiğimiz dijital tarım istasyonları sayesinde; elektrik, bitki besleme ve bitki koruma ürünleri, işçilik maliyetlerinde tasarruf edebileceğimizi öngörüyoruz. Bize göre çok kritik bir konu olan sulamadan net bir şekilde tasarruf ettiğimizi söyleyebilirim. Artan nüfusu, gelişen ekonomisi ve büyüyen kentleriyle her geçen gün su ihtiyacı artan ülkemizde; su kaynaklarını korumak ve verimli kullanmak sürdürülebilir tarım yolculuğunda abcoFARM için en önemli konulardan biri. abcoFARM dijital tarım sistemlerini Çukurova’nın bereketli topraklarının gelecek nesillere gerektiği gibi bırakılmasında önemli bir araç olarak görüyor.  Yakın zamanda 100 milyonu geçeceği tahmin edilen ülkemiz nüfusunu sağlıklı, güvenli ve kaliteli bir şekilde besleyebilmek için; ayrıca stratejik bir sektör olan tarımda, ülkemizin gelecek nesillerinin de küresel anlamda söz sahibi olabilmesini sağlamak için toprak varlığımızı ve zenginliğimizi korumalıyız.”