“HeForShe Hareketi” gençlerle ve HeForShe Sözcüsü Kerem Bürsin ile 8. doğum gününü kutladı.

HeForShe Hareketinin sekizinci doğum günü 20 Eylül’de İstanbul’da düzenlenen, genç kadın ve erkekleri ünlü oyuncu Kerem Bürsin ile bir araya getiren bir atölye ile kutlandı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen gençler, Kerem Bürsin’le bir araya gelerek toplumsal cinsiyet eşitliği ve erkeklik algıları üzerine tartışma gerçekleştirdi. Etkinlik, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için faaliyet gösteren gençlere ortak bir paylaşım ve öğrenme alanı sundu. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında HeForShe Sözcüsü ilan edilen ünlü oyuncu Kerem Bürsin, başta erkekler olmak üzere herkesin toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılıklar hakkında farkındalığını artırmayı hedeflediğini söyledi. Bursin, bu unvanla birlikte kendisini en çok heyecanlandıran işlerin gençlerle bir araya gelmek olduğunu söyledi.

“Gençlerle olmak umutlu hissettiriyor”

Kerem Bürsin şunları söyledi; “Özellikle gençlerle toplumsal cinsiyet eşitliği konuşmak ve birlikte eşit bir toplum için çalışmak beni çok heyecanlandırıyor. Onların bakış açılarını görmek, onları dinlemek, hayatın her adımında gelişebileceğimizi, öğrenebileceğimizi yani değişimin mümkün olduğunu hatırlatıyor, umutlu hissettiriyor. UN Women’ın son raporuna göre eğer bu hızla devam edersek toplumsal cinsiyet eşitliği ancak 300 sene sonra sağlanacak. Bu sürecin hızlanması ve erkeklerin bu sürecin hızlanmasında aktif rolü olması gerekiyor. Erkekler daha eşitlikçi olmak için sorumluluk almalı. Bu amaçla daha fazla bir araya gelmeli, deneyimlerini konuşmalı ve eşitsizliğe karşı mücadele etmenin yollarını beraber bulmalı. Bu etkinlik, HeForShe ile birlikte yürüteceğimiz buluşmalardan ilki. Genç erkek ve kadınlarla buluşmaya, birlikte bu konuda farkındalığımızı artırmaya, eşit geleceğin inşasında genç erkeklerin dönüştürücü rolünü konuşmaya devam edeceğiz. Bizlerle bu yolda adım atmak isteyen herkesi #BenDeğilsemKim hashtagini kullanarak sosyal medyada harekete katılmaya davet ediyorum. HeForShe’nin doğum günü kutlu olsun.”

“Eşitsizliklere karşı harekete geçmek önemli”

UN Women Türkiye HeForShe Koordinatörü Sinem Aydın, yapılan çalışmanın genç erkekleri toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine karşı harekete geçirmek için önemli olduğuna değindi, “Önyargı ve ayrımcılığı doğuran faktörleri sorgulamaya başlamamız, toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığı dönüştürmek ve eşitlikçi bir toplum yaratabilmek için atılacak ilk adımlardandır. Geleneksel ve kalıplaşmış norm ve yargılar, erkekler ve kadınlara atanmış roller günümüzde yaşadığımız eşitsizliklerin temelinde yatıyor. Erkekler sadece erkek oldukları için sahip oldukları ayrıcalıkları fark etmeli ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için kadınlarla omuz omuza dayanışma içinde olmalı. Toplumda erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitliği için yaptığı çabalar ve olumlu örnekler daha fazla görünür olmalı. Bu amaçla Kerem Bürsin ile birlikte gençlerle buluşmaya devam edeceğiz.”

Türkiye lansmanı 2015’te yapıldı

HeForShe Hareketi küresel lansmanı 20 Eylül 2014 yılında BM Kadın Birimi İyi Niyet Elçisi Emma Watson tarafından yapıldı. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için çeşitli alanlarda savunuculuk yapan HeForShe Hareketi aralarında eski ABD Başkanı Barack Obama, ünlü aktör Matt Damon, İngiliz şarkıcı Harry Styles’ın da yer aldığı, dünyanın her yerinden yüzlerce erkek tarafından destekleniyor. HeForShe Hareketi Türkiye lansmanı, 2015 yılında HeForShe Kurumsal Etki Şampiyonu Koç Topluluğu ile birlikte yapıldı. HeForShe Türkiye erkeklerin ve oğlan çocuklarının toplumsal cinsiyet eşitliğine katılımını sağlamak amacıyla özel sektör, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve spor kurumları ile birlikte çeşitli farkındalık, savunuculuk ve kapasite geliştirme çalışmaları yapıyor.

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.