TGDF bünyesindeki şirketleri Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ni imzalamaya davet etti.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), üye şirketlerine bir çağrıda bulunarak toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması adına somut katkılarda bulunmalarını istedi. Demir Şarman imzalı çağrıda, kadın erkek eşitliğinin her alanda sağlanmasının sosyal ve ekonomik önemi vurgulanarak Birleşmiş Milletler’in bu amaçla ortaya koyduğu Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ne dikkat çekildi. 

Tarladan sofraya kadının payı büyük

TGDF Başkanı Demir Şarman’ın açıklamasında şöyle denildi: “Tedarik zinciri boyunca cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi gerek. Türkiye’nin önde gelen üretim sektörlerinden gıda ve içecek sanayii, ortaya koyduğu katma değer ve verdiği ihracat fazlasıyla ülkemize ciddi bir ekonomik katkı sağlamasının yanı sıra doğrudan ve dolaylı olarak oluşturduğu istihdamla da vatandaşların refah seviyesinin artmasında önemli rol oynuyor. Gıda tedarik zinciri tarladan sofraya kadar pek çok halkadan oluşuyor. Bunların hepsinde kadınlarımızın rolü büyük olsa gerek. Alınan ücretler, gerek kariyer aşamaları açısından cinsiyet eşitsizliğinin yaşandığı birçok alan dikkat çekiyor. Bu zincirin merkezindeki gıda üreticileri olarak biz bu konuya parmak basmak istiyoruz. Bu yıl Dünya Kadınlar Günü olan 8 Mart’ta kurduğumuz TGDF Kadın Platformu, sektörde cinsiyet eşitliğine ve pozitif ayrımcılığa yönelik çalışmalara hızlı bir başlangıç yaptı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile bir mutabakat anlaşmasının imzacısı da olan federasyonumuz, yine Birleşmiş Milletler’in girişimi olan Kadınların Güçlenmesi Prensipleri konusunda da farkındalık oluşturmak üzere harekete geçti.”

 “Kadınlar her alanda en büyük potansiyel gücümüz”

Açıklamada; “Toplumlar, temsiliyet eşitliğini sağladıkları düzeyde güçlüdür. Varlıklı kadar yoksulun, şehirli kadar köylünün, işveren kadar işçinin, erkek kadar kadının sesi duyulmalıdır ki geleceğimiz herkesin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek yönde şekillenebilsin. Nüfusumuzun yarısını oluşturan ancak aynı oranda temsil edilemeyen kadınlarımız, her alanda en büyük potansiyel gücümüz. Dünya olarak içinde bulunduğumuz zor dönemde bu potansiyeli hayata geçirmemiz, ülke olarak refah seviyemizin yükselmesi yönünde en önemli adım. Özellikle ülkemiz gıda tedarik zinciri, kadın emeğinden yoğun olarak faydalanılan bir alan. Ancak kadınlarımızın emeklerinin karşılığını yeterince aldıkları söylenemez. Kadınların erkeklerle aynı çalışma özlük haklarına sahip olmaları ve eve ekmek getiren aile bireyi olabilmeleri yanında karar mekanizmalarında da yer alarak ticarete ve ekonomiye erkek egemen anlayıştan farklı bir bakış açısıyla yön vermeleri son derece önemli.”

İş ortakları da teşvik edilmeli

“Bu amaçla çatımız altında bulunan derneklerimize üye firmaların Birleşmiş Milletler tarafından ortaya koyulmuş olan Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ni okumalarını, benimsemelerini ve bu oluşuma imzacı olmalarını istiyoruz. Bu prensipler öncelikle şirketlerin kendi içlerinde kadınların durumunu değerlendirerek gerekirse iyileştirmesini, devamında ise bu prensipleri iş ortaklarına aktarmasını ve benimsemeye teşvik etmesini öngörüyor. Oluşum, prensiplerin imzacıları için değerlendirme ve raporlama araçlarını sunuyor.” Açıklamada konuyla ilgili bağlantılara Federasyon internet sitesi olan tgdf.org.tr üzerinden ulaşabilecekleri bilgisi verilirken, imza sürecini başarıyla tamamlayan firmaların da TGDF Kadın Platformu’na başvurmaları halinde ilgili sayfalarda ilan edilecekleri ifade edildi.

BM’nin en önemli ajandası: Cinsiyet eşitliği

TGDF’den yapılan açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler’in en önemli ajandalarından biri toplumsal cinsiyet eşitliği. Bu konuya Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları içerisindeki birçok maddede de değiniliyor. Cinsiyet eşitliğinin maddi ve manevi anlamda, sosyal yaşamdan çalışma hayatına tüm alanlarda sağlanması amaçlanıyor. Kadınların iş yaşamına kazandırılması, iş yerinde erkeklerle eşit haklara sahip olması, benzer rolleri üstlenmesi, bu çalışma kültürünün yaygınlaştırılması yoluyla kadınların güçlendirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için önemli bir yaklaşım. Birleşmiş Milletler organlarından Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve Kadın Birimi (UN Woman), iş yaşamında eşitliğin sağlanması adına işletmelere yol gösterecek adımları ortaya koydu. Kadınların Güçlenmesi Prensipleri olarak anılan bu kurallar; iş yerlerinde kadınların erkeklerle eşit hak ve görevlere sahip hale getirilmesi, bu yaklaşımın tedarik zincirindeki diğer paydaşlardan da talep edilmesi ve cinsiyet eşitliğinin uygun göstergeler yoluyla ölçülerek raporlanması gibi konuları içeren 7 başlıktan oluşuyor.

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.