Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.
Teknolojinin Kadın Liderleri Ödülleri

Microsoft’un KAGİDER ve Aydın Doğan Vakfı işbirliğiyle hayata geçirdiği Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu. 

Bu yıl 6 Haziran’da 9 farklı kategoride verilen ödüllerin yanında Jüri Özel Ödülü de sahibini buldu. Türkiye’nin dört bir köşesinden, her yaştan ve her çalışma seviyesinden yüzlerce başvuru alındı. Ödüller için, ortaokul-lise öğrencilerinden profesyonel yöneticilere kadar her yaş ve meslek grubundan kadın aday kabul edildi. 

Yarışmanın başlıca amacı Türkiye’de kadınların teknoloji alanındaki başarılarını desteklemek, genç kadınlar için rol modelleri oluşturarak onları yüreklendirmek ve iyi örnekleri çoğaltmak. 

Ödül töreninde konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu Türkiye’nin ekonomik ve sosyal açıdan gelişmesinin kadının ekonomik hayatta hak ettiği yere ulaşmasıyla doğru orantılı olduğunu vurgulayarak şöyle dedi:  “Biz bu konuya bir bütün olarak bakıyoruz, amacımız yalnızca kadınların teknolojiye ilgisini çekmek değil, kadınları her açıdan güçlendirmek. Bu nedenle, teknolojinin yaşamımızı her yönden kapsamaya başladığını hatırlatarak, diyoruz ki, Teknolojide güçlenen kadın her alanda güçlenir.”

KAGİDER Başkanı Sanem Oktar törende yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Dünyada ilk kez dijitalleşme ve internet sayesinde kadın ve erkekler fırsatlara bu kadar yakın. Artık emek ve kas yoğunluğu işlerden, daha fazla akıl ve düşünce yoğun işlere geçiyoruz. Artık dijitalleşme sayesinde mekan ve zamana olan bağımlılığımız ortadan kalkıyor. Tüm bunlar kadın ve erkeği başlangıç çizgisinde aynı noktaya getiriyor.”

Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı  ise kadının sözlerine şu şekilde devam etti. “Günümüzde Türk toplumunda kadının rolü hâlâ ideal noktadan uzak, fakat kızlarımız önlerine çıkarılan zincirleri kırmak konusunda bir o kadar yetenekli ve istekli… Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasında tanıştığımız her kadın bizim umutlarımızı biraz daha besliyor. Sadece ödül alanlar değil, finalistlerin tümünün ayrı ayrı başarı öyküleri çok kıymetli. Bu etkinlik, teknolojide ve girişimcilikte gelecekte kadın imzasının daha çok alanda karşımıza çıkacağının da önemli birer göstergesidir.”
 
Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kategori birincileri ile Jüri Özel ödülü alan isimler ve projeleri: 
 
Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi  
  

Şirin Tekinay,  Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı
“Çok yıllardır mühendislik eğitimcisi olarak gördüğüm kızlarımızın bu alanda özgüven eksikliği olması ve kadın rol modellerine çok ihtiyaçları olması.”

Yılın Başarılı Kadın CIO’su     

Bidar Özgür Ulutaş, Nobel İlaç CIO/Jüpiter platform uygulayıcısı
“Teknoloji alanında da kadının gücünü daha görünür kılan ve teknolojiye de ilgi duyan örnek figürleri ortaya çıkarması açısından bu yarışmayı çok olumlu değerlendiriyorum.”

Yeni Teknolojilerle Fark Yaratan Kadın Lider  

Esra Erdem - Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi/Yapay zeka ve robot sistemleri kullanan fizik tedavi projesi
“Bu tür kadınları öne çıkaran organizasyonları her zaman destekliyorum ve buna benzer organizasyonların daha sık olmasını ümit ediyorum.”

Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider     

Melek Bar Elmas - TOBB Türkiye Yazılım Meclis Başkanı
“Bu ödül görünür kılma ve diğer gençlere ilham vermek açısından çok kıymetli. “

Yılın Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisi 

Figen Aktuna - Akıllı kartlı sistemler ekip lideri
“Kadınların ülke geleceğine ve ekonomisine sağlayacakları katkı gerçekten çok büyük. Bunun başta kadınlar olmak üzere herkes tarafından fark edilmesi gerekiyor.”

Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi     

Dilara Keçeci - Teleporter Kurucusu / VR teknolojisi ile e-spor görüntüleme  
“Teleporter tüm dünyadaki video oyun tutkunları için yaratılmış bir sosyal VR platformu. Bu dünyada kullanıcılarımız tüm oyunların yayınlarına erişebiliyor, izlediği yayıncılarla ve oyunun kendisiyle daha önce hiç olmadığı gibi etkileşime geçebiliyor, e-spor etkinlikleri dünyanın neresinde olursa olsun oraya gitmeden arkadaşlarıyla birlikte oradaymış gibi deneyimleyebiliyor, tüm dünyadan kendisi gibi insanlarla tanışıp bu kültüre özel yaratılmış bir merkezde oyunlar da oynayarak birlikte zaman geçirebiliyorlar.”

Engelleri Aşan Kadın Lider 

Özgür Baştaş - Pedal arkadaşım Mobil Uygulaması
“Başvurmak aklımın ucundan bile geçmiyordu. Kodluyoruz derneği bunun başında ve bir kadının aranması dikkatlerini çekmiş; onların tavsiyesiyle başvurdum.

Genç Teknoloji Yıldızı 

İlayda Büyükdoğan -   İTÜ/Compocket-elektronik ölçüm cihazı 
“Başta teknolojinin kadın liderleri çok iddialı gelmişti. Sonra bir cesaretle katıldım.

Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı 

Canda Atalay -  Vizyon Koleji / Toku-Uzay havacılık kulüpleri ve yarışmaları 
“Bu yarışma çalışmak için motivasyonumu arttırdı.

Juri Özel Ödülü 

Binnur Görer -  Boğaziçi Üniversitesi / Yaşlılara egzersiz robot uygulaması
“Umarız ki daha çok teknoloji severe ulaşırız ve bu sayının artmasına yardımcı oluruz.”

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
KOBİ’LERDE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ PROGRAMI BAŞLIYOR

Türkiye’de kadınların yüzde 87’sinin ücretli bir işte çalışmak istediğini paylaşan ILO, bu potansiyelden hareketle KOBİ’lerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı’nı başlatıyor.

Güncel
İŞ’TE ANNE PROJESİ İLE TÜM ANNELER İŞE BAŞLIYOR

Kadınları anne olduktan sonra iş hayatına hazırlamayı amaçlayan İş’te Anne Projesi, annelere kreş bakım ve eğitim desteği sunacak.

Güncel
EV İŞLERİNDE EŞİTLİK ‘HEPİMİZİN ELİNDE’

Cif'in yeni projesi, ev işlerinin yalnızca kadınların görevi olmadığına dikkat çekmeyi hedefliyor.

Güncel
2018'İN BİLİM KADINLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

L'Oréal Türkiye’nin 16 yıldır UNESCO iş birliğiyle sürdürdüğü “Bilim Kadınları İçin” programında 2018’in bilim kadınları belirlendi.

Güncel
REKLAMLARIN HEM CİNSİYETİ HEM SESİ ERKEK

Türkiye’deki Effie Ödüllü Televizyon Reklamlarının 10 Yıllık Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi'ne göre kadın ana karakterlerin sadece yüzde 10’u işyerinde gösteriliyor.

Güncel
KIZ ÇOCUKLARININ DAHA FAZLA ROL MODELE İHTİYACI VAR

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nde paylaşılan araştırmaya göre, STEM alanında çalışan kadınlar, diğer kadınların da STEM alanını tercih etmesinde olumlu rol oynuyor.

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.