Cinsiyetçi iş tanımları kadın ve erkek eşitsizliğini tetikliyor. Gelin iş dünyasında eşitliği seçme ve yerleştirme süreçlerinden başlatalım…

Kadın ve erkeğin iş dünyasında eşit koşullarda yer alması, sadece toplumsal gelişimin değil ekonomik gelişimin de olmazsa olmazı. Dünyanın en büyük hacimli seçme ve yerleştirme platformlarından Glassdoor’da cinsiyetçi iş ilanlarından kaçınmak için 10 maddeye önem verilmesi gerektiği ifade edildi.

İşte o 10 madde: 

  1. İş tanımlarında cinsiyetten bağımsız unvanlar kullanın.

Bilerek ya da bilmeyerek erkekleri işaret eden başlıklar, kadınların yetenek havuzunuzda elenmesini sağlar. İş tanımlarında nötr başlıklar kullanın.

  1. Zamirleri kontrol edin.

İngilizce iş ilanlarında dikkat edilmesi gereken bir konu olarak, ideal adayın özelliklerini tanımlarken ‘S/he’ or ‘you’ kullanılması öneriliyor. İngilizce iş ilanlarının kullanılma sıklığı düşünülünce bu detay çok önemli. 

  1. Cinsiyet yüklü kelimeleri kullanmaktan kaçının (veya dengeleyin).

Dünya dillerinin hemen hepsi görünmez cinsiyetçi kalıplarla dolu. İlan dili oluşturulurken kullanılan bazı kelimeler erkek özellikleriyle bağlantılı bulunuyor. ‘Belirle’, ‘Analiz et’, ‘Değiştir’ gibi kelimeler adayların algılarında daha erkeksi rolleri işaret ediyor. Dayanışma, destekleme, iş birliği yapma, birlikte başarma gibi mesajlar ise kadınlar tarafından daha fazla seçiliyor. Bu noktada bir denge kurmak çok önemli.

  1. Üstünlüklerden kaçının.

‘Uzman’, ‘üstün’, ‘dünya standartlarında’ gibi üstünlük sıfatlarının aşırı kullanımı, doğası gereği rekabetçi olmaktan çok işbirlikçi olarak nitelenen kadın adayları kaçırmanıza sebep olabilir. Araştırmalar ayrıca kadınların başarıları hakkında övünme olasılığının erkeklere göre daha düşük olduğunu gösteriyor. Daha önemlisi, bir adayın geçmişiyle ilgili üstünlükler, kadın aday havuzunu sınırlayabilir çünkü hepimizin bildiği üzere ‘dünya standartlarında’ firmalarda lider pozisyonlarında çok az kadın görev almış durumda.

  1. Pozisyonun gerekliliklerini sınırlayın

Adaylarla mutlaka olması gereken ve ‘olsa iyi olur’ diye düşündüğünüz özellikleri belirleyin. Olması gerekenleri kullanın. Mükemmeli bulmakla zaman kaybederken yetenekli aday havuzunuzu riske atmayın.

  1. Adaylarda aradığınız mutlak özellikleri yeniden gözden geçirin.

Bir okul, bir bölüm ya da deneyim süresi gibi aday havuzunuzu daraltacak özellikleri yeniden düşünün. Yapılan araştırmalar, üniversite bölümü seçiminin cinsiyete göre değişebileceğini bulduğu için spesifik işler dışında bölüm belirtilmesi de önerilmiyor.

  1. Eşitlik ve çeşitliliğe olan bağlılığınızı ifade edin

Adayları cinsiyetlerinden bağımsız karşılamamaya hazır olduğunuzu iş ilanınızda belirtin. Bu basit gibi görünen ifade, eşitlikçi bir iş yeri olma yolunda atacağınız son derece önemli bir adım olur.

  1. Değerlerinizle parlayın

İş ilanı aynı zamanda önemli bir reklam çalışmasıdır. Şirketinizin değerlerini ve vizyonunu özgürce ortaya koyabilirsiniz. Şirket değerleriniz iyi tanımlanmışsa ve çeşitliliği teşvik ediyorsa iş ilanlarınızda bu ifadelere yer verin.

  1. Gönüllülük ve çalışan destek faaliyetlerinizi vurgulayın

Şirketinizde çalışanlar, gönüllülük faaliyetleri konusunda destekleniyorsa, mentorluk programlarına katılıyorsa ve sosyal sorumluluk konusunda adımlarınız varsa tüm bu bilgileri adaylarınızla paylaşın. İş ilanınız tüm bu bilgileri taşımayabilir ama şirket web sitesindeki kariyer bölümü bu bilgileri kapsamalı.

  1.  Aile dostu avantajlarınızı belirtin

Ebeveyn izni, kreş ve esnek çalışma gibi aile dostu özelliklerinizi mutlaka adaylarla paylaşın.

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.