Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone’un Çeşitlilik ve Dahiliyet bağlamındaki kurumsal önceliklerinde, Türkiye’nin sosyal ve ekonomik koşulları ile faaliyet gösterilen sektörün beklentileri belirleyici oluyor. Bu kapsamda, kadın istihdamı ve fırsat eşitliği konusu Vodafone’un kurumsal kültürünün önemli bir yapıtaşını oluşturuyor. Toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanılıyor. Bu inanç, Vodafone’un işe alım süreçlerine yoğun şekilde yansıyor. Aynı pozisyon için aday olan, eşit yetkinlik ve nitelikteki aday havuzunda kadın yöneticiler önceliklendirilmekle birlikte, aday havuzunda %50-50 kadın-erkek eşitliği olması işe alım performans göstergesi olarak kabul ediliyor.

Vodafone’da açılan bir pozisyona arkadaşını önermek isteyen çalışanlar destekleniyor ve önerdikleri kişilerin işe alınması durumunda kendileri ödüllendiriliyor. Ayrıca “Arkadaşını Öner” uygulaması kapsamında, kadın çalışan önerenler daha yüksek puan alıyor.

Vodafone, tüm dünyada kadınlar için en iyi işverenlerden biri olma hedefiyle 26 ülkede birden başlattığı, dünyanın en büyük global işe alım programı ReConnect kapsamında, kariyerine belli sebeplerle ara vermiş kadın profesyonellerin iş hayatına geri dönmelerini destekliyor. İş hayatına geri dönüş sürecinde verilen eğitimlerle kadınların profesyonel becerilerinin tazelenmesi, koçluk ve mentorluk programları ile de kadınların iş hayatına dönüş adaptasyonlarının hızlandırılmasına çalışılıyor. ReConnect programı ile 3 yıl içinde 26 ülkede 1.000 kadına ulaşmak hedefleniyor.

“İÇİNDEKİ GÜCÜ KEŞFET” PROGRAMLARI

Vodafone’un çalışma hayatında fırsat eşitliğini desteklemeye yönelik eğitim programlarından “İçindeki Gücü Keşfet”, kadın çalışanların iş hayatında kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri, kendi potansiyellerini fark etmeleri ve kariyer yolculuklarındaki olası engelleri aşmaları yönünde daha fazla beceri ve farkındalık kazanmaları gibi önemli nedenlere dayanıyor. “İçindeki Gücü Keşfet” - Satış ve “İçindeki Gücü Keşfet” – Teknoloji programları kapsamında, Satış ve Teknoloji departmanlarında çalışan yönetici adayları ve yöneticiler için mentorluk süreci ile desteklenen bir Gelişim Programı kullanılıyor. Kadın çalışanlara, 3 modülden oluşan gelişim programına katılırken, proje kapsamında planlanacak olan seminerlerde önemli konularla ilgili uzmanları dinleyip bir yandan da mentorlarıyla çalışma imkanı sunuluyor.

SATIŞTA KADIN“ VE TEKNOLOJİDE KADIN“ STAJ PROGRAMLARI

Türkiye’nin sürdürülebilir geleceğinin inşasında kadınların ekonomik hayata katılımına büyük önem veren Vodafone, potansiyeli yüksek, teknoloji/telekomünikasyon sektöründe satış ve teknoloji alanında kariyerini ilerletmek isteyen, üniversite 3. sınıfta okuyan öğrencilere imkân sağlamayı ve onları yetiştirerek sektöre kazandırmayı önceliklendiriyor.

Satışta Kadın ve Teknolojide Kadın programlarında, bir yıllık staj dönemi boyunca öğrenciler iki ayrı rotasyonla farklı bölümlerde çalışarak bilgi ve tecrübelerini pekiştiriyor, ayrıca farklı fonksiyonlardan direktörlerle bir araya gelerek onlardan ilham alırken, “İş Hayatına Hazırım” eğitimleri ile de kendilerini yaklaşan mezuniyet ve kariyer hayatlarına hazırlıyorlar.Programın diğer bir önemli özelliği ise öğrencilerin mezun olurken “Discover Genç Yetenek” programı alımlarına öncelikli olarak dahil edilmeleri oluyor.

Teknolojide Kadın Staj Programı, Vodafone Grubu tarafından tüm Vodafone ülkelerine örnek proje olarak gösterildiğini ayrıca belirtelim. Bu proje, Çeşitlilik ve Dahiliyet alanında projelerin değerlendirildiği ConnectedSheCan Ödülleri'nde Vodafone Türkiye’ye birincilik ödülü getiren projelerden biri konumunda. 

GIRLS IN STEM

Vodafone’un teknolojide kadının gücünü ve önemini vurguladığı diğer bir projesiyse “Girls In Stem”. Henüz kariyer seçimini yapmamış, lisede okuyan öğrencileri kariyer seçimleri ile ilgili bilgilendirmek, cesaretlendirmek ve kodlama eğitimi ile bu sektörde neler yapabilecekleri konusunda onlara ilham verebilmek amacıyla amacıyla başlatılan “Girls In Stem” programıyla 26 ülkede 14-18 yaş aralığında toplam 1.000 kız öğrenciye ulaşmak hedefleniyor. Projenin Türkiye’deki ilk durağı olan Kadıköy Anadolu Lisesi’nde geleceğin parlak gençlerine kodlama eğitimi veriliyor.

KURUMSAL ÇEŞİTLİLİK VE DAHİLİYET EĞİTİMLERİ

Vodafone, Çeşitlilik ve Dahiliyet yaklaşımının şirket içinde yaşamasını desteklemek amacıyla tüm kademelerdeki yöneticilere Kurumsal Çeşitlilik ve Dahiliyet konusunda eğitimler veriyor. Yöneticilerin, bu eğitimlerde aldıkları yönlendirme ve rehberlik doğrultusunda ekiplerine koçluk etmeleri bekleniyor.

Eğitimlerde sadece cinsiyet eşitliğine değil toplumdaki farklı çeşitlilik alanlarına odaklanılarak katılımcıların bu anlamda empati geliştirmeleri destekleniyor. 2014 yılından beri devam eden “Kurumsal Çeşitlilik ve Dahiliyet Eğitimleri”ni takiben dahil edici şirket kültürünü güçlendirmek için 2016 yılında tüm yöneticilerin katıldığı “Bilinçdışı Önyargılar” atölye çalışmaları hayata geçiriliyor. Bu atölye çalışmalarıyla, yöneticilerin hem bilinçdışı önyargılarına karşı farkındalık kazanmaları, hem de ekip yönetiminde, aldıkları kararlarda bu önyargılardan temizlenmiş olmayı nasıl sağlayacaklarına dair pratik yapmaları hedefleniyor.

YAŞAM EVRELERİ

“Çeşitlilik ve Dahiliyet” çalışmaları kapsamında 2016 yılında “her yaşın ihtiyacı ve beklentileri farklı” düşüncesinden yola çıkarak tasarlanan “Yaşam Evreleri” (Lifestages) projesi, Vodafone’a yetenek yönetiminde farklı bir açılım sağlıyor. Bu projeyle, çalışanların ihtiyaç ve beklentileri içinde bulundukları yaşam döngüsü çerçevesinde değerlendirilip, İnsan Kaynakları alanındaki uygulamalar bu yönde zenginleştiriliyor. Ayrıca, özelleştirilmiş uygulamalar ve çalışanların iş-yaşam dengesine dikkat ederek daha verimli ve mutlu bir çalışma ortamı sağlanması hedefleniyor.

Vodafone, yaptığı araştırma sonucunda, şirket bünyesinde 5 farklı yaşam evresi olduğunu belirliyor: iş hayatına yeni başlayanlar, genç profesyoneller, ebeveynler, yöneticiler ve orta yaştakiler. Her yaşam evresi kendi içinde çok benzer demografik özelliklere sahip olsa da, her evre farklı bir profili temsil ettiği için, tüm ihtiyaç ve beklentilerin birbirinden farklılaştığı görülüyor. Araştırma kapsamında biraz daha derine inilerek kadın ve erkek çalışanlar arasındaki farklılıklar üzerine de analiz yapılıp sonuçlara uygun aksiyonlar alınıyor.

Vodafone, araştırma sonuçlarından yola çıkarak, çalışan annelerin iş ve özel yaşam dengesini kurmalarına yardımcı olmak için aşağıdaki aksiyonları hayata geçiriyor:  

  • Anne ve babaların iş ortamında ve evde daha rahat bir yaşam dengesi kurabilmelerini desteklemek üzere özel olarak hazırlanmış eğitim seminerleri
  • Çalışan annelerin doğumdan sonra kullanabilecekleri süt odası
  • Ebeveyn ya da ebeveyn adayı olan çalışanlar için çeşitli sağlık programları
  • Türkiye genelinde 20'ye yakın anaokulunda çalışanlara %25'e varan indirim imkânı 
  • Boğaziçi Üniversitesi Vakfı Mucize Annelik Okulu ile birlikte “Mucize Annelik Günleri” etkinliği (Anne-baba adayı çalışanların davet edildiği bu etkinlikte gebelik döneminde ve doğum sonrasında anne sağlığından, emzirme ve yenidoğan bakımına kadar çeşitli konular işleniyor) 

İLGİLİ YAZILAR

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
KIRMIZI ÇİZGİ DİZİLERİ DE İNCELEDİ

Kırmızı Çizgi, "İstanbullu Gelin" ve "Erkenci Kuş"ta cinsiyetçi dil taraması yaptı

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
P&G’DEN 8 HAFTALIK ÜCRETLİ BABALIK İZNİ

“Bebek bakımı eşlerin ortak sorumluluğu” diyen P&G 8 haftalık ücretli babalık izni uyguluyor

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
TEKSTİL SEKTÖRÜNDE KREŞLE GELEN FARK

Yeşim Tekstil, fırsat eşitliği alanındaki projelerini, kadın çalışanlarına daha iyi çalışma şartları sunmak ve özel sektörde farkındalık yaratmak hedefleriyle şekillendiriyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
AĞIR SANAYİNİN GÜÇLÜ KADINLARI

Borçelik'in "Kadına Güç İş Yok" projesi, ağır sanayide kalıp yargıları değiştirerek kadınlara yeni istihdam olanakları yaratıyor.

Güncel
TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE REKLAMIN DÖNÜŞTÜRÜCÜ GÜCÜNDEN FAYDALANMAK

RVD’nin düzenlediği Reklamda Roller Değişiyor etkinliğinde reklamlardaki kalıp yargıların önüne nasıl geçileceği tartışıldı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
MENTORLUK ÇEMBERİ PROJESİ: KADIN ÇALIŞAN ORANI DAYANIŞMA RUHU İLE ARTACAK

Ericsson tarafından başlatılan Mentorluk Çemberi Projesi (MCP) ile kadınlara gruplar halinde mentorluk veriliyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
HAYDİ KIZLAR KODLAMAYA KIZ ÇOCUKLARINI GELECEĞE HAZIRLIYOR

Borusan Holding, Haydi Kızlar Kodlamaya Projesi ile çalışanlarının çocuklarına bilim insanı, mühendis, bilgi işlemci olmanın yolunu açıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
ÜLKEM İÇİN: TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ İÇİN ÖNYARGILAR ORTADAN KALKMALI

Koç Holding, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki geleneksel rol dağılımına yönelik algıları ortadan kaldırmaya odaklanıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
KAZANDIRAN DENGE ANLAYIŞI: KARİYERİ VE ÖZEL HAYATI DOĞRU YÖNETME ŞANSI

Kadın çalışan oranını yüzde 50’ye çıkarmayı hedefleyen Unilever Türkiye, 2013 yılında Kazandıran Denge isimli eşitlik anlayışını hayata geçirdi.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
TSKB: KAPSAYICI KALKINMADA FIRSAT EŞİTLİĞİNİN ROLÜ

Fırsat eşitliğinin bir ayrıcalık değil, bir hak olduğuna inanan TSKB, finansal destekleri, KSS çalışmaları, insan kaynakları yaklaşımıyla konuyu bir bütün olarak ele alıyor.

Güncel
EŞİT BİR TOPLUM İÇİN 100 OYUN 100 OKUL

“100 Oyun 100 Okul” Türkiye’nin 50 ilindeki 100 okula göndereceği Toplumsal Eşitlik Kiti ile 10.000 çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EVE: KENDİN OL, POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKAR!

L’Oréal küresel olarak uyguladığı Çeşitlilik Politikası kapsamında, Liderlik Semineri Programı EVE’ye (HAVVA) katılımcı gönderiyor

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
DEĞERLEME HİZMETLERİNDE CİNSİYET EŞİTLİĞİ

PwC, çoğunluğu erkek çalışanlardan oluşan Değerleme Hizmetleri Birimi’nde kadın oranını üç yılda yüzde 50’ye çıkarmayı hedefledi.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
GARANTİ BANKASI CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÇALIŞMALARI

Garanti Bankası’nın fırsat eşitliği alanında yaptığı çalışmalar, müşteriler ve çalışanlardan topluma doğru genişliyor.

Raporlar ve Yayınlar
AVRUPA BİRLİĞİ TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KARNESİ

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi, AB ülkelerinin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki performasını iş, para, bilgi, zaman, güç ve sağlık başlıklarına göre değerlendiriyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
HAYDİ KIZLAR KODLAMAYA

Borusan Holding, Haydi Kızlar Kodlamaya Projesi ile çalışanlarının çocuklarına bilim insanı, mühendis, bilgi işlemci olmanın yolunu açıyor. 2016 yılında başlatılan proje ile Holding, kız çocuklarını bilişim teknolojileriyle yakınlaştırarak geleceğe hazırlamayı hedefliyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.