SON DÖNEMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ KONUSUNDA


NE YAPTILAR?
Haberler
BM’den yönetimlere 10 kritik soru

BM Kadın Birimi koronavirüs salgınına karşı yürütülen çalışmalarla ilgili olarak 10 soruluk bir liste yayınladı ve karar vericileri bu sorular üzerinde düşünmeye davet etti.

Haberler
Koronavirüs mücadelesinde kadına destek çağrısı

BM Kadın Birimi, koronavirüsle mücadelede kadınların içinde bulunduğu duruma dikkat çeken bir bildiri yayınlayarak, hızla hayata geçirilmesini istediği bir dizi öneri sıraladı.

Haberler
Koronavirüs ile savaşta kadın avantajlı mı?

Covid-19 ile ilgili rakamlar, kadınların virüse yakalanma ve mücadele konularında erkeklere oranla daha avantajlı olduğunu gösteriyor.

Haberler
Kadının zihinsel yükü

Kadınların günlük hayatta karşılaştıkları en önemli sıkıntı, birçok işi tek başlarına üstlenmek değil. Onlara tükenmişlik getiren asıl konu; zihinsel yük. Fiziksel çaba gerektiren konular kadınlar için sorun değil. Sorun; proje yönetiminde yalnız kalmaları.

Haberler
Finlandiyalılar neden mutlu?

Birleşmiş Milletler tarafından her yıl yayınlanan ‘Ülkelerin Mutluluk Endeksi’nin 2020 sonuçlarına göre; dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya. Peki Finlandiyalıları bu kadar mutlu eden ne?

Haberler
Eşitliğin sağlandığı tek ülke: Equiterra

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek için Equiterra adında ütopik bir ülke yarattı. UnWomen şimdi herkesi, her alanda özgürlük ve eşitliğin var olduğu bu hayali ülkenin gerçeklerini anlamaya ve yaygınlaştırmaya davet ediyor.

Güncel
Borusan’dan cinsiyet eşitliği için büyük adım

Borusan, 8 Mart kapsamında Cinsiyet Gözlüğü programını tanıttı ve üst yönetim ‘Borusan Eşittir Taahhütnamesi’ni imzaladı.

Haberler
Sosyal Perspektiften İş Yaşamında Kadın

TSKB ve AFD’nin, her yıl Kadınlar Günü haftasında düzenlediği fırsat eşitliği ve kadın istihdamı temalı konferansı, bu yıl, “Sosyal Perspektiften İş Yaşamında Kadın” başlığıyla gerçekleştirildi.

Haberler
Kültür ve sanatta kadının ilk adımları

Bugün kadın, tiyatroda, edebiyatta, resim ve fotoğraf alanında aldığı yolu onların attığı ilk adımlara borçlu. İşte kültür ve sanatın içindeki ilk kadınlar…