Brandweek kapsamında özel bir oturumla açıklanan araştırma sonuçlarına göre her 5 kişiden 4’ü reklamların gerçekçi olmadığını ve kendilerini yansıtmadığını düşünüyor.

Unilever, tüm dünyada reklamlarını toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı kalıp yargılardan arındırmayı hedefleyen Unstereotype girişimi kapsamında Türkiye’de yaptığı araştırma ile toplumsal cinsiyet eşitliği hakkındaki görüşleri ortaya koydu. Toplumun cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık seviyesini ve cinsiyetçi kalıp yargılara karşı tavrını ortaya koymak için yapılan araştırmanın sonuçları, Brandweek’te “Cinsiyetçi Kalıp Yargılar: Böyle Gelmiş Böyle Gitmeyecek” adlı özel bir oturumla duyuruldu. Oturumda Unilever’in 2016’dan bu yana sürdürdüğü girişimin detaylarını ve vizyonunu anlatan ve araştırma sonuçlarını paylaşan Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyeleri Kamuran Uçar ve Mustafa Seçkin’e sahnede WPP Türkiye Ülke Başkanı Demet İkiler ve sanatçı Arzum Onan da eşlik etti.

Unilever için IPSOS tarafından Türkiye temsili 1374 kişiyle gerçekleştirilen “Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırması”ndan dikkat çeken sonuçlar aşağıdaki şekilde:

Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırması'na göre:

 • Gençler 35 yaş üzeri nesle kıyasla kadınların gücüne ve liderliğine daha çok inanıyor.
 • Toplumsal cinsiyet eşitliğinin geleceğinden erkekler kadınlara göre daha umutlu.
 • Her 4 kişiden 1’i kadın ve erkeğin hayatın her alanında eşit olması gerektiğini savunuyor ama kadınların yüzde 58’i toplumsal hayatta eşitliği hissetmediğini ifade ediyor.
 • Toplumun yüzde 42’si ve erkeklerin yüzde 55’i kadınların çalışmak için önce eşlerinden izin alması gerektiğini savunuyor; kadınların ise yüzde 72’si bu fikre katılmıyor.
 • Erkeklerin yüzde 43’ü erkeğin iyi kazanması durumunda kadının çalışmasına gerek olmadığını düşünürken kadınların yüzde 79’u bu bakış açısına karşı çıkıyor.
 • Kadının iyi kazanması durumunda erkeğin çalışmasına gerek olmadığını söyleyen erkeklerin oranının sadece yüzde 11’de kalması ise erkeklerin zihinlerinde kadınların iş hayatında yer almasını ekonomik refah ile ilişkilendirmediğini gösteriyor.
 • Araştırmaya katılanlar, reklamlardaki karakterlerin gerçeği yansıtmadığı görüşünde.
 • Her 5 kişiden 4’ü reklamda gördüğü karakterlerin gerçekçi olmadığını düşünürken kadınların yüzde 88’i, erkeklerin ise yüzde 87’si reklamlarda gerçek hayatı daha çok yansıtan tiplemeler görmek istiyor.
 • Reklamlarda gördükleri insanlara fiziksel olarak benzemek isteyip istemedikleri sorulduğunda ise yüzde 59 “Hayır” yanıtını veriyor.
 • Konu kalıp yargılara meydan okumak olduğunda erkekler, kendilerine atfedilen roller konusunda daha çekimser bir tavır sergiliyor.
 • Reklamda kadın otobüs şoförü olabileceğini söyleyen kadınlar yüzde 75 ve erkekler yüzde 60 oranındayken “Reklamlarda yerleri silen erkek olabilir” diyen kadınların oranı yüzde 65 ve erkeklerde ise yüzde 37 seviyesinde kalıyor; yani erkekler alışılagelmiş rollerde resmedilmeye devam etmeyi tercih ediyor.
 • Katılımcılara toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki kurumsal çalışmalar hakkında görüşleri sorulduğunda yüzde 56 çalışmaları samimi bulduğunu; yüzde 61 ise ilerici mesajların markalara yönelik satın alma niyeti oluşturacağını ifade ediyor.

Oturumda konuşan Unilever Türkiye, Dondurma İçecek ve Gıda Kategorilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Seçkin, Unilever olarak reklamlarını toplumsal cinsiyet eşitliğine uymayan kalıp yargılardan uzak tutmak için bir dönüşüm süreci başlattıklarını ifade etti. Pazarlama süreçlerinde zamanın ruhuna yakalamanın ve iç görülere göre hareket etmenin önemine değinen Seçkin, “Günümüzün ve geleceğin tüketicileri daha eşitlikçi yaklaşımlar bekliyor, kendi gerçekliğini yakalayamayan ürünleri satın almıyor. Diğer taraftan toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten bir pazarlama anlayışı markaların tüketici ile kurduğu bağın etkisini yüzde 25 artırıyor. Ancak tabi ki bu bir süreç, bir anda gerçekleşmesi mümkün değil. 2016 yılında pek çok markamızın başladığı bu dönüşüme 2019 yılında daha net bir şekilde tanık olacaksınız” dedi. 

2016’da Unilever olarak bir söz verdiklerini söyleyen Unilever Türkiye, Ev ve Kişisel Bakım Kategorileri Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi Kamuran Uçarise bu dönüşümün ajans seçiminden hedef kitle tanımlamaya, oyuncu seçiminden reklamların test aşamasına kadar pazarlama çalışmalarının her adımına yayıldığını belirtti: “Dove, Cif, Elidor, Axe, Lipton, UFS gibi markalarımızın öncülük ettiği bu yolculukta tüm kategori ve markalarımızla kararlılıkla ilerliyoruz. Ayrıca fikir aşamasından başlayarak içinde yer aldığımız Reklamverenler Derneği’nin Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu’nu da destekleyerek sektörün de bu dönüşüme katılması için çalışıyoruz” dedi ve eşitlik beklentisi olan tüketicileri görmezden gelmenin artık mümkün olmadığının altını çizdi.

Brandweek kapsamında düzenlenen oturumun tamamını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

 

İLGİLİ YAZILAR

Raporlar ve Yayınlar
TÜRKİYE’DE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİNDE ARZ VE TALEP DURUMU

Dünya Bankası - Türkiye’de Çocuk Bakım Hizmetlerinde Arz ve Talep Durumu Raporu

Raporlar ve Yayınlar
TÜRKİYE'DE KADIN

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Türkiye'de Kadın Raporu

Raporlar ve Yayınlar
TÜRKİYE’DE KADIN KOOPERATİFLERİNİN MEVCUT DURUMU

Dünya Bankası - Türkiye’de Kadın Kooperatiflerinin Mevcut Durumu Raporu

Raporlar ve Yayınlar
WOMEN, BUSINESS AND THE LAW 2018

Dünya Bankası - Women, Business and the Law 2018 Raporu

Standartlar ve İlkeler
WEPs 1. PRENSİP

WEPs'in birinci prensibi, toplumsal cinsiyet eşitliği için üst düzey kurumsal liderlik sağlanmasına odaklanıyor.

Raporlar ve Yayınlar
THE BUSINESS CASE FOR EMPLOYER SUPPORTED CHILD CARE

IFC - The Business Case for Employer Supported Child Care Raporu

Raporlar ve Yayınlar
WORLD EMPLOYMENT SOCIAL OUTLOOK

ILO - World Employment and Social Outlook Raporu

Raporlar ve Yayınlar
WOMEN AND MEN IN THE INFORMAL ECONOMY

ILO - Women and Men in the Informal Economy

Raporlar ve Yayınlar
THE PURSUIT OF GENDER EQUALITY

OECD - The Pursuit of Gender Equality Raporu

Raporlar ve Yayınlar
TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KARNESİ

TEPAV - Karşılaştırmalarla 81 İl İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi

Raporlar ve Yayınlar
İŞ DÜNYASINDA KADIN

TÜRKONFED 3. İş Dünyasında Kadın: Sorunlar, Çözümler ve Öneriler Raporu

Raporlar ve Yayınlar
PROMOTING THE CARE ECONOMY

UN WOMEN - Promoting women’s economic empowerment: Recognizing and investing in the care economy

Raporlar ve Yayınlar
GENDER EQUALITY IN THE 2030 AGENDA FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT

UN WOMEN - Turning Promises Into Action: Gender Equality in the 2030 Agenda for Sustainable Development

Raporlar ve Yayınlar
GENDER EQUALITY AND BIG DATA

UN WOMEN - Gender Equality and Big Data: Making Gender Data Visible

Raporlar ve Yayınlar
MAKING INNOVATION AND TECHNOLOGY WORK FOR WOMEN

UN WOMEN - Making Innovation and Technology Work for Women

Raporlar ve Yayınlar
GLOBAL GENDER GAP REPORT

World Economic Forum - The Global Gender Gap Report

Raporlar ve Yayınlar
KPMG: İŞ DÜNYASINDA CESUR KADINLARIN ÇAĞI

KPMG’nin 42 ülkede 699 küresel kadın liderle yaptığı araştırma sonucu açıklandı.

Raporlar ve Yayınlar
MASTERCARD GİRİŞİMCİLİK ORTAMINI DEĞERLENDİRİYOR

2018’de ikinci kez yayınlanan Mastercard Kadın Girişimciler Endeksi aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 57 ülkeyi değerlendiriyor.

Raporlar ve Yayınlar
"CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNİN MALİYETİ YÜKSEK"

Dünya Bankası'nın "Gerçekleşmeyen Potansiyel: Gelirde Cinsiyet Eşitsizliğinin Yüksek Maliyeti" raporunda yaşam boyu gelirlerdeki farktan kaynaklanan ekonomik kayıplar hesaplanıyor.

Raporlar ve Yayınlar
OECD TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ RAPORU

OECD'nin yeni raporu, cinsiyet eşitsizliğinin tüm gelişmişlik düzeyindeki ülkelerde ve toplumsal yaşamın her alanında görüldüğünü belirtiyor.