2022 Pekin Kış Olimpiyatları; toplumsal cinsiyet eşitliği anlamında da unutulmayacak oyunlar arasına adını yazdırdı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Sözcüsü Mark Adams, olimpiyatlardaki cinsiyet eşitliğinin ve kadınların görünürlüğünün desteklenmesi çabalarıyla ilgili yaptığı yorumda, 2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları etkinliklerinin yüzde 53'ünde kadınların yer aldığını söyledi. Güney Kore’nin PyeongChang bölgesinde gerçekleştirilen bir önceki olimpiyatta bu oranın yüzde 46 olduğunu hatırlatan Adams, "PyeongChang'daki yüzde 46'lık oranla karşılaştırdığımızda Pekin'deki etkinliklerimizin yüzde 53'ünde kadınlar yer alıyor. Programda cinsiyet eşitliği ve görünürlüğünü öne çıkarmak için birçok detaya dikkat ediyoruz. Örneğin, kayakla atlamadaki madalya etkinliği, ilk gün yapılan kadınlar finalinin ardından düzenlendi ve bu da bazı simgesel görüntülerin ortaya çıkmasını sağladı" diye konuştu.

Cinsiyet eşitliği stratejik öncelik

 

Olimpiyat Oyunları'ndaki cinsiyet eşitliğini ‘stratejik bir öncelik’ olarak nitelendiren Mark Adams şöyle devam etti: "Olimpiyat Oyunları, dünya genelinde cinsiyet eşitliğini öne çıkarmak için mükemmel bir platform. Uluslararası federasyonlar, Ulusal Olimpiyat Komitesi, yayıncılar ve kendi Olimpiyat Yayınları Servisi (OBS) sistemimiz ile yakından çalışıyoruz" Adams, IOC'nin Paris 2024'te tam olarak 5 bin 250 erkek ve 5 bin 250 kadın sporcuyla yüzde 50'lik kadın katılımı hedefi koyduğunu da hatırlattı.

 

Kadın sporcular diğerlerine ilham veriyor

 

2022 Pekin Olimpik ve Paralimpik Kış Oyunları Organizasyon Komitesi (BOCOG) Sporcular Komisyonu Başkanı Yang Yang de, olimpiyattaki kadın sporcuların diğerlerine ilham verebilmesinin ve kadınların kilit noktadaki düzenleyici rollerde yer almasının önemine dikkat çekti. Yang, "Umuyoruz ki onları daha iyi performans göstermeleri için cesaretlendirebilir ve daha çok kadını kendi limitlerini zorlamaları için teşvik edebiliriz" diye konuştu.

Yayıncılıkta dikkate değer adımlar atıldı

OBS CEO'su Yiannis Exarchos ise, kadınların müsabakalarını takip ederken hem hacim yönünden hem de Pekin Kış Olimpiyat Oyunları programında etkinliklerin nasıl dağıtıldıkları konusunda yayıncılık anlamında ileri yönde dikkate değer adımlar attıklarına inandığını belirtti. Exarchos, "Oyunların yayımlanmasından sorumlu olarak betimleme kurallarımız, klişeleştirmeden nasıl kaçınılacağı ve erkekler ile kadınların aynı temel altında nasıl birleştirileceği ile ilgili. Ki, bu da ancak onların sportif hünerlerini anlatarak gerçekleştirilebilir" dedi. Exarchos, Olympics.com'daki içeriklerin yüzde 37.1'inin kadın, yüzde 30.1'inin her iki cinsiyetten ve yüzde 32.5'inin de erkek sporcularla ilgili olduğunu sözlerine ekledi. 

 

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.