Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler (SYVKL) Gelişim Programı’ndan mezun ve PWN İstanbul gönüllüsü bir ekip, 18 kadın uzman ile 18 bölümden oluşan 'Kadına Sağlık' adıyla podcast projesi hazırladı.

PWN İstanbul ve Awen for Us işbirliğiyle, Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler (SYVKL) Gelişim Programı’ndan mezun ve PWN İstanbul gönüllüsü bir ekip, kadın sağlığı okuryazarlığını artırmak için 18 kadın uzman ile 18 bölümden oluşan 'Kadına Sağlık' adıyla podcast projesi hazırladı. Professional Women’s Network İstanbul'dan (PWN İstanbul) yapılan açıklamaya göre, PWN İstanbul ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) iş birliği, UN SDSN Türkiye ve Awen for Us desteğiyle gerçekleştirilen 'Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Programı' mezunları, 'Kadına Sağlık' podcast projesi başlattı. Her bölümünde farklı bir konunun ele alındığı podcast serisi, kadın sağlığına dair geniş bir yelpazede bilgi sunuyor ve kadın sağlığı okuryazarlığını artırmayı hedefliyor. 'Kadına Sağlık' podcast serisi, 'Bilgi kadını güçlendirir, kadın toplumu dönüştürür' misyonuyla, sağlıklı yaşamdan, infertiliteye; depresyondan, meme kanserine kadar birçok önemli konuda uzman gönüllü kadın konuşmacılarla derinlemesine söyleşilere yer veriliyor.

'Kadına sağlık, yarınlar aydınlık' sloganı ile yola çıktı

Cumhuriyet’in 100. yılında, Türkiye’de sağlık alanında ilk kez bu kadar fazla firmayı toplumsal fayda için bir araya getiren, tüm kadın konuşmacıların gönüllü olarak yer aldıkları, Türkiye’nin en kapsamlı ilk kadın sağlığı podcast serisi ‘Kadına Sağlık’, bugün ilk bölümüyle Spotify, Youtube ve Apple podcast’te yayına başlayacak ve 22 Şubat 2024’e kadar her salı ve perşembe kanallara yüklenecek. 'Kadına sağlık, yarınlar aydınlık' sloganıyla yola çıkan 'Kadına Sağlık' podcast serisi, her bölümde kadın sağlığı ile ilgili farklı bir konuyu alanında uzman kadın sağlık profesyonelleri ile ele alıyor. 18 bölümden oluşan podcast projesi ile kadınların sağlık okuryazarlığını artırmak ve toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak amaçlanıyor.

Projenin sunuculuğunu Yekta Kopan üstlendi

'Kadına Sağlık' Podcast Projesi'nin sunuculuğunu yazar ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan üstleniyor. Kopan, konuklarıyla birlikte dinleyicilere sağlık konularında rehberlik ediyor. Yekta Kopan da projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, ''Bilgi kadını güçlendirir; kadın toplumu dönüştürür' misyonu ile hayata geçirilen 'Kadına Sağlık' podcast serisi, Cumhuriyet’imizin 100. yılında projeye katkı sağlayan tüm gönüllülerin Türkiye’deki kadınlara armağanıdır' şeklinde konuştu. 

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.