Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Bosphorus Energy Club ve danışmanlık kuruluşu PwC Türkiye 27 Mart 2018’de “Enerjide Yakıcı Konular: Kadınlar Fark Yaratabilir mi?” başlıklı bir uluslararası toplantı düzenledi. 

Toplantıda 43 konuşmacı enerji sektörünü yakından ilgilendiren jeopolitik, finansman, teknoloji, kaynak yönetimi ve kadın istihdamı konularında görüş ve bilgi paylaştılar. Toplantının sabah oturumları ağırlıklı olarak sektördeki genel sorunlara yoğunlaştı. Öğleden sonra oturumları ise tamamen enerji sektöründe kadın konusunu işleyen üç seanstan oluştu.

 1. Sektörde kadın başarı öyküleri
 2. Sektörde kadınlar için engeller ve aşmanın yolları
 3. Sektörde kadınları güçlendirmenin yolları

İndeks İçerik İletişim Danışmanlık şirketinden Yaprak Özer’in moderatör olduğu “sektörde kadın başarı öyküleri” seansında aşağıda isimleri yer alan kadınlar öykülerini paylaştı. 

 • Bulgaristan Büyükelçisi ve eski dışişleri bakanı Nadezha Nyenski 
 • PwC Hollanda Ortağı Esther Van der Vleuten
 • Bayegan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rüya Bayegan 
 • Şişecam İnsan Kaynakları Müdürü Şengül Demircan 
 • ABD Büyükelçiliği Ekonomi Danışmanı Erika Olson 
 • Azerbaycan Stratejik Araştırmalar Merkezi Kıdemli Uzmanı Gulmira Rzayeva
 • Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Lale Ergin 
 • Hürriyet Gazetesi Enerji Muhabiri Merve Erdil   


Siyasetten iş dünyasına birbirinden farklı alanlardaki kadınların öyküleri arasındaki ortak paydalar cesaret, özgüven, beceriklilik, esneklik, araştırmacılık gibi kişisel özelliklerin ötesinde kadınlar arası dayanışmanın ve erkeklerden gelen desteğin önemini ön plana çıkarıyor. 

Kadınlar arası dayanışmanın önemli bir boyutu aynı iş kolunda veya aynı iş yerindeki farklı kuşaklardan kadınların rol modeli olma, deneyimlerini paylaşma, mentörlük ve koçluk yapmak üzere iletişim ağları oluşturması. Bu bağlamda Hollanda’da ve ABD’de Columbia Üniversitesi’ndeki Enerji Sektöründe Kadın ağları (Women in Energy Network) örnek gösterildi. Böylece kadınların kendi yakın çevreleri dışında da erişimlerini artırmaları, fikir alışverişinde bulunmaları ve moral destek sağlamaları kolaylaşıyor.  Birebir etkileşimde de işyerinde ve yakın çevrede hem kadınlardan hem erkeklerden gelen cesaretlendirici ve yol gösterici katkıların önemi vurgulandı. 

“Muhafazakâr bir kasabada yetişmiş, boşanmış, iki çocuklu bir kadının konfor alanını terk edebilmesi için kurumsal destek çok önemli çünkü erkekler gibi küçük yaştan itibaren güçlü ve dayanıklı olmaya yönlendirilmemiş.” 

Öykülerini paylaşan kadınların tamamı çocuk yetiştirme, ev ve aileye ilişkin işlerde dışarıdan destek alabilmenin şart olduğunu belirtti.  Deneyimlerini paylaşan kadınların önemli bir bölümü evde hiçbir iş yapmadıklarının altını çizdi. Bu bağlamda eşlerin, diğer aile bireylerinin, profesyonel hizmetlerin devreye girmesinin gerektiği vurgulandı. Katılımcıların bir bölümü çocuk sahibi olduklarında kariyerlerini yavaşlattıklarını belirtti.

Destek mekanizmalarının kişisel olduğu kadar kurumsal düzeyde örgütlenmesi, işe alım, kariyer gelişimi, eğitim politikalarına yansıması önem taşıyor. Bu bağlamda Borusan Holding ve Şişecam işe alım ve üst düzeyde kadınların oranını artırmak üzere uyguladıkları politikalardan örnek veren kuruluşlar arasında yer aldı. Borusan Holding kilit pozisyonlarda başvuran kadın aday olmadığı sürece alım yapmama politikası uyguluyor. Şişecam ise Balıkesir Üniversitesi ile işbirliği yaparak özellikle imalat sanayi pozisyonları için temel eğitimden başlayarak kadın adayların yetişmesini destekliyor. Üst düzey yönetimde kadınların payını artırmak üzere başlatılan diğer bir girişim Sabancı Üniversitesi ve Borsa İstanbul tarafından yürütülen %30 Kulübü. Kulübe üye olan halka açık şirketler 2025’e kadar yönetim kurullarında ve üst düzey yönetimde kadın oranını %30’a ulaşmasını hedefliyor.    

“Ben işe başladığımda sektör neredeyse tamamen fosil yakıtlardan ve erkek çalışanlardan oluşuyordu.”

 

Katılımcılar enerji sektörünün erkek egemen bir sektör olarak algılandığını, özelikle yüksek teknik becerilerin önem kazandığı sektörde mühendislik eğitimi olan kadınların bile ağırlıklı olarak teknik olmayan işlerde istihdam edildiğini belirttiler. Yapılan araştırmalara göre sektörün ücretlerde cinsiyet eşitsizliğinde ilk sırada yer alması da dile getirildi. Bununla beraber enerji sektöründe yaşanan yapısal değişimin cinsiyet rollerindeki değişimi de kapsaması gerektiğini vurgulandı. Enerjide fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye, üretim ve tüketimde merkezi dağıtımdan küçük birimlere geçişin yeni fikirlere açıklık, esneklik, müşteri odaklılık ve iletişimi ön plana çıkarıyor. Katılımcılara göre enerji şirketlerinin yaratıcı ve yenilikçi olabilmeleri toplumdaki çeşitliliği işgücüne yansıtmalarına bağlı.    

“İş yaşamında maddi ve duygusal ihtiyaçların dengelenmesi, bilişsel ve duygusal çeviklik, yani kadın becerileri giderek önem kazanıyor.”  

Katılımcılar enerji sektöründe kendini yenilemeye yönelik kurumsal çabaların yoğunlaştığını ve sektörün kadınlar için de cazibesini artırmaya çalıştığını belittiler.  Büyük petrol ve doğalgaz şirketlerinin de içinde yer aldığı Pink Petro gibi girişimler enerji şirketlerinin istihdam, tedarik ağı, kariyer gelişimi gibi alanlarda kadınlara yönelik stratejilerini geliştirmeleri için profesyonel çözümler sunuyor. Toplantıyı düzenleyen Bosphorus Energy Club Türkiye enerji sektörünü de cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik yol haritasını çizmeye davet ediyor. 

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
KOBİ’LERDE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ PROGRAMI BAŞLIYOR

Türkiye’de kadınların yüzde 87’sinin ücretli bir işte çalışmak istediğini paylaşan ILO, bu potansiyelden hareketle KOBİ’lerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı’nı başlatıyor.

Güncel
İŞ’TE ANNE PROJESİ İLE TÜM ANNELER İŞE BAŞLIYOR

Kadınları anne olduktan sonra iş hayatına hazırlamayı amaçlayan İş’te Anne Projesi, annelere kreş bakım ve eğitim desteği sunacak.

Güncel
EV İŞLERİNDE EŞİTLİK ‘HEPİMİZİN ELİNDE’

Cif'in yeni projesi, ev işlerinin yalnızca kadınların görevi olmadığına dikkat çekmeyi hedefliyor.

Güncel
2018'İN BİLİM KADINLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

L'Oréal Türkiye’nin 16 yıldır UNESCO iş birliğiyle sürdürdüğü “Bilim Kadınları İçin” programında 2018’in bilim kadınları belirlendi.

Güncel
REKLAMLARIN HEM CİNSİYETİ HEM SESİ ERKEK

Türkiye’deki Effie Ödüllü Televizyon Reklamlarının 10 Yıllık Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi'ne göre kadın ana karakterlerin sadece yüzde 10’u işyerinde gösteriliyor.

Güncel
KIZ ÇOCUKLARININ DAHA FAZLA ROL MODELE İHTİYACI VAR

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nde paylaşılan araştırmaya göre, STEM alanında çalışan kadınlar, diğer kadınların da STEM alanını tercih etmesinde olumlu rol oynuyor.

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.