Kadınlar ve erkeklerin iş arama süreçleri teknik olarak birbiriyle aynı olsa da ayrıntısına bakıldığında farklılıklar gösteriyor.

Kadınlar ve erkeklerin iş arama süreçleri teknik olarak birbiriyle aynı olsa da ayrıntısına bakıldığında farklılıklar gösteriyor. Kariyer fırsatlarını değerlendirme konusunda her iki cins de eşit derecede ilgili. Hem kadınlar hem de erkekler şirket kültürüne ve işin gerektirdiği niteliklere öncelik veriyor. 

Linkedin verilerine göre:

  • Kadınlar iş ararken ücret ve sosyal haklara yüzde 10 oranında daha fazla öncelik veriyor.
  • Genel olarak kadınlar erkeklere göre yüzde 20 oranında daha az iş başvurusu yapıyorlar. 
  • Kadınlar uzun vadeli kariyer fırsatlarına erkeklerden yüzde 6 oranında daha fazla odaklanıyor. 
  • Bir iş ilanını gördüklerinde başvurma olasılıkları erkeklere göre yüzde 16 oranında daha düşük.
  • Kadınların çevrelerinden iş tavsiyesi ve referans isteme olasılıkları erkeklerden yüzde 26 daha düşük.

Ebeveynlik sorumluluğu kararda etkili

Uzmanlar farklılıkları şu sorular ekseninde değerlendiriyor: Kadınlar iş ararken mecbur hissettikleri için mi yoksa doğal olarak öyle oldukları için mi daha seçici? Kadınların algıları ‘nasılsa olmaz’ şeklinde mi çalışıyor? Kariyerleri konusunda daha mı az hırslılar yoksa toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin etkileri kadının adımlarını yavaşlatıyor mu? Nedenlerin başında ebeveynlik sorumluluğunun kadınların kararlarını dolayısıyla iş arama eğilimlerini etkiliyor olması geliyor. Referans ve iş tavsiyesi alma oranındaki düşüklük ise tarihsel olarak kadınların kariyerleri boyunca daha az mentorluk almaları olarak açıklanıyor. 

İşe alım sürecinde bilinçsiz ön yargılar var

İstatistikler, şirketlerin işe alım süreçlerinde bilinçsiz ön yargıların etkisini kanıtlıyor. Linkedin verilerine göre; bir işe alım uzmanlarının bir kadının profiline tıklama olasılığı yüzde 13 daha az. Aynı verilere göre; kadınların başvurduktan sonra işe alınma olasılığı yüzde 16, üst düzey rollere alınma olasılıkları da yüzde 18 daha fazla. Bunun nedeni de kadınların daha seçici ve küresel olarak daha nitelikli olmaları olarak gösteriliyor. 

Çözüm esnek çalışma ve mentorluk desteği 

Esnek çalışma ve mentorluk desteği, işe alım süreçlerinde ve genel olarak toplumsal cinsiyet eşitliği gelişiminde geleceğin anahtarı olarak görülüyor. Çünkü küresel olarak kadınların yüzde 72’si iş ve yaşam dengesini kurmakta hâlâ zorluklar yaşıyor. Bu zorluğun nedeni ise değişen sosyal dinamiklere rağmen, kadınların hâlâ çocuk bakımında erkeklere göre çok daha fazla sorumluluk alması olarak açıklanıyor. Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık politikalarının ciddiyetle planlanması ve uygulanması gerekliliği çözüm olarak görülüyor. Özellikle seçme yerleştirme süreçlerinde görev alan iş alım uzmanlarının çeşitlik, eşitlik ve kapsayıcılığın neden önemli olduğuyla ilgili bilgilendirilmesi kritik önem taşıyor. 

 

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.