AÇEV’in yaptığı ‘Türkiye’de Babalık Araştırması’na göre, babaların yüzde 91’i çocuk bakımının öncelikli olarak annenin görevi olduğunu düşünüyor.

Türkiye ve Batı Balkanlar’da kadına yönelik şiddetin sona erdirilmesine ilişkin Avrupa Birliği-BM Kadın Birimi (UN Women) bölgesel programı ‘Normların Uygulanması, Zihniyetlerin Değiştirilmesi’ kapsamında başlatılan Baba Buluşmaları tamamlandı. Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) tarafından yürütülen Baba Destek Programı’nın, koronavirüs salgını koşulları için dönüştürülen ve Aralık 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirilen Baba Buluşmaları ile babalığın ve çocukların gelişiminin desteklenmesi amaçlandı. Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), koronavirüs salgını süresince ailelerin evde daha fazla vakit geçirmesi nedeniyle ihtiyaç sahibi haneleri güçlendirmek, çocukların gelişiminde önemli rolleri olan anne ve babaların ebeveynlik becerilerini desteklemek amacıyla babalar için çevrim içi ‘Baba Buluşmaları’nı başlatmıştı. Aralık 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirilen ‘Baba Buluşmaları’, katılımcıların evlerine gönderilen, içlerinde çocukların gelişimi için gerekli temel materyallerin olduğu kutular aracılığıyla desteklendi. Haftalık olarak açılan 8 farklı paketin yer aldığı kutularda çocuklar için abaküs, tangram, oyun hamuru, boya kalemi, hikâye kitabı gibi farklı gelişim materyalleri ve ebeveynler için kılavuzlar yer aldı. Baba Buluşmaları ortalama 10 hafta boyunca haftada bir kez 50 dakika süren çevrim içi toplantı formatında gerçekleştirildi. Toplamda 189 babanın katılımıyla 15 ‘Baba Buluşması’ grubu tamamlandı.

“Baba olarak rolümde bilinçlendim”

Buluşmaların tamamlanmasının ardından çocuklar ve eşleriyle birlikte çevrim içi sertifika törenlerine katılan babalar bu buluşmaların evdeki hayatlarını nasıl desteklediklerini anlattı. Katılımcı babalardan İsmail Güneşli, “Eşim beni ‘Baba Buluşmaları’na yazdırmış. Farkında değildim, bana söylemesi sürpriz oldu. İlk başta katılmaya isteksiz olsam da, haftalar geçtikçe bana ne kadar yardımcı olduğunu görmeye başladım. Kızımla aramızdaki diyalog gelişti. Baba olarak rolüm konusunda daha çok bilinçlendim” dedi. Bulut Yılmazer ise; “Baba Buluşmaları bana daha sabırlı, sakin ve düşünerek davranmayı öğretti. Ayrıca çocuklarıma ve eşime karşı daha anlayışlı olmamı sağladı. Oyun oynayarak, sosyal aktiviteler yaparak ve aktif iletişim kurarak ailemle kaliteli zaman geçirmenin önemini gördüm” diye konuştu. BM Kadın Birimi’nden Proje Analisti Irmak İnan Çınar ise şunları söyledi: “Koronavirüs salgını boyunca kadınların ev işleri ve bakım sorumlulukları erkeklere göre daha fazla arttı ve cinsiyete dayalı ev içi iş bölümü devam ediyor. Bu nedenle, erkeklerin ev işlerini ve çocukların bakım sorumluluklarını paylaşmalarını teşvik etmek için AÇEV'i destekliyoruz.”

Hane halkı arasındaki eşitsizlik arttı

AÇEV’in yaptığı ‘Türkiye’de Babalık Araştırması’na göre, babaların büyük çoğunluğu (yüzde 91) çocuk bakımının öncelikli olarak annenin görevi olduğunu düşünüyor. Babanın çocuğun bakım ve gelişim sorumluluğuna katılmaması, ailedeki görevlerin eşitsiz dağılımına da neden oluyor. Böyle bir durum da, yalnızca çocuklar için cinsiyet eşitsizliğini pekiştiren rol modelleri görmelerine  yol açmakla kalmıyor aynı zamanda bakım ve ev işlerinin orantısız sorumluluğu nedeniyle kadınlar için genel bir dezavantaja da neden oluyor. AÇEV’in Baba Destek Programı, erkekleri hem çocuğun bakım ve gelişim sorumluluklarını hem de ev içi sorumlulukları üstlenmeleri konusunda teşvik ediyor ve destekliyor. AÇEV Genel Müdürü Burcu Gündüz Maşalacı konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Koronavirüs, erken çocukluk eğitimi ve bakımına erişimi daha da zorlaştırarak, hane halkı arasındaki eşitsizlikleri artırdı. Hanelerin bir öğrenme ortamı olarak güçlendirilmesi, evde fiziksel ve psikolojik refahın sürdürülmesi ve ev işlerinin adil bir şekilde bölüşümünün desteklenmesi AÇEV’in bu dönemdeki en önemli önceliği oldu. Haftalık buluşmalarımızda ebeveynlerin yaşadıkları zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için büyük çaba gösterdik. Uzun vadede, bu süreçte alınan derslerin erken çocukluk dönemi bakım ve eğitim hizmetlerine yapılacak yatırımları artırmasını ve her çocuğun hayata eşit fırsatlarla başlaması için bir kilometre taşı olmasını diliyoruz.”

İLGİLİ YAZILAR

Raporlar ve Yayınlar
TÜRKİYE’DE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİNDE ARZ VE TALEP DURUMU

Dünya Bankası - Türkiye’de Çocuk Bakım Hizmetlerinde Arz ve Talep Durumu Raporu

Raporlar ve Yayınlar
TÜRKİYE'DE KADIN

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Türkiye'de Kadın Raporu

Raporlar ve Yayınlar
TÜRKİYE’DE KADIN KOOPERATİFLERİNİN MEVCUT DURUMU

Dünya Bankası - Türkiye’de Kadın Kooperatiflerinin Mevcut Durumu Raporu

Raporlar ve Yayınlar
WOMEN, BUSINESS AND THE LAW 2018

Dünya Bankası - Women, Business and the Law 2018 Raporu

Standartlar ve İlkeler
WEPs 1. PRENSİP

WEPs'in birinci prensibi, toplumsal cinsiyet eşitliği için üst düzey kurumsal liderlik sağlanmasına odaklanıyor.

Raporlar ve Yayınlar
THE BUSINESS CASE FOR EMPLOYER SUPPORTED CHILD CARE

IFC - The Business Case for Employer Supported Child Care Raporu

Raporlar ve Yayınlar
WORLD EMPLOYMENT SOCIAL OUTLOOK

ILO - World Employment and Social Outlook Raporu

Raporlar ve Yayınlar
WOMEN AND MEN IN THE INFORMAL ECONOMY

ILO - Women and Men in the Informal Economy

Raporlar ve Yayınlar
THE PURSUIT OF GENDER EQUALITY

OECD - The Pursuit of Gender Equality Raporu

Raporlar ve Yayınlar
TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KARNESİ

TEPAV - Karşılaştırmalarla 81 İl İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi

Raporlar ve Yayınlar
İŞ DÜNYASINDA KADIN

TÜRKONFED 3. İş Dünyasında Kadın: Sorunlar, Çözümler ve Öneriler Raporu

Raporlar ve Yayınlar
PROMOTING THE CARE ECONOMY

UN WOMEN - Promoting women’s economic empowerment: Recognizing and investing in the care economy

Raporlar ve Yayınlar
GENDER EQUALITY IN THE 2030 AGENDA FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT

UN WOMEN - Turning Promises Into Action: Gender Equality in the 2030 Agenda for Sustainable Development

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Raporlar ve Yayınlar
GENDER EQUALITY AND BIG DATA

UN WOMEN - Gender Equality and Big Data: Making Gender Data Visible

Raporlar ve Yayınlar
MAKING INNOVATION AND TECHNOLOGY WORK FOR WOMEN

UN WOMEN - Making Innovation and Technology Work for Women

Raporlar ve Yayınlar
GLOBAL GENDER GAP REPORT

World Economic Forum - The Global Gender Gap Report

Raporlar ve Yayınlar
"CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNİN MALİYETİ YÜKSEK"

Dünya Bankası'nın "Gerçekleşmeyen Potansiyel: Gelirde Cinsiyet Eşitsizliğinin Yüksek Maliyeti" raporunda yaşam boyu gelirlerdeki farktan kaynaklanan ekonomik kayıplar hesaplanıyor.

Raporlar ve Yayınlar
OECD TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ RAPORU

OECD'nin yeni raporu, cinsiyet eşitsizliğinin tüm gelişmişlik düzeyindeki ülkelerde ve toplumsal yaşamın her alanında görüldüğünü belirtiyor.