Şefkatli cinsiyetçilik, kadınlara ve kadınlığa bazı olumlu özellikler yüklese de bir cinsiyeti diğerinden daha zayıf olarak çerçeveliyor.

Kadınları saf, masum, kırılgan, korunmaya muhtaç ve anaç tanımlayan cinsiyetçilik türü de en az diğer cinsiyetçilik türleri kadar sakıncalı. MedicalNewsToday, şefkatli cinsiyetçilik olarak tanımlanan bu tür davranışları mercek altına aldı. Kurumsal yaşamda cinsiyetçi yaklaşımlar uzmanlar tarafından düşmanca cinsiyetçilik, yardımsever görünen cinsiyetçilik, kararsız/ikircikli cinsiyetçilik ve kurumsal cinsiyetçilik gibi kategorilere ayrılıyor. Bu kategoriler arasında en sık rastlanan cinsiyetçilik türü ise daha masum ve yardımsever görünen cinsiyetçilik. Şefkatli cinsiyetçilik kadınları şu şekilde çerçeveleyen görüş ve davranışları içeriyor: Masum, saf, bakıma ve korunmaya muhtaç, kırılgan ve güzel.

Kızların kendilerine güvenini sarsıyor

Düşmanca cinsiyetçiliğe kıyasla, şefkatli cinsiyetçilik daha az belirgin olabiliyor. Sosyal olarak daha fazla kabul gören bir form ve erkekler hatta kadınlar tarafından onaylanma olasılığı çok daha yüksek. Bununla birlikte ismine rağmen, bu tür cinsiyetçilik aslında şefkatli değil. Şefkatli cinsiyetçilik, kadınlara ve kadınlığa bazı olumlu özellikler yüklese de yine de bir cinsiyeti diğerinden daha zayıf olarak çerçeveliyor. Bu fikirler, bir kişinin kendi seçimlerini yapma yeteneğini sınırlayan politika ve davranışlara yol açabiliyor. Örneğin, 2020’de yapılan bir araştırma, şefkatli cinsiyetçiliği destekleyen erkeklerin hamile kadınların özgürlüklerini sınırlayan politikaları destekleme olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Şefkatli cinsiyetçilik, kızların kendilerine ve yeteneklerine olan güvenini de sarsıyor.

İşte şefkatli cinsiyetçilik örnekleri…

  • Bir kadının değerini anne, eş veya kız arkadaş rolüne dayandırma,
  • Dikkati odaklama ve birinin, diğer özelliklerinden ziyade görünüşüne övgü,
  • İnsanların cinsiyetleri nedeniyle parayı yönetme veya araba kullanma gibi şeyleri kendileri için yapmamaları gerektiğine inanma,
  • Cinsiyetine göre bir kişinin doktor veya yönetici değil hemşire, asistan veya sekreter olduğunu varsayma,
  • Kadınların çalışmasını, bağımsız olmasını veya geleneksel toplumsal cinsiyet rollerinden sapmasını zorlaştıran politikaları destekleme.

Makalenin tamamını bu linkte okuyabilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.