Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından 30’uncu kez verilecek TEB Ödülleri’nde ‘oyuncu’ kategorisinden ‘kadın/erkek oyuncu’ ayrımı kaldırıldı.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) tarafından 30’uncusu verilecek TEB Ödülleri’nde değişikliğe gidildi. Bu seneden itibaren ‘oyuncu’ kategorisinden ‘kadın/erkek oyuncu’ ayrımı kaldırıldı. Ödüller bundan böyle ‘Yılın Oyuncuları’ olarak adlandırılacak ve cinsiyet ayrımı gözetilmeyecek. TEB jürisinde yer alan, gazeteci Bahar Çuhadar kararı Kültür Meclisi’ne değerlendirdi. Çuhadar, Jürinin oy birliğiyle aldığı kararın gerekçelerini birlik adına şu sözlerle açıkladı: “Yaşamın her alanında cinsiyet eşitliğinin gerçekleşmesi için mücadele eder, patriyarkanın (ataerkillik) ve neoliberal düzenin dayattığı toplumsal cinsiyet rollerine karşı durmaya çalışırken, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği olarak Mayıs’ta 30’uncu kez vereceğimiz TEB Ödülleri’nden ‘oyuncu ödülü’ kategorisinden kadın/erkek ayrımını kaldırmaya karar verdik. “Bu, bizim için; genelde ülkemizde ve dünyada, özeldeyse tiyatro (ve tabii sinema ve tv sektöründe de) alanında sürekli yaşanan (çoğunlukla kadınların ve LGBTİ+ bireylerin türlü eşitsizliğe, tacize ve baskıya maruz kaldığı) cinsiyetçi tutuma karşı eşitlik talebimizin altını çizen bir adım.”

Oyuncuları cinsiyetten bağımsız ele alıyor

Bahar Çuhadar şöyle devam etti: “Elbette Türkiye koşullarında özgürce nefes almak için ciddi bedeller ödemek zorunda olan, son derece aktif bir mücadele yürüten LGBTİ+ bireyleri gözeten bir karar. Oyuncuları, cinsiyetlerinden bağımsız bir gözle ele alırken ikili cinsiyet sistemi dışındaki cinsel kimlikleri, olması gerektiği üzere ‘kadın/erkek’ tanımlarına sıkıştırmak zorunda kalmadan değerlendireceğiz. Sadece kadın ve erkek oyuncular yoktur, LGBTİ+ oyuncular vardır. Teknik olarak baktığımızda oyunculuk zaten cinsiyetler üstü bir beceri, bir iş, bir uğraştır. Eleştirmen ve birlik üyesi şapkamı çıkarıp feminist bir kültür sanat gazetecisi gözüyle baktığımda bu kararı çok heyecan verici ve öncü nitelikte buluyorum” dedi. 

Toplamda 7 dalda ödül verilecek

‘Yılın Yönetmeni’ ve ‘Genç Ekip’ kategorilerinin eklendiği, toplam 7 dalda verilecek TEB Ödülleri’nin, Mayıs 2023’te sahiplerine sunulması planlanıyor. Ödül kazananlar, TEB üyesi 11 kişilik jüri tarafından belirlenecek. Jüri, Erdoğan Mitrani, Tijen Savaşkan, Zerrin Yanıkkaya, Hasibe Kalkan, Tuba Aksu Şener, Handan Salta, Bahar Çuhadar, Gülin Dede Tekin, Mehmet Konuk, Eylem Ejder ve Yusuf Dündar’dan oluşuyor.  

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.