‘Sağlığa Yön Veren Kadın Liderler’ Gelişim Sertifika Programı sağlık ve ilaç sektöründeki kadın liderlerin gelişimini desteklemeyi amaçlanıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ve Professional Women’s Network (PWN) İstanbul’un sağlık sektöründeki kadın liderliğinin önündeki engelleri kaldırmak hedefiyle SDSN (Sürdürülebilir Kalkınma için Bilimsel Yaklaşımlar ve Çözümler Ağı) ve Awen for Us desteği ile hayata geçirdiği ‘Sağlığa Yön Veren Kadın Liderler’ Gelişim Sertifika Programı 8 Ocak 2022’de başlıyor. Sağlık sektörünün önde gelen şirketlerindeki kadın liderlerin de katkıda bulunduğu ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler’ programı, sağlık ve ilaç sektöründe en az beş yıldır çalışan kadın liderlerin gelişimine yönelik toplam 6 modül ve sağlık sektöründeki üst düzey yöneticilerin bire bir koçluk ve mentorluk desteğinden oluşuyor. Program kapsamında PWN İstanbul üyesi ve gönüllüsü pek çok sağlık ve ilaç şirketinin üst düzey lideri katılımcılarla bir araya gelecek. Dört ay sürecek sertifika programında opsiyonel olarak Harvard Üniversitesi ilave modülleri ile Harvard Üniversitesi ‘Liderlikte Kadın: Yükselen Liderler için Online Sertifika Programı’nı tamamlama olanağı da sunulacak. 

“Daha çok kadın lider ile başarı hikâyeleri de artacaktır”

BÜYEM ve UN SDSN Türkiye Direktörü Dr. Tamer Atabarut, sürdürülebilirliğin tüm dünyanın en önemli gündem maddesi olduğu günümüz dünyasında sürdürülebilir başarının kadın ve erkeklerin eşitliğine dayalı bir yönetim anlayışı ile mümkün olduğunu vurguladı. Kadınlarla erkeklerin dengeli bir şekilde yer aldığı yönetim kurullarının daha iyi çalıştığına dikkat çeken Atabarut, “Kadın ve erkek yöneticiler, çeşitli alanlarda getirdikleri güçlü yönler ile birlikte fark yaratıyor. Kadınlar sorumluluk aldıklarında yüzde 80 sonuca ulaşmadan, işi tamamlanmış olarak görmüyorlar. Yönetim kurullarındaki kadın lider sayısı yükseldikçe başarı hikâyeleri de artacaktır” diye konuştu.

“Güçlü kadın lider sayısını artırmaya odaklandık”

PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Satun Olsun ise ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler’ programı ile sektörde, kadın liderlerin önündeki engelleri kaldırmak üzere güçlü bir adım attıklarını söyledi. Olsun, “Program ilesağlık ve ilaç sektöründeki kadın liderlerin gelişimini desteklemek üzere yola çıktık. Amacımız sağlık endüstrisinde yer alan kadın çalışanların; kişisel ağlarını genişletmek, günün liderlik becerileri ile donanmalarını, kurumsal sürdürülebilirlik ve yönetişim nosyonuna ve vizyoner bakış açısına sahip olmalarını sağlamak. Kadın profesyonellerin geleceğini şekillendirmeye ve güçlü kadın lider sayısını artırmaya odaklandık” dedi. Programdakiilham verici konuşma ve atölyelerle katılımcılar, kişisel farkındalık ve liderlik kimliklerini güçlendirme fırsatı bulurken, aynı zamanda oluşturacakları network ile kendileri ve etrafındakiler için ilham verici bir pozitif değişim yolculuğu için cesaret kazanacaklar. Proje çalışmalarını da kapsayan programda katılımcılar, kendilerine atanacak mentorları ile ayda en az bir kere fiziksel/sanal olarak bir araya gelerek gelişim yolculuklarına devam edecekler. Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik kadrosunun yanı sıra SDSN Türkiye, PWN İstanbul ve Awen for Us uzmanlarının katkıları ile hazırlanan program; online dersler, konuk konuşmacılar, mentorluk ve network oluşturma gibi aktiviteler ile destekleniyor. 

Kadın liderler ve üst düzey yöneticiler eşleşecek

Programın ‘Mentorluk’ başlığında düzenlenecek 7. modülünde katılımcılara mentorluk desteği verecek isimler şöyle: Amgen Türkiye ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman, Kampotu Genel Müdürü Beril Koparal Ergün, Takeda Genel Müdürü Şeyda Atadan, Bristol Myers Squibb Genel Müdürü Ece Kaşıkçı, Kurtsan İlaç, Centrion İlaç ve Otacı Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Elif Çelik, Janssen Türkiye Genel Müdürü Demet Russ, MSD Türkiye Genel Müdürü Gözde Güllüoğlu, Abbvie Genel Müdürü Mete Hüsemoğlu, Daicchi Sankyo Genel Müdürü Fatih Yedikardeş, Pfizer Genel Müdürü Cem Açık, Novo Nordisk Genel Müdürü Burak Cem, Abbott Genel Müdürü Canan Bademlioğlu, Fresenuis Kabi Genel Müdürü Rezzan Özoğul, Italfarmaco Genel Müdürü Didem Bay ve Liv Hospital Genel Koordinatörü Meri İstiroti, Kansersiz Yaşam Derneği Başkanı Dida Kaymaz.

Program kapsamında PWN Kadın liderler ve ilaç sektöründeki genel müdür ve üst düzey liderlerden mentor ve menti eşleşmesi yapılacak. Her eşleşmede üç görüşme gerçekleştirilecek. Katılımın maksimum 20 kişi ile sınırlı olduğu programa, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi web sitesinden ön kayıt yaptırılabiliyor. 

Programda işlenecek konular şöyle:

Modül 1 – ‘Yeni Dünya Düzeni’: 

‘Türkiye Ekonomisi ve Küresel Gelişmeler: Covid19 ve İktisadi Etkiler’, ‘İklim Değişikliği, Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve Avrupa Yeşil Mutabakatı’, ‘VUCA Döneminde Sürdürülebilirlik Yaklaşımı’

Modül 2 - Etkin Yönetim: 

‘Nasıl Rekabet Edeceğiz? Önce Strateji’, ‘Tasarımcı Odaklı Düşünce’, ‘Büyük Veri ile Yönetim ve Dönüşüm’, ‘Konuşan Finansal Tablolar.’  

Modül 3 - Liderlik, Değerler ve Kişisel Farkındalık: 

‘Liderlik Tipleri ve Liderlik Vizyonu’, ‘Kendini Tanı ve Kabul Et: Ben ve Değerlerim’, ‘Kendin, Yakın ve Geniş Çevren İçin Değer Yarat ve İçselleştir’, ‘Stresli Süreçlerin Yönetiminde Farkındalık ve Adaptasyonun Önemi.’ 

Modül 4 - Yönetimde Kadın Liderliği: 

‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’, ‘Kurumlarda Değişim ve Çeşitlilik Yönetimi’, ‘Global Dünyada Kadın ve Liderlik Teması’ ve ‘Kurum İçi Politika Yönetimi’ 

Modül 5 - Etkin İletişim, Kişisel Marka Yaratımı ve Takım Olmak: 

‘Çağımızda Etkili Liderlik İletişimi’, ‘Kişisel Marka Yaratmak’, ‘İnsana Hikâyelerle Dokun’, ‘VUCA’da Yüksek Performanslı Takım Olmak.’ 

Modül 6 -Sağlık Sektörüne Genel Bakış- Cafe Diyalog: 

‘Sağlık Endüstri Dinamikleri: Fiyatlandırma ve geri ödeme, Finansal yönetim, R&D’, ‘Sağlık Endüstrisinde Paydaş Yönetimi: Sektör ve Hasta Dernekleri, AIFD, IEIS çalışmaları’, ‘Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sağlık Politikaları’, ‘Sağlık Endüstrisinde İnovasyon, Dijital Dönüşüm’, ‘KSS Projeleri ile Sosyal Etkiyi Büyütmek’, ‘Sağlık Endüstrisinde Liderlik (Panel)’, ‘Sağlık Endüstrisi’nde İlaç Dışı Sağlık Ürünleri (Besin Destekleri ve Dermokozmetik)’, ‘Devlet Gözünden Sağlık Politikaları Yönetimi’

Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler’ Gelişim Programı başvuru linki: 

https://buyem.boun.edu.tr/egitim/sagliga-yon-verecek-kadin-liderler-gelisim-programi.html 

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.