“Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler” Gelişim Programı’na destek veren sektör liderleri sağlık sektöründe kadın liderliğini analiz ettiler.

Sağlık sektöründeki kadınların gelişimi desteklemek amacıyla PWN İstanbul (Professional Women’s Network) ve BÜYEM’in (Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi), UN SDSN (Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı) ve cinsiyet eşitliği konusundaki girişim ‘Awen for Us’ desteği ile hayata geçirdiği “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Sertifika Programı” devam ediyor. Sektörden 23 profesyonel kadın çalışanın katılımıyla başlayan ilk program mayıs ayında sona erecek ve düzenlenecek tören ile katılımcılara sertifikaları verilecek. Sağlık sektörünün önde gelen şirketlerindeki liderlerin de katkıda bulunduğu “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler” programının en önemli parkurları, sağlık sektörü liderlerinin katılımcılarla yaptıkları mentörlük görüşmeleri ve ‘Cafe Diyalog’ adı altında düzenlenen paneller oldu. 

Programın hazırlanmasından yürütülmesine her aşamasında destek veren, projeye liderlik eden Sektörel Danışma Kurulu Üyesi ve Program Mentörü olarak görev alan Amgen ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman, Kampotu Genel Müdürü Beril Koparal ve Takeda Türkiye Genel Müdürü Şeyda Atadan Memiş, mezuniyet öncesi sektör için kadın liderliğinin önemine dikkat çektiler.

Ön saflarda kadınlar var, karar verici oranları düşük

PWN İstanbul Danışma Kurulu Üyesi, Amgen ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman pandemi sırasında kadın sağlık çalışanlarının, artan hasta sayılarıyla başa çıkarken kendi sağlık ve güvenliklerini riske attıklarını ve sağlık sistemine olağanüstü katkılarda bulunduklarını vurguladı. Bu katkıya rağmen, küresel sağlık sisteminde kadın liderliği oranının yüzde 17 düzeyinde olduğunu belirten Berkman, kadın liderliğinin, sadece sektörün değil insanlığın geleceği açısından önem taşıdığının altını çizdi. ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Sertifika Programı’nın gönüllü liderliğini de yapan Berkman, “Amgen ve Gensenta’da kadın gücünün yaratacağı katma değerin bilinci ile çok yönlü çalışmalar yürütüyoruz. Kadın istihdamına katkıda bulunacak politikalarla kadınların işgücüne katılımını teşvik ediyoruz. Amgen’in geleceğini şekillendiren güçlü kadın lider sayısını artırmak üzere yürüttüğümüz inisiyatifler ile hem sektörümüzde hem de iş dünyasında rol model olmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler” Gelişim Programı’nın bir parçası olmak benim için olmazsa olmazdı. Programımız için daha önce örneği görülmemiş bir girişim diyebilirim. Kadınlarımız azimli, çalışkan ve her alanda gelişime açık. Bu, sektörümüzde daha fazla kadın lider görebilme hedefiyle yola çıktığımız “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler” programında bizlere ilham oluyor, daha ileriye gitmek için bizleri motive ediyor” ifadelerini kullandı. Berkman, programın etki alanının giderek genişleyeceğini ve sektördeki kadın lider sayısının artmasına somut bir katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

İlaç sektöründe de eşitsizlik var

“Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler” Gelişim Programı'nda mentörlük yapan, projeye liderlik eden ‘Sektörel Danışma Kurulu Üyesi’ olan PWN İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve Kampotu Genel Müdürü Beril Koparal ise, ilaç sektörüne yönelik kadın liderlik oranlarına değindi. İlaç endüstrisindeki kadın işgücü oranının yüzde 61 olduğunu söyleyen Beril Koparal, buna karşılık, 182 biyoteknoloji ve ilaç şirketini kapsayan bir Insider analizine göre CEO'ların yüzde 92'sinin erkek olduğunu ifade etti. Koparal, “Eşitsizlik sadece sosyal değil aynı zamanda ekonomik bir sorun. Çalışmalara göre OECD ülkelerindeki kadın istihdam oranlarını İsveç'inkiyle eşleşecek şekilde artırmak GSYİH'yi 6 trilyon ABD dolarından fazla artıracak. Kadın liderliğinin artırılmasına sürdürülebilirlik için acilen ihtiyacımız var. “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler” programı bu alanda gerçekleştirilen çok önemli bir adım ve içinde bulunmaktan gurur duyuyorum. Kadın liderlerin rol modellik, iletişim ağı yaratma ve katkı sağlama, iş yaşamında kadının güçlendirilmesi konusundaki inisiyatiflerde yer alması bugün her zamankinden daha önemli. Program ile sektöre ilham oluyor ve kadın liderliğinin önünü açıyoruz” dedi.

Hedefler için iş 

Programın Sektörel Danışma Kurulu üyelerinden PWN İstanbul Danışma Kurulu Üyesi ve Takeda Türkiye Genel Müdürü Şeyda Atadan Memiş de Küresel Amaçlar’ın iki maddesine dikkat çekti. Şeyda Atadan Küresel Amaçların 5’inci maddesinde ‘Kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal hayatın karar verme süreçlerine tam ve etkin bir biçimde katılımlarının ve kadınlara karar verme mekanizmalarında, her düzeyde lider olabilmeleri için eşit fırsatlar tanınmasının güvence altına alınması” ifadelerinin yer aldığını belirtti. Atadan, “Beşinci madde kritiktir çünkü diğer maddelerin tümüne güç ve hız kazandıracak maddedir. Öte yandan 17’inci maddede amaçlar için ortaklıklar yer alır ve dünya bu ortaklıklara hayati derecede ihtiyaç duymaktadır. Takeda olarak benimsediğimiz çeşitlilik, kapsayıcılık ve eşitlik prensiplerini özellikle ilaç sektöründe de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu alanda yapılan yerel ve işlevsel düzeyde halihazırda devam etmekte olan çabaları büyütmek için bölgesel çalışmalarda aktif rol almaya devam edeceğiz. Sektörümüzdeki kadın liderlerin sayısını arttırmak amacıyla hayata geçirdiğimiz ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Sertifika Programı’nı bu nedenle çok önemsiyor ve gönüllü destek veren tüm lider meslektaşlarıma kattıkları değer için teşekkür ediyorum” dedi.

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.