KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) ve Yuvam Dünya iş birliğiyle ikincisi düzenlenen ‘Yeşil İş Ödülleri’nde ödülleri verildi.

Bu yıl KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) ve Yuvam Dünya iş birliğiyle ikincisi düzenlenen ‘Yeşil İş Ödülleri’nde ödülü Searover şirketinin kurucusu girişimci Zeynep Balca Yılmaz kazandı. Borusan Holding’in mekan sponsorluğunda Perili Köşk’te gerçekleşen törende Yeşil İş Mansiyon Ödülü ise Peddon şirketi kurucusu girişimci Reyhan Miray’a verildi. Kadın girişimcilerin ilgisiyle karşılanan Yeşil İş Ödülü için yapılan başvuruları değerlendiren seçim komitesi ise Emine Erdem, Uygar Özesmi, Canan Ercan Çelik, Elif Ergu, Feride Doğan, Özgül Öztürk ve Prof. Dr. Güler Aras’tan oluştu.

Kadın girişimciler için fırsat eşitliği yaratıyor

“KAGİDER olarak kurulduğumuz günden beri 20 yıldır iş dünyasında ve toplumumuzda cinsiyet eşitliğine dayalı bir kültür geliştirmek, kadın girişimciliğini yaygınlaştırmak, kadın girişimcilerin bilgiye ve pazara erişimini kolaylaştırmak, onlara ilham alacakları rol modeller sunmak ve cesaret vermek için pek çok çalışma yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” diyen KAGİDER Başkanı Emine Erdem şunları söyledi:  "Kadın girişimciler için fırsat eşitliği yaratırken bir yandan da yeşil ekonomiyi kadınlarla büyütmek için çalışıyoruz. Bu bağlamda iş süreçlerinde yeşil düşünen kadın girişimcileri görünür kılmak, taçlandırmak hedefiyle Yuvam Dünya Derneği iş birliğinde ‘Yeşil İş Ödülleri’ni düzenliyoruz. Ödüle başvurmuş, finale kalmış ve ödül alan her bir kadın girişimciye dünyamızın geleceği için duyarlılıklarını gönülden kutlarım, her birinin hikâyesi bizlerin geleceğe ümitle bakmasını sağlıyor ve her birinin hikâyesi diğer kadın girişimcilere, iş dünyasına ilham verecek.”

‘İklim krizi en çok kadınlar ve çocukları etkiliyor’

Yuvam Dünya Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Kocabıyık ise dernek olarak, içinde bulundukları yüzyılın en acil sorunu olan iklim krizi konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirterek şunları söyledi: “İklim krizinden en fazla etkilenen gruplar arasında kadınlar ve kız çocukları bulunuyor. Bu nedenle iklim kriziyle mücadele aksiyonlarının tasarımı ve uygulanmasına kadınların dahil olması büyük önem taşıyor. Artık kâr maksimizasyonu mantığından kâr optimizasyonuna geçen, döngüsel ekonomi modelini benimseyen, toplumsal ve çevresel sorunları amaç edinen liderlere ihtiyacımız var. KAGİDER ile birlikte düzenlediğimiz Yeşil İş Ödülü’ne ilgi duyan kadın girişimciler ve öncü çalışmaları, iklim krizi ile mücadele herkes için daha adil, daha yeşil ve daha temiz bir gezegen yaratmak için fırsatlarımız olduğunu, iş birliğini güç birliğine dönüştürerek kolektif fayda yaratabileceğimizin en büyük kanıtı.”

 

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.