KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) 20’nci yaşını kutluyor.

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’de kadın girişimciliğinin ve buna bağlı olarak kadın istihdamının gelişmesi için çalışan KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) 20’nci yaşını kutluyor12 Eylül 2002’de iş kurmayı hayal eden, işlerini büyütmek isteyen ya da başarısız olup pes etme aşamasına gelen kadınların bir araya gelerek güç kazanacağına inanan 37 girişimci kadın tarafından kurulan KAGİDER, 20 yılda on binlerce kadın girişimcinin ve girişimci adayının ekosisteme katılmasına ve işini büyütmesine destek oldu. KAGİDER kurulduğunda yüzde 4 olan kadın girişimcilik oranının bugün yüzde 14 seviyelerinde olmasında, derneğin uyguladığı projeler, eğitimler, mentorluk çalışmaları ve yarışmaların rolü büyük. Düzenlediği programlarla iş dünyasında fırsat eşitliği sağlanması yolculuğunda da şirketlere yol haritaları çizen KAGİDER, aynı zamanda Türkiye’yi uluslararası toplantılarda temsil etti.

Yüzde 4’ten yüzde 14’e çıktı

KAGİDER Başkanı Emine Erdem, ülkemizde kadın girişimciliğinin gelişmesi ve kadının her alandaki temsilinin artması için çalışan bir sivil toplum kuruluşunun 20 yaşına gelmesinin büyük başarı olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “KAGİDER 20 yıl önce bugün kurulduğunda ülkemizde kadın girişimcilik oranı henüz yüzde 4 seviyesindeydi. Öyle ki ‘kadın girişimciliği’ henüz ülkemizde aşina olunan bir kavram bile değildi. Halen övünülecek bir oran olmasa da 20 yılda kadın girişimciliği yüzde 14 seviyesine geldi. Bugün artık dünyada adından söz ettiren kadın girişimcilerimiz, başarılarıyla pek çok kadını yüreklendiren rol modellerimiz var. 20 yılda KAGİDER’in kadın girişimciliğinin ve ülkemizde kadının her alandaki temsilinin gelişmesi için verdiği mücadelede emeği geçen herkese teşekkürü borç biliriz. KAGİDER bugün Türkiye’de kadın girişimcilerin buluştuğu bir çatı ve 400’ü aşkın üyesi var. Bugüne kadar katettiğimiz yola bir başarı olarak bakarken, daha gidecek çok yolumuz olduğunu biliyoruz. Artık gelecek 20 yıla bakıyoruz. İş hayatına dahil olmaları için teşvik etmemiz, yüreklendirmemiz gereken daha çok kadın olduğunu biliyoruz. Fırsat eşitliği ve toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadeleye devam edeceğiz.”

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.