Ayrımcılığın en fazla yaşandığı alan toplumsal cinsiyet iken bu gerçeğe bir de yaş ayrımcılığı eklendiğinde kadınlar için çok daha dezavantajlı bir tablo ortaya çıkıyor.

Kadınların yaşadığı toplumsal cinsiyet eşitsizliği pandemi dönemi öncesinde hız kaybetmeye başlamıştı. Pandemi ne yazık ki alınan yolu birçok konuda nötralize etti hatta bazı alanlarda gerileme kaydedildi. Kadınların yaşadığı ayrımcılığa dünyanın her yerinde artış gösteren ve aynı oranda gündem kazanan yaş ayrımcılığı da ekleniyor. Cinsiyet ve yaş ayrımcılığının ortaya çıkardığı tablo, kadınlar için yıkıcı sonuçlara neden olabiliyor.

Dezavantajlar silsilesi ve kadın olmak

Yaş alan kadınların karşılaştığı sorunları şöyle sıralayabiliriz: İstihdam olanakları, emekli maaşına erişim, maaş farklılıkları, sağlık ve sigorta sektörlerindeki temel hizmetlere erişim ve bakım sorumlulukları. Çalışma yaşamındaki kadın ve erkekler arasındaki ücret eşitsizliği sürerken, 65 yaş üstü kadın ve erkekler arasında bu fark çok daha yüksek düzeyde gerçekleşiyor. Bu farkın nedenleri, yaşam boyu ücret ve çalışma sürelerindeki farklılıklar, erkekler için farklı emeklilik yaşları. Yaş alan kadınlar arasında, göçmen kadınlar, etnik gruplardan olanlar ve Romanlar ise yoksulluk ve sosyal dışlanma açısından daha da büyük risk altında. (Kaynak: AgeingEqual 2020 Survey)

Yedi yaşlı kadından biri çalışıyor

Yaş ayrımcılığının, cinsiyetçilik ve ırkçılık gibi diğer klişeler, ön yargı ve ayrımcılık biçimleriyle kesişmesi, bireylerin sağlığı ve refahı üzerindeki etkilerini daha da kötüleştiriyor. Age International tarafından 2018 yılında yapılan araştırmaya göre;

  • Düşük ve orta gelirli ülkelerde 7 yaşlı kadından biri çalışıyor
  • Yaşlı kadınlar, yaşlı erkeklerin yaptığı ücretsiz bakımın iki katından fazlasını yapıyor
  • Yaşlı kadınlar, çok az kişinin yapmaya istekli olduğu ücretsiz -genellikle istenmeyen işler- yapıyor. Ancak bu iş, ekonomik ve emek verilerinde sayılmıyor ve bu da yaşlı kadınların çalışmasını görünmez kılıyor.
  • Kadınların toplumda karşılaştıkları eşitsizlikler, ileri yaşlara kadar devam ediyor ve yaş ayrımcılığı ile daha da ağırlaşabiliyor. 

45 yaş üstü kadının iş görüşmesi şansı az

  • Erkeklerin yaş alması, bilge ve deneyimli olarak görülmelerine neden olurken, kadınların yaş almasıyla oluşan fiziksel görünüm aynı avantaja sahip değil. 
  • Kadınlar saç boyası ve yaşlanma karşıtı ürünlerin kullanımı yoluyla yaşlanma belirtilerini gizlemek için erkeklerden daha fazla baskıyla karşı karşıya ve sürekli büyüyen yaşlanma karşıtı güzellik endüstrisinin hedefindeler.
  • İstihdamda, çok genç veya çok yaşlı olmanın dezavantajları kadınları erkeklerden daha fazla etkiliyor. 45 ve üstü yaş aralıklarındaki kadınlara yönelik ön yargı çok daha yoğun. Bu durum, kadının sadece kariyerine değil, daha ileri yaşlarda emekli maaşına erişebilme olanağı üzerinde de etkili oluyor. Aynı yaş aralıklarındaki erkeklerle karşılaştırıldığında, 40 yaş üstü kadınlar genellikle iş gücünün daha düşük bir oranını oluşturuyorlar. (Kaynak: Global report on ageism/WHO)
  • İş arama süreçlerinde yaş almış kadınlar erkeklere göre daha fazla iş reddi yaşıyorlar. 
  • 45 yaş altı kadınların bir görüşmeye çağrılma olasılığı 45 yaş üstü kadınlara oranla iki katı.

(Kaynak: Age Discrimination and Hiring of Older Workers)

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.