YANINDAYIZ Derneği’nin düzenlediği #kadınerkekeşittirnokta Konferansı’na geri sayım başladı.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin erkeklerin aktif katılımıyla sağlanması adına faaliyet gösteren YANINDAYIZ Derneği’nin düzenlediği #kadınerkekeşittirnokta Konferansı bu yıl katılımcılarıyla yeniden yüz yüze buluşmaya hazırlanıyor. Dördüncü yılına giren konferans, 5 Nisan’da 08.30-13.00 saatleri arasında DasDas Sahne’de gerçekleşecek. #kadınerkekeşittirnokta Konferansı, alanında deneyimli konuşmacıların toplumsal cinsiyet eşitliği konusunu ele alacağı dört ana oturuma ve İş Dünyasındaki İyi Uygulamalar oturumuna ev sahipliği yapacak. Şirketlerin toplumsal cinsiyet eşitliği alanında yaptıkları projeleri anlattıkları İş Dünyasındaki İyi Uygulamalar oturumunda, kurumların projelerini onlardan yararlanan çalışanlar anlatacak. Beşer dakikadan oluşan kısa oturumlar, katılımcılara kişisel hikâyelerini anlatma olanağı sağlayacağı gibi, toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki örnek uygulamaların hayatlarımızda nasıl bir fark yaratabileceğini de hatırlatacak.

Otoriter erkekten eşitlikçi olana

Erkeklik hallerinin otoriter erkekten eşitlikçi erkeğe dönüşümünün ele alınacağı Erkeklik Halleri oturumu Gazeteci & Yazar Fatoş Karahasan moderatörlüğünde gerçekleşecek. Sanatçının 100 Yılı oturumu, Afife Jale ve Media Muvahhit’in öyküsünden hareketle günümüz sanatçılarına ve kişisel hikâyelerine uzanacak. Berber Dükkânı Sohbetleri oturumu, YANINDAYIZ Yönetim Kurulu Üyeleri Erkan Tozluyurt, Avi Alkaş ve Mehmet Nane ile Mert Fırat’ın sahneleyeceği sohbeti katılımcılarla buluşacak. Moderatörlüğünü Araştırmacı Yazar Evrim Kuran’ın üstleneceği Gençler Toplumsal Cinsiyet Duvarlarını Yıkıyor oturumunda katılımcılar, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında yapılabilecekleri gençlerden dinleyecek.

En çok yoğunlaşmak istediğimiz alan gençler

YANINDAYIZ Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger, #KadınErkekEşittirNokta Konferansı ile ilgili şöyle konuştu: “YANINDAYIZ Derneği, erkeklerden erkeklere köprü kurarak toplumsal cinsiyet eşitliğini ve zihniyet dönüşümünü sağlıyor. Farkındalık oluşturmak amacıyla 2018 yılında kurulduğumuz günden bu yana her yıl bir konferans düzenliyoruz. İlkini 2019’da gerçekleştirmiştik. Bu yıl #kadınerkekeşittirnokta konferansımızı, pandemiden sonra yeniden yüz yüze gerçekleştirebilmenin sevincini yaşıyoruz. Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olması sebebiyle konferansımızın programını geçmişten öğrenecek, bugünü değerlendirecek ve geleceği şekillendirecek şekilde hazırladık. Doğrusu bizim de en çok yoğunlaşmak istediğimiz alan gelecek, yani gençler. Bunun için de gençlerin konferansımıza ücretsiz şekilde katılmasını ve mikrofonu onlara uzatarak geleceği birlikte nasıl şekillendireceğimizi öğrenmeyi planladık.”

#kadınerkekeşittirnokta Konferansı için detaylı bilgiye şu adresten ulaşabilirsiniz: kadinerkekesittirnokta.com 

 

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.