İspanyollar oyuncakta ‘Arabalar erkek, bebekler kız çocukları için’ gibi yerleşmiş önyargıları yıkma konusunda önyargıları kırmak için harekete geçti.

İspanya'da hükümet ve oyuncak sanayi, ülkede çocuklara sunulan oyuncaklarda cinsiyet kalıplarını kırmak için kolları sıvadı. Cinsiyete dayalı şiddetle mücadele etmenin yanı sıra eşitlik ve kadın haklarını ilerletmek için çeşitli planlar uygulamaya koyan Başbakan Pedro Sanchez hükümeti, son olarak oyuncak piyasasına el attı. Tüketici İşleri Bakanlığı ile İspanya'daki oyuncak endüstrinin yüzde 90'ını temsil eden İspanyol Oyuncak Üreticileri Birliği (AEFJ) tarafından yaklaşık bir yıl süren görüşmeler sonucunda ‘Arabalar erkek, bebekler kız çocukları için’ gibi yerleşmiş önyargıları yıkma konusunda anlaştı. 1 Aralık'ta yürürlüğe giren yeni kurallara göre oyuncak dükkânları ve üreticileri pazarlamada cinsiyetle ilgili önyargılardan kaçınma konusunda teşvik edilecek. 

“Değişim kolay olmadı”

Oyuncak zinciri Toy Planet, yeni kuralları benimseyen mağazalardan biri. Ürün kataloglarında elinde silah tutan polis yeleği giymiş bir kız çocuğunun, bebek arabasını iten bir erkek çocuğunun ya da kum torbası yumruklayan bir kız çocuğunun fotoğraflarını bulmak mümkün. "Oyuncaklar ne tür bir yetişkin olacağımız konusunda çok önemli bir rol oynuyor. O nedenle böylesine erken yaşlarda önyargı yaratan olmayalım" diyen Valencia'daki Toy Planet mağazasının müdürü Ignacio Gaspar, "Gelecekte bir erkek çocuğunun ebe, kız çocuğunun da tamirci olduğunu görmek istiyorsak bu önemli" diye görüş bildirdi. Değişim, 2012 yılında firmanın pazarlama kampanyalarında hayal gücünün sınırlı olduğuna dair sosyal medyada oluşan farkındalık ile başladı. Firma, eleştiriler üzerine erkek çocukların bebeklerle oynadığını, kız çocuklarının tamircilik yaptığını gösteren fotoğraflar ile pazarlama taktiğini değiştirdi. Ancak Gaspar'a göre değişim kolay olmadı. AFP'ye konuşan mağaza müdürü, "İnsanlar bu fotoğraflardan sonra erkekler 'efemine olacak', kızlar da 'Erkek Fatma’ya' dönüşecek" diye eleştirdiklerini aktardı.

Erkekler için mavi kullanılmayacak

Yeni kurallar uyarınca, reklamlarda artık bir oyuncağın belirli bir cinsiyet için olduğu söylenemeyecek ya da modası geçmiş cinsiyet rollerini pekiştirdiği düşünülen kızlar için pembe, erkekler için mavi renk kullanılamayacak. Tüketici İşleri Bakanlığı yetkililerine göre; yeni kuralları uygulamaya koyan yönetmeliğin çeşitli eksik yönleri bulunuyor. Örneğin yönetmelik, ambalaj, sokak reklamları ya da oyuncakçı kataloglarını etkilemediğinden kapsamı sınırlı kalıyor. Ayrıca yasaya uymayanlar için herhangi bir yaptırım söz konusu değil. Bu kişiler sadece ‘İtibarını kaybetme riski’ ile karşı karşıya ve büyük uluslararası markalar bu durumdan etkilenmeyecek. Yine de hükümet yeterli olmasa da, bu kurallarını ilerleme için önemli olduğu görüşünde.

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.