2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

12.b-fit  Franchise Kongresi kapsamında gazeteci Özlem Gürses'in moderatörlüğünde düzenlenen “Girişimcilikte Pozitif Ayrımcılık” paneline Cumhuriyet Gazetesi Köşe Yazarı Özlem Yüzak, Fortune Dergisi Yazı İşleri Müdürü Şule Laleli, gazeteci yazar ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fatoş Karahasan konuşmacı olarak katıldı. Panelde Türkiye'deki genç kadınların iş hayatına bakışından Anadolu'daki girişimci kadınlara ve medya sektörünün toplumsal cinsiyet eşitliği için oynadığı role kadar pek çok önemli konu masaya yatırıldı.

Genç kadınların sadece yüzde 23'ü iş hayatında

Panelde, “Açılın Gençler Geliyor” kitabı için Sia Insight'ın yürüttüğü 2018 Türkiye Gençliği Araştırması'nın verilerini paylaşan Dr. Fatoş Karahasan, araştırmaya katılan kadınların üçte birinin iş aramadığını belirterek Türkiye'deki genç kadınlara ilişkin şu bilgileri verdi:
 

  • Genç kadınların yüzde 52'si okuyor ve genellikle lise dönemindeler.

  • Eğitime devam etmeyen her dört kadından birinin sebebi ailelerinden izin alamamaları.

  • Genç kadınların sadece yüzde 23'ü iş hayatına girmiş durumda.

  • İleri yaşlarda bu oran daha da azalıyor.

  • Çalışmayan kadınlara nedeni sorulduğunda cevaplar şu şekilde geliyor:

  • Üçte biri ihtiyacı olmadığını ve babalarının ya da eşlerinin onlara bakabileceğini belirtiyor.  

  • İşsiz kadınların yüzde 28'i iş bulamadığını söylüyor.

  • Yüzde 20'si tarım işlerinde ya da yaşlı bakımı gibi işlerde ailesine yardımcı oluyor.

  • Yüzde 13'üne ise eşi izin vermiyor.

  • Her beş kızdan biri kendi hayallerinden vazgeçiyor.

 
Genç kızların yüzde 46'sı okulda fiziksel şiddete uğruyor

Eğitimine devam edemeyen her dört kızdan birinin maddi yetersizlikler nedeniyle okulu bıraktığını belirten Karahasan, öğretmen şiddetine de dikkat çekti: “Genç kızlara yönelik şiddet okulda da devam ediyor. Araştırmaya katılanların yüzde 46'sı öğretmenlerinin fiziksel ceza verdiğini belirtiyor. Yüzde 60'ı yani her on kızdan altısı okul yönetiminin cinsiyet eşitsizliği yaptığını ve kızları ikinci plana attığını söylüyor.”


"Basılı medyada köşe yazarı ve yönetici kadın oranı yüzde 10 civarında"

Panelde basın sektöründeki cinsiyet eşitsizliği hakkında konuşan Özlem Yüzak, medyada kadın oranlarının düşüklüğü kadınlar hakkında yapılan haberlerin sayısını ve dilini de etkiliyor dedi: “Kadın köşe yazarı ve yönetici oranı basılı yayında yüzde 10 civarında. Bu oran internet medyasında yüzde 20 ila 30 aralığına kadar çıkıyor. Kadın çalışanların azlığı Türkiye medyasının kara bir gerçeği. Haber seçimi ve metin yazımındaki karar noktalarında kadınların az olması maalesef toplumumuzdaki başarılı kadınların görünür kılınmamasına neden oluyor. Siyasette kadınların var olması nasıl önemliyse, medya için de aynı şey geçerli.”

Anadolu'daki kadın girişimcilerin ortak noktası: cesaret

Fortune Dergisi, Yazı İşleri Müdürü Şule Laleli paneldeki konuşmasında Türkiye'de uluslararası başarılara imza atmış, dev şirketlerin başına geçmiş kadınların hikayelerinin yanı sıra Anadolu'da tüm zorluklara rağmen kendi işini kurmuş kadınların hikayelerinin de görünür olması gerektiğine vurgu yaptı: “Hindistan'dan Çin'e dünyaya yayılmış önemli ofisleri bulunan bir dergide çalışıyorum ve her yıl 50 güçlü kadın listesi yayınlamayı başaran tek ofis biziz. Bu seriyi tam yedi yıldır yapıyoruz. Listeyi hazırlarken Anadolu'ya yayılarak Sanayi ve Ticaret odalarındaki muhataplarımızla beraber kaynak bulmaya çalışıyoruz. Bu süreçte, Anadolu'da girişimcilik yönü çok gelişmiş, başarılı, bir o kadar da mütevazı kadınlar olduğunu gördük. Listemize Güler Sabancı da giriyor, elma yetiştiriciliğinden ihracatçı konumuna yükselmiş Ayşe Hanım da. Kriterlerimiz içerisinde; cirodan rakipleri arasındaki konumuna, istihdam rakamlarından yarattığı sosyal etkiye toplam 22 kriter bulunuyor. Bu 22 kritere uyan Anadolu'daki kadın girişimcilerin ortak noktası ise cesaret. Bu kadınların hepsi, toplumsal kalıplara aykırı düşen, engellere karşı koyabilmiş kadınlar. Hepsinin içerisinde örnek olma isteği var.”

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
KOBİ’LERDE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ PROGRAMI BAŞLIYOR

Türkiye’de kadınların yüzde 87’sinin ücretli bir işte çalışmak istediğini paylaşan ILO, bu potansiyelden hareketle KOBİ’lerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı’nı başlatıyor.

Güncel
İŞ’TE ANNE PROJESİ İLE TÜM ANNELER İŞE BAŞLIYOR

Kadınları anne olduktan sonra iş hayatına hazırlamayı amaçlayan İş’te Anne Projesi, annelere kreş bakım ve eğitim desteği sunacak.

Güncel
EV İŞLERİNDE EŞİTLİK ‘HEPİMİZİN ELİNDE’

Cif'in yeni projesi, ev işlerinin yalnızca kadınların görevi olmadığına dikkat çekmeyi hedefliyor.

Güncel
2018'İN BİLİM KADINLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

L'Oréal Türkiye’nin 16 yıldır UNESCO iş birliğiyle sürdürdüğü “Bilim Kadınları İçin” programında 2018’in bilim kadınları belirlendi.

Güncel
REKLAMLARIN HEM CİNSİYETİ HEM SESİ ERKEK

Türkiye’deki Effie Ödüllü Televizyon Reklamlarının 10 Yıllık Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi'ne göre kadın ana karakterlerin sadece yüzde 10’u işyerinde gösteriliyor.

Güncel
KIZ ÇOCUKLARININ DAHA FAZLA ROL MODELE İHTİYACI VAR

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nde paylaşılan araştırmaya göre, STEM alanında çalışan kadınlar, diğer kadınların da STEM alanını tercih etmesinde olumlu rol oynuyor.

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.