Senenin Yıldız Kadınları, Yıldız Holding Kadın Platformu'nun öncülüğünde düzenlenen ödül töreninde bir araya geldi.

Yıldız Holding Kadın Platformu’nun öncülük ettiği Senenin Yıldız Kadınları etkinliğinde, Yıldız Holding ve şirketlerinde yıl boyunca kadınların gelişimine ve fırsat eşitliğine yönelik projeleri hayata geçiren kadın çalışanlar ödüllendirildi. Senenin Yıldız Kadınları, Yıldız Holding Kadın Platformu'nun öncülüğünde düzenlenen ödül töreninde bir araya geldi. Holdingden yapılan açıklamaya göre, Yıldız Holding’in global ölçekte fırsat eşitliği kültürüne katkıda bulunan kadın çalışanlarının ödüllendirildiği organizasyonda ilham veren kadın hikâyelerinin ve kadınların güçlenmesine yönelik örnek uygulamaların paylaşılacağı Shine Together (Birlikte Parlayalım) sosyal ağının da tanıtımı yapıldı. Kadınların iş hayatında ve toplumun her alanında güçlenmesi adına global ölçekte örnek çalışmalara imza atan Yıldız Holding Kadın Platformu, Senenin Yıldız Kadınları organizasyonuyla fırsat eşitliği konusunda ilham veren başarılı kadınları bir araya getirdi.

Amaç kadın liderliğini teşvik etmek

Yıldız Holding Kadın Platformu, Yıldız Holding çatısı altındaki kadın çalışanların daha etkin hale getirilmesi ve kadın liderliğinin teşvik edilmesi amacıyla geçen yıl faaliyetlerine başlamıştı. Platformun öncülük ettiği Senenin Yıldız Kadınları etkinliğinde, Yıldız Holding ve şirketlerinde sene boyunca kadınların gelişimine ve fırsat eşitliğine yönelik projeleri hayata geçiren kadın çalışanlar ödüllendirildi. Bu projeler arasında, pladis’in Liderlikte Kadın Ağı, Godiva’nın Lady Godiva Girişimi, ŞOK Marketler’in Şok’ta Ben de Varım, Kerevitaş’ın Tarımın Kadın Yıldızları, Bizim Toptan’ın yetenekli kadın iş gücünü perakende ve tüketici malları sektörüne çekmek, Yıldız Ventures’ın kadın girişimciliğine yatırım programlarına destek ve Yıldız Holding’in kadın çalışanlarına yönelik kariyer gelişim programları yer aldı. Senenin Yıldız Kadınları buluşmasında pladis İnsan Kaynakları Başkanı Fulya Fraser, pladis Kurumsal İletişim ve Kurumsal İlişkiler Lideri Anisa Missaghi, GODIVA Kurumsal İletişim Lideri Tara McTeague, ŞOK Marketler Pazarlama Direktörü Nilhan Gülbahçe, Yıldız Holding Türkiye İştirakleri Pazarlama Başkan Yardımcısı Verda Duysak, Kerevitaş CMO’su Gülizar Öcal, Bizim Toptan Kategori Müdürü Dilek Aygür Tekiner, Yıldız Ventures Yatırım Direktörü Ecem Altıok, Yıldız Holding İşveren Markası, Öğrenme ve Gelişim Müdürü Merve Koyuncu ödüle layık görüldü.

30 bine yakın kadın çalışan bir araya gelecek

Yıldız Holding Kadın Platformu öncülüğünde hayata geçirilen uygulama ve projelerle ilgili olarak ayrıntılı bilgilerin yer aldığı Shine Together sosyal ağında kadın çalışanların ilham veren hikâyeleri, iş dünyasında fırsat eşitliği ve kadın istihdamına ilişkin güncel veri, analiz ve raporlar da yer alacak. Platform aracılığıyla Yıldız Holding’in 30 bine yakın kadın çalışanının bir araya gelerek iş hayatına ilişkin deneyim ve hikâyelerini paylaşması ve birbirlerine ilham olması hedefleniyor. Türkiye’de bir ilk olan bu paylaşım platformu, dünya çapında iş dünyasında kariyer sahibi kadınları ortak bir gelecek için bir araya getirirken, bu sinerjiden doğacak yeni fikir ve projelerin de hayata geçirilmesine imkân sunacak. www.shine-together.com adresi üzerinden ulaşılan platform iş dünyasına dair en güncel makalelere de yer verecek.

Terfi alanların oranı yüzde 45

Fırsat eşitliği kültürünü daha güçlü ve kalıcı bir yapıya dönüştürmek amacıyla 2020 yılında hayata geçirilen Yıldız Holding Kadın Platformu, kadın liderliğinin teşvik edilmesini amaçlıyor. Kadınların iş hayatında daha fazla temsil edilmesi, üst yönetimde ve kritik noktalarda daha fazla kadının görev almasının önündeki engelleri kaldırmayı hedefleyen platform, kadın çalışan oranı, kadın yönetici oranı, yönetim kurulunda kadın çalışan oranı, eşit işe eşit ücret oranı gibi kriterleri yeniden ele alıyor ve düzenlemeler getiriyor. Platform hayata geçtikten sonra Yıldız Holding şirketlerinde yönetim kurulunda kadın üye oranı bir yıl içinde yüzde 18’den yüzde 22’ye çıkarken, holding şirketleri genelinde terfi alanların oranı yüzde 45’e yükseldi.

“Sürdürülebilir geleceğe katkı için çalışacağız”

Yıldız Holding Kadın Platformu Elçisi Begüm Mutuş, holding kurulduğundan bu yana tüm faaliyetlerinde topluma örnek olmayı amaçladığını ve özellikle fırsat eşitliği konusunda farkındalık sağlayacak her projeye büyük bir gönüllülükle dahil olduklarını belirtti. Mutuş şunları kaydetti: “Geçtiğimiz yıl Yıldız Holding Kadın Platformu’nun kuruluşunu gerçekleştirmiş ve fırsat eşitliği konusunda daha kurumsal ve organize bir yapı inşa etmiştik. Bugün de Yıldız Holding’de fırsat eşitliği alanında gerçekleştirilen iyi uygulamaları ödüllendirmek adına Senenin Yıldız Kadınları ödül töreninde bir araya geldik. Hayata geçirdikleri örnek proje ve çalışmalarla bizlere ilham veren kadın çalışanlarımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün aynı zamanda uzun süredir üzerinde çalıştığımız Shine Together sosyal ağını duyurmaktan da mutluluk duyuyoruz. Bu sosyal ağ aracılığı ile Türkiye’de mümkün olduğu kadar bireyi, kadınların güçlendirilmesi hakkında bilgilendirmek, herkesin bu alanda bir adım atmasını sağlamak ve daha sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamak için çalışacağız.”

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.