Limak Yatırım, UNDP’nin Eşitlik Mührü Başarı Sertifikası'nı aldı.

Limak Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Limak Yatırım, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından hayata geçirilen 'İş Dünyasında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Küresel Programı'nın tüm ilgili süreçlerini tamamlayarak UNDP Eşitlik Mührü Başarı Sertifikası'nı aldı. Limak'ın açıklamasına göre; UNDP İş Dünyasında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı, cinsiyete dayalı eşitsizlikleri azaltarak ve kurumsal uygulamalarda toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik ederek fırsat eşitliğini güçlendirmek için işletmelerle birlikte çalışıyor. Program kapsamında, eşitlik konusundaki küresel standartlar, objektif göstergeler kullanılarak şirketlerin kurumsal politikaları ve iş süreçlerine uygulanıyor. İlgili alanlarda ihtiyaçlar belirlendikten sonra, bu alanlardaki gelişimi ölçmek amacıyla sürekli izleme ve değerlendirme yapılarak eylem planı hazırlanıp uygulanıyor.

Eşit işe eşit ücret prensibi uygulandı

Limak Yatırım, 2019'da programa başvurduktan sonra, 7 ana gereklilik açısından denetlendi. Bunlar; kurumsal profil ve performans, işe alma, seçme ve işe yerleştirme, mesleki gelişim ve performans, ücretlendirme, iş yerinde cinsel ve cinsiyete dayalı tacizin önlenmesi, ortak sorumluluk paylaşımı ile iş-yaşam dengesi ve kapsayıcı iletişim oldu. Buna paralel olarak, konuyla ilgili mevcut eksiklikleri tespit etmek için toplumsal cinsiyete duyarlı bir kurumsal değerlendirme gerçekleştirildi. Üç yıllık yoğun çalışmanın ardından Limak, 2022’de UNDP tarafından yeniden denetlendi ve 100 üzerinden 96.52 puan alarak Altın Kategori Ödülü'ne layık görüldü. Program kapsamında Limak, fırsat eşitliği perspektifini uygulamak ve tüm politika, prosedür ve sistemlerin eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık vizyonuyla standartlaştırmak için Eşitlik Yönetim Sistemi'ni hayata geçirdi ve bir Eşitlik Komitesi kurdu. 'Eşit İşe Eşit Ücret' prensibinin takibi, kadınların karar alma pozisyonlarına erişiminin teşvik edilmesi ve güçlenmesi ilkeleri uygulamaya dönüştürüldü. Ayrıca işe alım ve terfilerde kadın oranındaki artışların yıllık olarak takip edilmesi ve raporlanması, eğitim ve kariyer fırsatlarının genişletilmesi, iş-yaşam dengesine duyarlı uygulamalar geliştirilmesi, cinsel taciz ve cinsiyete dayalı şiddete karşı sıfır tolerans politikası gibi kazanımlar elde edildi.

“Programı bünyemizdeki diğer şirketlere de yayacağız”

Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, iş dünyasına örnek olacak değerli bir modelin geliştirilmesine öncülük etmekten mutluluk ve gurur duyduğunu belirtti. Özdemir, “UNDP'nin küresel çapta sunduğu bu program sayesinde Limak Yatırım bünyesinde Eşitlik Mührü Programı'nı tamamlamak için yoğun çaba sarf ettik. Tüm departmanlardan kadın ve erkek çalışanların katılımıyla bir Eşitlik Komitesi oluşturduk ve kurum içi eğitimler, çalışan anketleri, bireysel ve odak grup görüşmeleri yaparak eylem planımızı geliştirdik. Bu eylem planını başarıyla uyguladık ve yüzde 96.52 gibi yüksek bir puanla başarı sertifikası almaya hak kazandık. Bir sonraki adımımız, bu programı Limak Turizm Grubu'ndan başlayarak grup bünyesindeki diğer şirketlere de yaymak olacak. Bu uygulamalarla hem Türkiye'de hem de daha geniş bir bölgede özel sektöre örnek olmak istiyoruz” diye konuştu.

“Özel sektör katılımı olmadan eşitlik gerçekleşmez”

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da, özel sektörün katılımı olmadan, iş yerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin asla gerçekleşemeyeceğini belirterek; “Biliyoruz ki iş yerinde eşitliğin sağlanması sadece kadınlar için daha iyi fırsatlar değil aynı zamanda kurumlar için daha iyi sonuçlar yaratıyor. Limak Yatırım'ın kurumsal dönüşüm konusunda iyi bir örnek teşkil ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz ve elde ettiği faydalar göz önüne alındığında, daha fazla şirketin UNDP Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için İş Dünyası Küresel Programı'na katılmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı. 

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.