ING Olimpik Kızlar Projesi kapsamında Tokyo 2020 Olimpiyatları’na katılan kadın sporcuları destekliyor.

Daha iyi ve eşit bir gelecek için kadının güçlendirilmesi gerektiğine inanan ING Türkiye, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) iş birliği ile hayata geçirdiği ING Olimpik Kızlar Projesi kapsamında Tokyo 2020 Olimpiyatları’na katılan kadın sporcuları destekliyor. Proje kapsamında desteklenen ve olimpiyatlara katılacak sporculara motivasyon sağlamak için özel bir proje geliştiren ING, sporcuların aileleri, antrenörleri ve menajerlerinin destek mesajlarıyla hazırladığı video ile tüm Türkiye’ye sporculara destek mesajlarını paylaşmaları için çağrıda bulunuyor. Proje kapsamında gelen destek mesajları bir USB kolyeye yüklenecek ve Olimpik Kızlar projesi kapsamında desteklenen kadın sporculara gönderilecek.

“Destek cinsiyet eşitliğini güçlendirir”

ING Türkiye Genel Müdürü Alper Gökgöz projeye ilişkin, “Olimpik Kızlar’ımızın ilham veren mücadelelerini desteklemekten mutluyuz. Kadın rol modellerin desteklenmesi ile toplumsal cinsiyet eşitliğinin güçleneceğine ve Türkiye’nin gerçek potansiyelinin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Ülkemizi temsil edecek bütün sporcularımızla gurur duyuyoruz. Olimpik Kızlar projesinin genç sporcu kızların yetişmesinde bir ilham kaynağı olmasını ve olimpik sporlarda daha fazla kadın sporcu yetişmesinde bir yol açabilmeyi hedefliyoruz” dedi. TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ise şunları söyledi: “Başarıları ve örnek sporcu kişilikleriyle Tokyo 2020’de ülkemizin gurur kaynağı olacağına gönülden inandığımız sporcularımıza başarılar diliyoruz.” 

Sporun cinsiyeti yoktur

2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılan kadın sporcu oranları ilk kez erkek sporcu oranına neredeyse eşitlendi. Türkiye, 18 branşta 108 sporcu ile Tokyo 2020 Olimpiyatları’na katılıyor. Bu sporcuların 50’si kadın. ING, toplumsal yatırımlardaki odak noktalarından biri olan sporda da kadının güçlendirilmesinin toplumda büyük bir fark yaratacağına inanıyor. Olimpik Kızlar Projesi kapsamında desteklenen 10 kadın sporcudan 9’u Tokyo 2020 Olimpiyatları’na katılıyor. Toplumun potansiyelini yansıtabilmesi için kadınları desteklemenin, yeni başarılar yolunda kız çocuklarına rol model yaratmanın önemini vurgulayan ING proje ile; ‘Kadından da ciritçi, tekvandocu, güreşçi olur. Şampiyonlar yalnız erkek sporculardan çıkmaz, kadın sporcular da rekor kırar. Bize göre, ‘hızlı’, ‘güçlü’, ‘çevik’ sıfatları erkeklere özgü değildir; azim, disiplin, çaba ve yeteneğin cinsiyeti yoktur, sporun cinsiyeti yoktur’ mesajı veriyor.   

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.