AbbVie ve TOÇEV, lise ve üniversite çağındaki genç kızların eğitimi için iş birliği yaptı.

Fırsat ve cinsiyet eşitliğini kurum kültürünün merkezine koyan AbbVie, kadınların sosyal hayatta varlığının güçlendirilmesi amacıyla TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) ile iş birliği yaparak ‘Önce Kızlar, Öncü Kızlar’ projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında AbbVie, lise ve üniversitede eğitim gören, sosyal yaşamda ve eğitim hayatında eşit haklardan yararlanamayan genç kızların yanında olacak. Şirket, 2022 yılı boyunca Ankara, İstanbul, Adıyaman, Mardin, Sinop ve Samsun’da yaşayan 50 kız öğrencinin eğitim ve kariyer yolculuklarına destek verecek. 

Kapsamlı eğitimler veriliyor

‘Önce Kızlar, Öncü Kızlar’ projesi kapsamında her ay kız öğrencilere TOÇEV eğitmenleri tarafından online eğitimler verilecek. Öğrenciler 6 ay boyunca özgeçmiş hazırlama, bilgisayar programı ve sosyal medya kullanımı eğitimlerinin yanı sıra sunum yapma teknikleri, topluluk önünde konuşma, etkili iletişim, diksiyon, zaman yönetimi, hobi ve yetenek keşfi gibi kişisel gelişim eğitimlerinden de yararlanacak. 

Mentorluk desteği de var

Eylül ayından itibaren her ay online olarak düzenlenecek mentor – mentee buluşmaları kapsamında gönüllü AbbVie çalışanları, gençlerle bir araya gelerek onlara mentorluk desteği verecek. Öğrencilerin sorularını yanıtlayacak, kariyer planlamaları konusunda önerilerini ve kendi meslekleri hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaşarak yol gösterecek. AbbVie gönüllüleri ayrıca öğrencilere meslek seçimine karar verme süreçleri, kendini geliştirme ve motive etme yolları, mesleğe katkısı olan sosyal beceriler ve ilgi alanları, yaşam deneyimleri gibi konularda bilgi, deneyim ve görüşlerini aktaracak. 

Sürdürülebilir kalkınma için önemli

Kadınların hem sosyal yaşamda hem de iş yaşamında varlığının, toplumsal gelişim ve sürdürülebilir kalkınma için önemine dikkat çeken AbbVie Türkiye Genel Müdürü Mete Hüsemoğlu şunları söyledi: “Ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik açısından arzu edilen seviyelere ulaşmanın yolu büyük ölçüde kadınların, hayatın her alanına dâhil olmalarından geçiyor. Özellikle iş hayatında, eşit fırsatlar sunulduğunda kadınların ne derece başarılı olduğunu gösteren birçok örneğe şahit oluyoruz. Çeşitliliğe önem veren kapsayıcı bir organizasyon olan AbbVie’nin kültüründe, kadınlar ve erkeklerin eşitliğine dayalı bir yönetim anlayışı benimseniyor. Bu misyonu gelecek kuşaklara da taşımak bizim için çok değerli ve anlamlı. TOÇEV ile birlikte hayata geçirdiğimiz ‘Önce Kızlar, Öncü Kızlar’ projesiyle genç kızlarımızın eğitimlerine destek vererek bu misyonun bir parçası olmak bizi son derece mutlu ediyor.” 

‘Fırsat eşitliği yarattık’

TOÇEV İcra Kurulu Üyesi Dilek Ültanır ise şöyle konuştu: “Çocuklarımızın hepsi aynı değerde ancak kızlarımız için biraz daha zorlu yollar, onların önlerine çıkan engeller var. Biz, “Okumak Her Çocuğun Hakkıdır” diyerek yola çıktığımız 28 yılda çocuklarımız için fırsat eşitliği yaratmaya gayret ettik. Eşit şartlarda eğitim görmeleri için çabaladık. Şimdi yanımızda olan kurumlar ve gönüllülerimizle kocaman bir aileyiz. Pandemi süreci öncesi ve sonrasında çocuklarımıza desteklerini esirgemeyen kurumların başında AbbVie geliyor. Onlar sayesinde birçok soruna çözümler bulduk. Şimdi de ‘Önce Kızlar Öncü Kızlar’ ile kızlarımızın gelişimlerine destek olmaya geliyoruz. Özgüveni yüksek, hayaller kurabilen çocuklar ülkemize değer katacak.” dedi. 

 

İLGİLİ YAZILAR

Güncel
EŞİTLİK ELÇİSİ CEO’LAR GELİYOR

PWN İstanbul'un başlattığı PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar hareketine şu ana kadar 58 erkek katıldı.

Güncel
CİNS ADIMLAR

Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri, yaşadığımız şehri şekillendiren tarihsel, toplumsal ve politik ilişkilere toplumsal cinsiyet odaklı alternatif bakış açıları sunmayı amaçlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
VODAFONE’DA KADIN İSTİHDAMI VE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vodafone, toplumsal yaşamda eşitliğin sağlanması ve beraberinde kadın istihdamı oranının artmasının, “akıllı ekonomi modeli” olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyor.

Güncel
ERKEKLER “YANINDAYIZ” DİYOR

İş, sanat, basın ve akademi dünyasından 40 erkeğin, bir kadın başkanlığında birleşerek kurduğu Yanındayız Derneği, cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla yola çıktı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EKORE %50-50 KURALI

EkoRE’nin 3 senedir uyguladığı %50-50 kuralı ile mühendislik okuyan stajyerlerin yarısının kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyor.

Güncel
EŞİT İŞE EŞİTSİZ ÜCRET

TÜİK’in son araştırmasına göre Türkiye’de aynı işi yapan kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 20. Ücret eşitsizliğinin en fazla yaşandığı lise altı eğitimlilerde ise bu rakam %40’a çıkıyor.

Güncel
TÜRKİYE'NİN KADIN GİRİŞİMCİSİ ARANIYOR

Garanti Bankası'nın, Ekonomist dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle düzenlediği Türkiye'nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.

Güncel
KIRMIZI ÇİZGİ CİNSİYETÇİ DİLE HAYIR DİYOR

Vodafone’un geliştirdiği Kırmızı Çizgi, yapay zekâ teknolojisi kullanarak Hürriyet gazetesinde yer alan haberlerdeki cinsiyetçi dil kullanımını tespit ediyor.

Güncel
HER BEŞ GENÇ KIZDAN BİRİ KENDİ HAYALLERİNDEN VAZGEÇİYOR

2018 Türkiye Gençliği Araştırması'na göre genç kadınların yüzde 52'si okuyor, sadece yüzde 23'ü iş hayatına giriyor.

Güncel
DÜNYADA OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

UNESCO'nun paylaştığı bilgilere göre son 50 yılda okuryazar sayısında önemli bir artış olmasına rağmen dünyada hala 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Güncel
KADINLAR CNC TEZGAHTA İŞBAŞI YAPIYOR

TİAD, kadınları CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaya, firmaları CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanımaya davet ediyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SHELL'DE KADIN ENERJİSİ PROJESİ

Shell & Turcas ve İŞKUR iş birliği ile 5 yılda 5 bin kadın çalışma hayatına dahil edilecek.

Güncel
OSB'LERDE KREŞLER KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Sanayide kadın istihdamını artırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek için OSB’lerde kreş sayısının artırılmasına çalışılıyor.

Güncel
TEKNOSA'DAN ÖNEMLİ İMZA!

Teknosa, BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini imzalayan ilk teknoloji perakende şirketi oldu.

Güncel
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ ÖDÜLLERİ

Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının kazananları belli oldu.

Güncel
YOLUMUZA IŞIK TUTANLAR

Türk Bilişim Sektöründe Kadın Yöneticiler

Güncel
CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE ENERJİ SEKTÖRÜ

Toplumsal cinsiyet eşitliği enerji sektörünün gündemine giriyor

Güncel
SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ CANLANMA KADIN İSTİHDAMINA YANSIDI

Türkiye’de 2017 yılı boyunca sanayide görülen üretim artışı kadın istihdamını artırdı.