Problem Yok!

Etkinlik Tarihi: 01.08.2019

SKD Türkiye sürdürülebilirlik ile ilgili film gösterim serisine devam ediyor!

Problem Yok!
Problem Yok! Yalınayak Anneannelerle Altı Ay, Hindistan’ın Rajastan eyaletinin Tilonia kentindeki Barefoot Akademisi’nin yürüttüğü, kırsal bölgelerin güneş enerjisi ile elektriğe erişimi projesini anlatıyor. Bu akademide, dünyanın her yerinden, özellikle Afrika’dan, okuma yazma bilmeyen pek çok köylü kadın güneş enerjisi mühendisi olmak üzere eğitiliyor. Güneş enerjisi ile elektriğe erişim projesi umudu sembolize ediyor. Hindistan’ın az bilinen bir köyünde doğan basit bir fikir dünya çapında toplulukları etkiliyor. Film, aynı hedefi paylaşan – güneş enerjisi mühendisi olup hiç ışığı olmamış köylerine elektrik götürmek isteyen bir grup Afrikalı kadının 2011’deki öyküsünü izliyor. Bu kadınların hikayeleri ışığında, büyüleyici bir sürdürülebilirlik öyküsü, teknoloji izahı ve sosyal bir bütünleşme anlatılıyor.

Künye
56 dk. / Hindistan / 2011
Yönetmen: Yasmin Kıdwai
Dil: İngilizce / İngilizce ve Türkçe altyazı.
Çeviren: Gamze Selçuk

 

Etkinlik, toprak ve okyanusla ilişkimizi inceleyen kısa film Yeni Bir Yol ile başlayacak. 25 dakikalık bu filmin ardından, kırsal bölgelerin güneş enerjisi ile elektriğe erişimi projesini anlatan Problem Yok! filmi ile devam edecek. Problem Yok!, dünyanın her yerinden, özellikle Afrika’dan, okuma yazma bilmeyen pek çok köylü kadın güneş enerjisi mühendisi olmak üzere eğitildiği nefis bir film. Bu etkinlik SKD Türkiye üyelerinden Zorlu Holding'in sponsorluğunda 1 Ağustos'ta Zorlu PSM Amfi'de.

 

19:15'te networking ile başlayacak etkinlik kısa film Yeni Bir Yol ile 19:45'te başlıyor. Problem Yok! filmi ise 20:15'te!

Etkinlik ücretsiz ve genel katılıma açıktır. Ancak kontenjan sınırlı olduğundan burayı tıklayarak kayıt yaptırmanız rica olunur.