Önemlilik 101 Semineri

Etkinlik Tarihi: 21.09.2022

 

Değerli Üyelerimiz ve Paydaşlarımız,

SKD Türkiye tarafından; “Önemlilik” kavramının raporlama süreçlerindeki yeri ve önemi hakkında bilgi aktarmak, yaşanan zorlukların temelindeki hataları tespit etmek, risk yönetimi ve ESG (Çevresel, Sosyal ve Yönetişim) çerçeveleri ile ilişkisini netleştirmek ve raporlama yapan şirketler için yol haritası sunmak amacıyla, 21 Eylül 2022 Çarşamba günü 14:00-15:00 saatleri arasında çevrimiçi “Önemlilik 101 Semineri” düzenlenecektir.

Önemlilik 101 Seminerine, sürdürülebilirlik/entegre rapor yayımlamış veya sürdürülebilirlik/entegre rapor yayımlamak üzere çalışmalar yapan şirketlerin rapor yazım süreçlerinde aktif rol oynayan çalışanlarının katılımı tavsiye edilmektedir. Ayrıca seminerde “Çifte Önemlilik” (Double Materiality) konusunda da bilgilendirme yapılacaktır.

*Seminere katılım ücretsiz olup, program Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir.

 

Seminere Kayıt Olmak İçin Lütfen Tıklayınız

 

Program Akışı
 

14:00 - 14:05 - Açılış
Şeyda Dağdeviren Hill - SKD Türkiye Kıdemli Proje Yöneticisi

 

14:05 - 14:50 - Konuk Konuşmacı
Elif Özkul Gökmen - Sercom Danışmanlık Kurucusu ve Baş Danışmanı 

 

14:50 - 15:00 - Soru-Cevap ve Kapanış

 

Önemlilik (Materiality) Nedir?

Önemlilik, şirketler için risk ve fırsatlar yaratan en önemli etkileri şirket yöneticileri ve kilit paydaşların bakış açısıyla tanımlayan, önceliklendiren ve sürdürülebilirlikle ilgili raporlamanın temelini oluşturan bir kavramdır. Önemlilik, raporların içerik çatısını oluşturmanın yanı sıra, şirketlerin sürdürülebilirlik stratejilerinin temelinin oluşturulması, hedeflerinin ve kilit performans göstergelerinin belirlenmesi olarak özetlenmektedir.

Önceliklendirme çalışmalarında şirketlerin yaşadığı zorlukların, sürdürülebilirlik stratejilerine ve hazırladıkları raporların kalitesine etki ettiği gözlemlenmektedir. Önemlilik analizi, şirketlerin operasyonlarını ve paydaşlarını etkileyebilecek olası Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) riskleri ve fırsatları belirlemek ve tahmin etmek için kullanabileceği bir metodolojidir. 

Bununla beraber önemlilik analizi, şirketlerin sürdürülebilirlik raporlarında ve açıklamalarında ele alınacak konuların, herhangi bir paydaşın operasyonlar ile ilgili kararlarını etkileyecek kadar önemli olup olmadığını sorması gerekliliğini taşımaktadır. Bu analiz sonucunda şirketler, uzun vadeli ESG stratejilerini ve hedeflerini belirleyebilir, süreç sonucunda ortaya çıkan verileri raporlamak için en iyi stratejiyi oluşturabilirler.