Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği'nde yaşayan kadınların bugün itibarıyla bu yılın sonuna kadar ücretsiz çalışacağına dair uyarıda bulundu. Kadın işçilerin saatlik ücretlerinin erkek meslektaşlarından ortalama yüzde 16 daha düşük olması, yıllık ücretlerinin yaklaşık iki ayına denk geliyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı, kadın işçilerin saatlik ücretlerinin erkek meslektaşlarından ortalama yüzde 16 daha düşük olduğunu ve bunun da etkili şekilde yıllık ücretlerinin yaklaşık iki ayına denk geldiğini ortaya çıkardı. AB Komisyonu, cinsiyete dayalı ücret farkıyla mücadelede kaydedilen ilerlemenin tekil hükümetlerin başlattığı uzun vadeli kampanyalar nedeniyle durdurulduğuna ve Avrupa bloğunun bunu gerektiği şekilde halkla paylaşmadığına dair uyarıda bulundu. 

Eşitlik için 84 yıla ihtiyaç var

AB verileri, Avrupa'da cinsiyete dayalı ücret farkının son sekiz yıl içinde sadece yüzde bir oranında azaldığını gösteriyor. Bu, kadınların eşit ücret almak için 84 yıl daha beklemek zorunda olduğu anlamına geliyor. İngiltere’ninönde gelen cinsiyet eşitliği derneği Fawcett Society, Eşit Ücret Günü'nün bu yıl Britanya'da 20 Kasım’a denk geleceğini söyledi. Araştırmacılar, bunu hesaplamak için bu yıl yüzde 11.5 olan (2019'daki yüzde 13.1'lik oran geriledi) cinsiyete dayalı tam zamanlı ortalama ücret farkını kullandı.

Kaynak: Independent Türkçe

 

İLGİLİ YAZILAR

Etkinlikler
İsveç Enstitüsü’nden kadın girişimcilere davet

İsveç Enstitüsü, Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye'deki kadın girişimcileri She Entrepreneurs liderlik programına davet ediyor.

Haberler
Çalışan kadını bekleyen hibrit risklere dikkat!

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bu denli yüksek olduğu iş dünyasında kadınların uzaktan çalışmasının, bazı riskleri de beraberinde getireceği düşünülüyor.

Etkinlikler
Kadınları odağına alan eşitlikçi bir bütçe şart

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından düzenlenen 4 Aralık 2021 tarihli Eşitlik ve Dayanışma İçin Kadın Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi yayımlandı.

Raporlar ve Yayınlar
Cinsiyete dayalı gelir eşitsizliği her yerde

Türkiye’nin de Katıldığı Reklam Sektörünün En Büyük Küresel Araştırması Sonuçları Açıklandı

Haberler
Beş girişimci kadının hikâyesi belgesel oldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Coca-Cola Türkiye ortaklığıyla yürütülen Kız Kardeşim Projesi belgesele dönüştü.

Raporlar ve Yayınlar
İşte 2021’in en eşit adımları

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, 2021 yılında toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda atılan en önemli adımları özetledi. İşte geçtiğimiz yıl atılan en önemli eşit adımlardan bazıları…

Raporlar ve Yayınlar
Markalar için eşitlik rehberi yayında

Unstereotype Alliance Türkiye Pazarlama İletişimi Oyun Kitabı yayımlandı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
İnşaat malzemesi sektörünün gündemi kadının güçlendirilmesi

Türkiye İMSAD, sürdürülebilirliğe verdiği önemi paylaşmak ve toplumu sürdürülebilir bir geleceğe taşımak amacıyla faaliyetlerini genişletti.

Haberler
Daha eşit bir toplum erkek için de önemli

Daha eşit bir toplum sadece kadınlar için değil erkekler için de önem taşıyor. Başarı ise sadece her iki tarafın katılımıyla mümkün.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Sanofi Türkiye babalık iznini 14 haftaya çıkardı

1 Ocak 2022’den itibaren eşi doğum yapan veya evlat edinerek ebeveyn olan tüm Sanofi çalışanları, 14 hafta tam ücretli ebeveyn iznine sahip olacak.

Haberler
Kadınların karşılaştığı eşitsizler yaş aldıkça daha da artıyor

Ayrımcılığın en fazla yaşandığı alan toplumsal cinsiyet iken bu gerçeğe bir de yaş ayrımcılığı eklendiğinde kadınlar için çok daha dezavantajlı bir tablo ortaya çıkıyor.

Haberler
300 cadıya yüzyıllar sonra af geliyor

İskoçya’da hükümet, 1563-1736 yıllarında Cadılık Yasası uyarınca idam edilen ve çoğunluğu kadın olan yaklaşık 300 kişinin affedilmesini değerlendiriyor.

Raporlar ve Yayınlar
Pandemide kadınların yüzde 57’si uzaktan çalışıyor

Wellbees’in araştırmasına göre pandemide erkeklerin yüzde 19’u, kadınların ise yüzde 57’si tamamen uzaktan çalışmaya başladı.

Raporlar ve Yayınlar
Her insan hayata kadın beyniyle başlar

Kadın Beyni’nin ana tezi; kadın davranışının, büyük ölçüde hormonal farklılıklara bağlı olarak erkeklerden farklı olması.

Etkinlikler
Yönetim kurullarında kadınlara yer açılıyor

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) Mentorluk Programı'nın 5. dönemi başladı.

Haberler
Fransa’da ‘Gerçek ekonomik ve profesyonel eşitlik’ için yasa

Fransa, büyük şirketleri üst düzey yönetim pozisyonlarındaki kadın sayısını artırmaya ve bu alandaki ilerlemeler hakkında kamuoyuna rapor vermeye zorlayan yasayı kabul etti.

Etkinlikler
Salgında kazanılan dersler eşit bir gelecek için fırsat

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, "Özellikle iklim değişikliği, yarattığı olumsuz etkilerle bütün eşitsizlikleri artırıyor. İklim değişikliğiyle mücadele tüm vakıfların stratejisinin bir parçası olmalı" dedi

Raporlar ve Yayınlar
Kadınlar ev işlerinden kurtulamıyor

Araştırmalara göre erkeklerin pandemi döneminde kadınların ev işi yükünü hafifletmek yönünde verdikleri destek kısa sürdü ve ev içindeki iş bölümü eski haline geri döndü.

Raporlar ve Yayınlar
Toplumsal cinsiyet eşitliği sorunu küresel amaçları nasıl etkiliyor? (Yazı Dizisi: 3.Bölüm)

‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarında İlerleme: Cinsiyete İlişkin Anlık Görüntü 2021’ adlı raporun üçüncü bölümünde, küresel amaçların son yedisi toplumsal eşitlik kapsamında analiz ediliyor.

Raporlar ve Yayınlar
Toplumsal cinsiyet eşitliği sorunu küresel amaçları nasıl etkiliyor? (Yazı Dizisi: 2.Bölüm)

Temiz su ve sıhhi koşullar, temiz enerji, insana yakışır iş ve ekonomi, sanayi ve yenilikçilik altyapı amaçları kadın yönüyle mercek altında.

Raporlar ve Yayınlar
Toplumsal cinsiyet eşitliği sorunu küresel amaçları nasıl etkiliyor? (Yazı Dizisi: 1.Bölüm)

UN Women'in UN DESA ile birlikte hazırladığı Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarında İlerleme: Cinsiyete İlişkin Anlık Görüntü 2021 adlı rapor, amaçların tamamında toplumsal cinsiyet eşitliğinin kritik önem taşıdığını ortaya koyuyor.

Güncel
Kerem Bürsin HeForShe’nin Türkiye sözcüsü oldu

Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konularındaki duyarlılığıyla bilinen Kerem Bürsin, HeForShe hareketinin Türkiye sözcüsü oldu.

Haberler
Walt Disney’e ilk kadın yönetim kurulu başkanı

Walt Disney yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Susan Arnold, 98 yıllık eğlence şirketi Walt Disney'in ilk kadın yönetim kurulu başkanı olacak.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Borusan’ın hedefi kadın ve erkeğin tam anlamıyla eşit olduğu bir dünya

Borusan Holding’in şiddete uğrayan ve konuşamayan kadınların sesi olmak amacıyla hayata geçirdiği ‘Gözünü Aç’ kampanyası kapsamında çekilen filmde, şiddetin kadınların yaşamında en önemli sorun olduğu vurgulandı.

Etkinlikler
Gülsin Onay Yarının Kadın Yıldızları’yla aynı sahnede

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, "Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu" ile uluslararası arenada yeni ufuklar açmayı hedefleyen genç kadın müzisyenleri hayalleriyle buluşturuyor

Haberler
Sağlıkta kadın liderlerin gelişimine destek

‘Sağlığa Yön Veren Kadın Liderler’ Gelişim Sertifika Programı sağlık ve ilaç sektöründeki kadın liderlerin gelişimini desteklemeyi amaçlanıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Garanti ve Hepsiburada’dan kadın girişimcilere destek

Garanti BBVA ve Hepsiburada iş birliğiyle kadın girişimciler 3 ay ödemesiz dönemli uygun koşullarda kredi kullanabilecek.

Raporlar ve Yayınlar
Türkiye kadın istihdamında son sıralarda

İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü’nün ‘İşgücü Piyasasında Kadınların Yeri ve Politika Önerileri’ başlıklı raporuna göre, kadınların yüzde 70'inin herhangi bir gelirinin bulunmuyor.

Raporlar ve Yayınlar
Masallar cinsiyet eşitliği için yeniden yazıldı

BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi, toplumda kadın ve genç kızların rolünü güçlendirmek amacıyla 28 masalı yeni nesil için tekrar kurguladı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Kız çocuklarından ilk şut ön yargılara

adidas ve Kızlar Sahada el ele verdi, futboldaki olasılıkları görerek, kadınların futbol aracılığıyla güçlenmesine örnek olmak amacıyla ‘İlk Topum’ projesini hayata geçirdi.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Yapı Kredi’den kadın çiftçilere destek

Yapı Kredi, tarımsal üretim gerçekleştiren tüm kadın çiftçi müşterilerine, 50 bin TL’ye kadar 24 aya varan vadede yüzde 1.65 faiz oranı ile kredi fırsatı sunuyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Sabancı Holding’den bir ilk daha

Sabancı Holding, “Dünyanın En Kadın Dostu Şirketleri” Listesindeki ilk ve tek Türk şirketi oldu.

Haberler
Çalışma Bakanlığı’ndan kadın istihdamına destek

Kadın istihdamı ve kadın girişimcilerin sayısının artması için 3 yeni proje hayata geçiriliyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Esas Holding’den gençlere istihdamda fırsat eşitliği

Esas Holding’in sosyal yatırım birimi Esas Sosyal, ‘Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’ kapsamında işverenlerce daha az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlere deneyim ve gelişim fırsatı sunuyor.

Haberler
İklim krizi de cinsiyetçi

Dünya liderlerinin İklim Zirvesi buluşmaları sırasında iklim krizi ve cinsiyet ilişkisi masaya yatırıldı.

Etkinlikler
Kadın erkek fırsat eşitliği tüm politikaların önüne konmalı

YANINDAYIZ Derneği’nin #kadınerkekeşittirnokta konferansı 3 Kasım’da online olarak gerçekleşti.

Etkinlikler
Hükümetler kadınların enerjisinden yararlanmalı

Dünya Girişimci Kadınlar Birliği (FCEM) Dünya Kongresi’nin 68’incisi bu yıl ilk kez İstanbul’da KAGİDER ev sahipliğinde gerçekleşti.

Raporlar ve Yayınlar
Türkiye’de kadınlar için en iyi 21 şirket

Great Place to Work, Türkiye'de kadınların çalışabileceği en iyi iş yerlerini açıkladı.

Raporlar ve Yayınlar
Kız çocukları eğitimde erkeklerin gerisinde

Kız çocuklarının 2012’de ilkokulda yüzde 98.9 olan okullaşma oranı, 2020-2021 döneminde 5.8 puanlık kayıpla yüzde 93.1’e indi.

Raporlar ve Yayınlar
Cinsiyet eşitliği endeksinde İsveç ilk Yunanistan son sırada

Avrupa Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü’nün Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nde Avrupa Birliği 100 üzerinden ortalama 68 puan aldı.

Etkinlikler
Fotoğraf sanatına eşitlikçi bakış

212 Photography Istanbul kapsamında Female Gaze adlı özel proje 19 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında Müze Gazhane’de gerçekleşiyor.

Raporlar ve Yayınlar
Cinsiyet kalıplarını duygusal bağlar kırıyor

Türkiye'de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırması'nda kadın-erkek ya da oğlum-kızım söylemiyle belirtildiğinde tepkilerin nasıl olacağı ölçüldü.

Raporlar ve Yayınlar
TÜSİAD’dan cinsiyet eşitliği çağrısı

TÜSİAD'ın 50. yıl projesi olarak hazırladığı "Yeni Bir Anlayışla Geleceği İnşa: İnsan, Bilim, Kurumlar" raporu tanıtıldı. Raporda kadın haklarına dikkat çekildi.

Raporlar ve Yayınlar
Cesur kızlar ikinci kez aramızda

Aslıhan Dağıstanlı Aysev’in kaleme aldığı Cesur Kızlara Yol Arkadaşları serisinin ikinci kitabı Asla Pes Etmeyenler çıktı.

Haberler
İtalya'da eşit işe eşit ücret yasasına bir adım kaldı

İtalya'da ‘Eşit işe eşit ücret' yasa tasarısı Temsilciler Meclisi'nden geçti.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Masal kahramanları bu kez tiyatroda ‘Eşitlik’ diyecek

Odeabank’ın Eşit Masallar projesi, şimdi tiyatro sahnesine çıkmaya hazırlanıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Kadının yapamayacağı hiçbir iş yok

Mars Logistics, ocak ayında başlattığı ‘Eşitliğin Cinsiyeti Yoktur’ projesi kapsamında iki kadın tır sürücüsünü işe aldı.

Haberler
Lego oyuncaklarını cinsiyete göre etiketlemeyecek

Lego dünya çapında anketinden elde ettiği sonuçlar sonrasında oyuncaklarından toplumsal cinsiyet stereotiplerini kaldıracağını duyurdu.

Haberler
Kız çocuklarına eşit fırsat için el ele vermeliyiz

7. Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı, 'Dijital Çağda Kız Çocuklarının Liderliği' konusu ele alındı.

Raporlar ve Yayınlar
Eğitimsizlik ve yoksulluk birlikte büyüyor

Yeni küresel çok boyutlu yoksulluk analizine göre, yoksulların yaklaşık üçte ikisi (836 milyon), en az altı yıl öğrenim görmüş bir kadın veya kız çocuğunun bulunmadığı hanelerde yaşıyor.

Raporlar ve Yayınlar
Mavi yakalıların yüzde 17’si kadın

Mercer Türkiye’nin araştırmasına göre; mavi yaka çalışan istihdamında 36 yaş ortalamasıyla genç bir çalışan profili ortaya çıkıyor.

Yakın Plan
Y kuşağı kadınlar uzaktan çalışma istiyor

Yapılan bir araştırma, 1980-1999 arası doğan ve Y kuşağı olarak adlandırılan kadınların üçte ikisinin uzaktan çalışma sisteminde kalmak istese de kariyer fırsatlarını kaçırmaktan korktukları için çekincede kaldıklarını gösterdi.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
İş’te Kadın Fonu’na Sardis büyük ödülü

‘İş Portföy İş’te Kadın Hisse Senedi Fonu’ Sardis Ödülleri’nde büyük ödülün sahibi oldu.

Haberler
BM’den Türkiye’deki kadın hakları için 4.5 milyon euro’luk destek

BM Kadın Birimi Türkiye’de kadın haklarının ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesine katkıda bulunacak bir proje başlatıyor.

Etkinlikler
Küresel bir insanlığın şafağı için FeminİSTANBUL

FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Festivali’ bu yıl beşinci kez, 1-3 Ekim tarihleri arasında düzenleniyor.

Raporlar ve Yayınlar
BM’den dünya kadınları için yeni yol haritası

Birleşmiş Milletler (UN) Kadın Birimi, İş, bakım ve iklim krizi ekseninde, ekonomik iyileşme ve dönüşüm için feminist bir plan yayınladı.

Haberler
İzlanda parlamentosunda kadın oranı yüzde 47.6

İzlanda, kadın çoğunluklu tarihi parlamentoyu kaçırdı. İzlanda yine de Avrupa'da kadın milletvekillerinin en yüksek payına sahip ülke konumunda.

Haberler
Teknoloji dünyasından kadın istatistikleri

Teknoloji dünyasındaki kadınla ilgili bazı istatistikleri sizin için derledik…

Raporlar ve Yayınlar
Kadın üniversiteli oranı erkekleri geçti

ABD’de yapılan bir araştırma, 2020-2021 akademik yılında kadın üniversite öğrencisi oranı yüzde 59.5 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
SU Gender’ın Yeşil Mutabakat projesine 5 milyon euro’luk fon

SU Gender, Yeşil Mutabakat için davranışsal, sosyal ve kültürel değişim programı kapsamında beşinci bir AB Ufuk 2020 projesiyle ödüllendirildi.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
‘Türkiye'nin Mühendis Kızları’nın arasına kimya öğrencileri de katıldı

‘Türkiye'nin Mühendis Kızları’ projesine SOCAR Türkiye'nin desteğiyle kimya mühendisliği öğrencileri de başvurabilecek.

Raporlar ve Yayınlar
Senaristlerin yüzde 63.4’ü ayrımcılığa maruz bırakılıyor

Kadın senaristlerin yüzde 63.4’ü çalıştığı işlerde cinsiyet ayrımcılığına maruz bırakıldığını belirtirken yüzde 49.5’i erkeklere kıyasla kendilerine daha fazla angarya iş yüklendiğini söylüyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Suna’nın Kızları eğitim için yola çıktı

Suna Kıraç’ın vefatının birinci yıl dönümünde kızı İpek Kıraç, ‘Suna’nın Kızları’ adını taşıyan yeni bir eğitim seferberliği için yola çıktı.

Haberler
ABD'li kadın futbolculardan eşit ücret golü

ABD Futbol Federasyonu, kadın ve erkek milli takımlarında forma giyen oyunculara eşit ücretlerde kontrat teklifi yaptığını duyurdu.

Raporlar ve Yayınlar
Operadaki yeni hayalet cinsiyetçilik

İngiltere'deki The Royal Opera'da yapılan araştırmaya göre; dünyanın en popüler operalarının çoğu kadın düşmanlığı ve cinsiyete dayalı şiddetle dolu.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Toprağın Kadınları’ndan cinsiyet eşitliğine destek

Toprağın Kadınları yarışması, kadın özgürlüğü ve cinsiyet eşitliğine destek olurken çocukları ve gençleri de bilinçlendiriyor.

Haberler
Kadın girişimciye e-ticarette ‘ücretsiz’ gelişim fırsatı

Girişimci kadınların işlerini e-ticarete taşımalarını ve bu platformda da güç kazanmalarını sağlamak amacıyla kurulan ‘E-Ticaret Kadınlar Kulübü’ 7 Ekim’de başlayacak.

Haberler
Eşit toplum için kadın erkek eşitliğine duyarlı bütçe

‘Türkiye’de Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçelemenin Uygulanması’ projesini başladı.

Haberler
Doğum yapan kadın iş yaşamında kendine yer bulmalı

PWN İstanbul ile Datassist doğum sonrası iş hayatından uzak kalan kadınların işe geri dönmesine yönelik istihdam garantili ‘Yeniden Başlasın’ projesini başlattı.

Haberler
Şefkatli cinsiyetçilik kadınlar için daha sakıncalı

Şefkatli cinsiyetçilik, kadınlara ve kadınlığa bazı olumlu özellikler yüklese de bir cinsiyeti diğerinden daha zayıf olarak çerçeveliyor.

Haberler
AB kadın ve erkek çalışanların ücret farkını yasa ile giderecek

AB ülkeleri 250’den fazla çalışanı olan şirketlerin, aynı işi yapan kadın ve erkek işçiler arasındaki kazanç farkını raporlamasını zorunlu kılacak bir yasa hazırlanıyor.

Haberler
İşyerinde cinsiyetçi tavırlara geçit vermeyin

Araştırmalar, 2021 yılında işyerlerinde cinsiyetçi tavır ve eylemlerin hâlâ sürdüğünü ortaya koyuyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Beko’dan kadın girişimcilere destek

Beko’nun, bayi ekosisteminde kadınların temsiliyetini artırmak amacıyla Mart ayında başlattığı ‘Yeni 100 Kadın Bayi’ projesine 6 ayda 607 kişi başvurdu.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
EY Türkiye’den kadın girişimcilere anlamlı destek

EY Türkiye’nin ilk dört yılda 40 kadın girişimciye destek verilenGirişimci Kadın Liderler Programı’nın yeni dönem başvuruları 31 Ağustos’ta sona erecek.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Geleceğin kadın mühendisleri iş yerinde eşitlik için fikir üretecek

Brisa, kadın mühendis adaylarına, iş yerinde eşitliği sağlama ve çeşitliliği artırma konusuna birlikte cevap aramak üzere ‘Bizimle Tasarlamak İsterSEN’ diyerek bir Ideathon yapacağını duyurdu.

Haberler
Dezavantajlı kadınlara ekonomik özgürlük

Proje RE ile dezavantajlı kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanmaları, ek gelir yaratmaları, yemek ve organik atıkları biyoplastik tarifiyle karıştırarak ürüne dönüştürmeleri hedefleniyor.

Haberler
İklim krizi kadın ve çocukları 5 şekilde daha çok etkiliyor

İklim değişikliğinden kadınlar ve çocuklar çok daha fazla etkilenecek. UNDP'ye göre, kadın ve çocukların bir afette ölme olasılığı erkeklere göre 14 kat daha fazla.

Haberler
Cinsiyet dengesi için bu 5 noktaya dikkat!

Kurumsal yaşamda cinsiyet eşitliği için uzmanların önerdiği 5 temel kuralı Serenity in Leadership uzmanları Ceomonthly.com için yazdı, sizin için derledik…

Raporlar ve Yayınlar
Toplumsal cinsiyet eşitliği için güncel bir kaynak

Kadın Psikolojisi ve Toplumsal Cinsiyet: İnsan Deneyiminin Yarısı ve Daha Fazlası’ kitabı, cinsiyetler arasında kültürel ve biyolojik benzerlik ve farklılıkları incelerken, bunların çoğu zaman eşitsizliğin bir sonucu olduğunu ortaya koyuyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Vestel’in kadın projesine gümüş ödül

Vestel, beyaz eşya sektöründe bir ilk olan Vestel Kadın Teknisyen Eğitim Projesi ile Toplumsal Katkı Sağlayan Gelişim Programı Kategorisi’nde gümüş ödülün sahibi oldu.

Raporlar ve Yayınlar
Gelecek 10 yılda 5 milyon daha az kız doğacak

Cinsiyet seçici uygulamalar nedeniyle, gelecek 10 yıl içinde küresel olarak 4.7 milyon daha az kız çocuğunun doğacağı bildirildi.

Raporlar ve Yayınlar
Kadınlar çevreye karşı daha duyarlı

Araştırmalar, kadınların erkeklere göre yaşadığı çevreye daha duyarlı olduğunu ve çevre bilinci açısından yeşil bir cinsiyet uçurumu oluştuğunu gösteriyor.

Raporlar ve Yayınlar
Toplumsal cinsiyet eşitliği birçok iyileşmede sadece ön koşul

Hacettepeli akademisyenlerin hazırladıkları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kitabı çıktı

Raporlar ve Yayınlar
Prenses masalları cinsiyete dair düşünceleri olumlu etkiliyor

Prenses kültürüyle etkileşimin uzun vadede çocuk gelişimi üzerinde olumlu etki yarattığı ortaya çıktı.

Raporlar ve Yayınlar
Eğitim ve işgücündeki kadın oranı azalıyor

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği’nin raporuna göre; işgücünde olmayan kadın ve erkek oranı arttı.

Haberler
Tokyo Olimpiyatları’nda cinsellik vurgusuna yasak

Japonya'da televizyon yayınlarından sorumlu olimpiyat yetkilileri kadın sporcuların ‘cinsellik çağrıştıran’ görüntülerini yayınlamama kararını uyguluyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
ING’den olimpiyatlara katılan kadın sporculara destek

ING Olimpik Kızlar Projesi kapsamında Tokyo 2020 Olimpiyatları’na katılan kadın sporcuları destekliyor.

Raporlar ve Yayınlar
İklim sorununun çözümü için cinsiyet farkı hesaba katılmalı

Erkeklerle kadınların aynı miktarda parayı hangi ürünlere harcadığı incelendi.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Kız Kardeşim projesiyle girişimci kadına hibe desteği

Kız Kardeşim projesi kapsamında, 29 girişimci kadına toplam 765 bin TL’lik iş geliştirme hibe desteği sunuldu.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Havayollarında cinsiyet nötr uygulama yaygınlaşıyor

Cinsiyet-nötr uygulamaya geçen havayolu şirketleri arasına son olarak Lufthansa da katıldı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Kadınlar ve kız çocuklarının dijital dönüşüm için fırsata ihtiyacı var

Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl, Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’nun Paris Zirvesi’nde konuştu.

Raporlar ve Yayınlar
Kadın kamuda yönetici olursa hükümetler daha duyarlı oluyor

Kamu Yönetiminde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği raporuna göre; kadınların dünya genelinde kamu yönetiminde üst düzey liderlik pozisyonlarının yalnız üçte birini elinde tutuyor.

Haberler
Nüfus sorununu çözmek kadınların güçlendirilmesiyle mümkün

UNFPA, 11 Temmuz 2021 Dünya Nüfus Günü’nde yayınladığı açıklamayla COVID-19 salgınının dünya nüfusu üzerinde kalıcı sonuçları olabileceğine dikkat çekti.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Nobel kazanmanın en iyi yollarını oyunla öğrenebilirsiniz

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi tarafından yürütülen GEARING-Roles Projesi, Avrupa Komisyonu’nca ayın projesi seçildi.

Raporlar ve Yayınlar
Mesai dört güne indi stres bitti

İzlanda'da denenen 'haftada dört gün mesai' uygulamasının ilk analizlerine göre çalışmaya katılanlarda stres, tükenmişlik sendromu ve sağlık-iş hayatı dengesinde iyileşme gözlendi.

Etkinlikler
Hedef Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ile kadın liderliği artacak

Global Compact'in hayata geçirdiği Hedef Toplumsal Cinsiyet Eşitliği programı aralarında Türkiye’nin de olduğu 44 ülkeden Türkiye'de başladı.

Haberler
Cinsiyet eşitliği için en az 40 milyar dolar yatırım sözü

Dünya liderleri, uluslararası kuruluşlar ve özel sektör temsilcileri cinsiyet eşitliğini artırmak için en az 40 milyar dolar yatırım sözü verdi.

Raporlar ve Yayınlar
Babaların yüzde 91’i ‘Çocuk bakımı annenin görevi’ diyor

AÇEV’in yaptığı ‘Türkiye’de Babalık Araştırması’na göre, babaların yüzde 91’i çocuk bakımının öncelikli olarak annenin görevi olduğunu düşünüyor.

Etkinlikler
Cinsiyet eşitsizliği bugünkü koşullarda ancak 99.5 yılda giderilebilir

BM Global Compact Liderler Zirvesi’nde kültürel farklılıklar, yerel ihtiyaçların farkında olma ve saygı göstermenin önemine vurgu yapıldı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Enerji yönetiminde kadınların ayak sesleri

Ülke yöneticilerinin yüzde 100’ü Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri’ne uyum sözü veren Schneider Electric’in 15 yıl önce, üst düzey bin yöneticisinin sadece yüzde 5’i kadınken, bugün küresel ölçekte bu oran yüzde 30’a ulaştı

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Garanti BBVA'dan Erzurum’lu kadın girişimcilere eğitim desteği

Garanti BBVA ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin Kadın Girişimci Yönetici Okulu programının 2021 yılı eğitimleri Erzurum'da gerçekleştirilecek.

Haberler
KAGİDER Cesaret Veren Kadınlar ile ilham verecek

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği ile Finish, rol model kadınların cesaret ve ilham veren hikâyelerinin geniş kitlelerce duyulması için ‘Cesaret Veren Kadınlar’ projesini hayata geçirdi.

Haberler
Voleybolculardan cinsiyet eşitsizliğine formalı yanıt

Uluslararası Voleybol Federasyonu ve CVC Capital Partners ile Voleybol Dünyası, sporcuların cinsiyet eşitliğini savunacakları, dünyadaki ilk ‘Eş Forma’ kampanyasını başlattı

Haberler
BM’den siyasette ve özel sektörde kadın liderlere destek

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye’de kadınların siyaset ve özel sektörde karar alma mekanizmalarına katılımını ve liderliğini geliştirmek üzere üç yıl sürecek yeni bir projeye başlıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Borusan’dan cinsiyet eşitliğine babalık katkısı

1 hafta olan yasal babalık iznine 1 hafta daha ekleyen Borusan, bu sayede babaların bebekleriyle hem daha çok vakit geçirmelerini hem de eşleriyle eşit sorumluluk almalarını hedefliyor.

Raporlar ve Yayınlar
Spor eşitliği güçlendirir

HeForShe, Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Spor Kurumu Rehberi’ni açıkladı.

Raporlar ve Yayınlar
İstanbullu Amazonlar tarihi ters yüz ediyor

Şebnem İşigüzel, İletişim Yayınları’ndan çıkan yeni romanı ‘İstanbullu Amazonlar 1809’da Osmanlı’da tahta çıkan ilk kadın olan Esma Sultan’ın hikâyesine odaklanıyor.

Raporlar ve Yayınlar
Kadın sağlığına bütçe ayıramıyor

Axa’nın, pandeminin kadın sağlığı üzerindeki etkilerinin incelendiği raporuna göre; kadınların yarısı daha fazla zaman veya paraları olsaydı daha sağlıklı olacaklarını belirtiyor

Raporlar ve Yayınlar
Cinsiyet eşitsizliğinin röntgeni çıkarıldı

Yanındayız Derneği, Türkiye’nin ilk ilçe Bazında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ni hazırladı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Yıldız Holding’den cinsiyet eşitliği imzası

Yıldız Holding Kadın Platformu’nu hayata geçiren Yıldız Holding, Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) imza attı.

Haberler
AB ve BM’den kadın hakları için 4.5 milyon euro destek

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi (UN Women – BM Kadın Birimi), Avrupa Birliği’nin (AB) mali desteği ile üç yıl sürecek yeni bir projeyi hayata geçiriyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Bu Yılın ‘Yarının Kadın Yıldızları’ Belirlendi

TSKB ve IKSV iş birliğiyle 2018 yılından itibaren İstanbul Müzik Festivali kapsamında üstün yetenekli genç kadın müzisyenlere destek olmak amacıyla hayata geçirilen ‘Yarının Kadının Yıldızları : Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’ndan bu yıl faydalanmaya hak kazanan 13 genç kadın müzisyen belirlendi.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Madencilik sektörüne kadın damgası

Bu yıl madencilik sektöründe 25.yılını kutlayan Alpay Mermer Madencilik, çalışma hayatında kadın istihdamını desteklemek ve fırsat eşitliği sunmak prensibiyle çalışmalarını yürütüyor

Raporlar ve Yayınlar
Kadınların iş gücüne kattığı kapasite daha fazla yadsınamaz

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi’nin hazırladığı Kurumsal Değişim İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eylem Planı Araç Seti, kurumsal bir adım atmak isteyen tüm kurum ve kuruluşlarda etkili cinsiyet eşitliği planları tasarlama sürecini kolaylaştırmak için bir rehber niteliği taşıyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Kadın girişimciyi destekleyen Hepsiburada’ya anlamlı ödül

Hepsiburada, ‘Girişimci Kadınlara Teknoloji Programı’ ile The Global Business Excellence Ödülleri’nde Üstün İş Ödülü’ne layık görüldü.

Etkinlikler
Sinemanın emekçi kadınlarına 24. saygı duruşu

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 11 Haziran'a kadar ulusal ve uluslararası alandaki kadın filmlerini sinemaseverlerle buluşturacak.

Haberler
Cinsiyet eşitliği için #ActforEqual eylemine katılın

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tüm dünya kadınlarını, #ActForEqual etiketiyle cinsiyet eşitliği farkındalığını artıracak küresel eyleme davet etti.

Raporlar ve Yayınlar
Genç kadınlarda istihdam erkeklerden yüzde 20.7 düşük

TSKB Ekonomik Araştırmalar’ın ‘Gençliğin Güçlendirilmesi’ raporuna göre; 15-24 yaş grubunda Türkiye, OECD’deki kadın işgücüne katılım oranı en düşük ülkelerden biri.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Küresel liderler HeForShe hareketinin 5 yılını değerlendirdi

Toplumsal cinsiyet eşitliği alanında küresel ölçekte bir dayanışma hareketi olan HeForShe'nin 5 yıllık dönemde hayata geçirdiği projeler özel bir zirvede değerlendirildi.

Raporlar ve Yayınlar
Sylvia Plath’ın gözünden toplumsal cinsiyet eşitliğine bakış

Sylvia Plath yaşamına son vermeden hemen önce yayımladığı ve Amerikan edebiyatının ilk feminist romanı olan Sırça Fanus’ta toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinden hayatını anlatıyor.

Güncel
Gençler toplumsal cinsiyet eşitliğini tartışacak

AIESEC tarafından Türkiye’de 29-30 Mayıs arasında gerçekleştirilecek olan YouthSpeak Forum etkinliğinde gençler, dünya sorunlarına çözüm üretmek için tartışacak.

Haberler
Annemize ne aldık?

Anneler Günü hediyelerinde toplumsal eşitlik çabalarına ters bir mekanizma işliyor. Hediye listelerinde üst sıralarda bulunan mutfak eşyası, çiçek ve mücevher, kadınla ilgili algının bir göstergesi.

Haberler
Almanya’dan kız çocuklarının eğitimine 100 milyon euro

Almanya, salgın nedeniyle eğitimine ara veren gelişmekte olan ülkelerde yaşayan bir milyon kız çocuğunun eğitimi için 100 milyon euro’luk yeni bir girişim başlattı. Girişimi Nobel ödüllü Malala Yusufzay da destekliyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
KAGİDER’den Borusan’ın fırsat eşitliği çalışmalarına sertifika

Borusan Holding KAGIDER’in iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığına son vermek için uyguladığı Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) sertifikasını almaya hak kazandı.

Haberler
Cinsiyet eşitliği mücadelesi için özgeçmişinize ‘anne’ yazın

Kadınlar, özgeçmişlerine ‘anne’ ibaresini özellikle ekleyerek mücadeleye davet ediliyor.

Haberler
‘Hedef Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı’na başvurular başladı

Global Compact Türkiye, Hedef Toplumsal Cinsiyet Eşitliği programıyla; iş dünyasını kadınların temsili ve liderliği için iddialı kurumsal hedefler belirlemeye ve bu hedeflere ulaşmak için harekete geçmeye davet ediyor.

Haberler
Reklamlar değişir, toplum değişir’ kampanyasına büyük ödül

Reklamverenler Derneği ve Reklamcılar Derneği ortak projesi olan ‘Reklamlar değişir, toplum değişir’ kampanyası WFA Başkan Ödülü’ne layık görüldü.

Haberler
Unicef’ten babalara toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi

UNICEF, halihazırda devam eden ev temelli erken çocukluk eğitimi (EÇE) faaliyetlerine ek olarak yenilikçi Baba Eğitim Programı’nı geliştirdi.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Ericsson’dan cinsiyet eşitliğine destek

Türkiye’de yüzde 29’luk kadın çalışan oranıyla dikkat çeken Ericsson, işe alım süreçlerini ve terfileri cinsiyet eşitliği açısından değerlendiriyor.

Haberler
Tarımsal üretimin karar alma sürecinde kadın yok

FAO'nun Konya ve Karaman için hazırladığı "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eylem Planı" çevrim içi bir toplantı ile paydaşlara tanıtıldı.

Haberler
Toplumsal cinsiyet eşitliği temalı kısa filmlere açık davet

Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali'nin teması bu yıl BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ olarak belirlendi.

Haberler
Kadınlar yönetim kurullarında daha fazla temsil edilmeli

G20’nin iş dünyası ayağında, hükümet liderlerine sunulmak üzere özel sektörün politika önerilerini B20 belirlerken TÜSİAD katılım sağladı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
CarrefourSA 100 mağaza açacak yarısında kadın yönetici istihdam edecek

CarrefourSA, 2021’de açacağı 100 yeni marketin en az yarısında kadın yönetici istihdam etmeyi hedefliyor.

Raporlar ve Yayınlar
Odeabank’tan iki yeni ‘Eşit masal’

Odeabank, dünya klasiği masalları kadın-erkek eşitliğini gözeten bakış açısıyla yeniden yorumladığı Eşit Masallar projesine iki yeni kitapla devam ediyor.

Raporlar ve Yayınlar
Kadın girişimci en çok e-ticaret sektörünü tercih ediyor

Marmara Üniversitesi ESKAR’ın araştırması, kadın girişimcilerin salgın sürecinde ürünlerini pazarlama konusunda dijital mecraları iyi kullandığını ortaya koydu.

Raporlar ve Yayınlar
Şimdi cici değil cesur kızların zamanı

Aslıhan Dağıstan Aysev’in kız çocuklarına ilham vermesi için kaleme aldığı ‘Cesur Kızlara Yol Arkadaşları’ kitabı, kısa sürede ikinci baskıyı yaptı.

Raporlar ve Yayınlar
Kadınlar daha fazla Zoom yorgunu

Stanford Üniversite’sinin yaptığı araştırma, ‘Zoom Fatique’ olarak adlandırılan online görüşme yorgunluğunun kadınlarda daha yoğun görüldüğünü ortaya koydu.

Raporlar ve Yayınlar
Bedeni üzerinde kontrole sahip kadın daha güçlü olur

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun raporu, kadınların yarısının kendi bedenleri üzerinde söz sahibi olma hakkından mahrum bırakıldığını ortaya koydu.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Tarımda sürdürülebilirliği kadın sağlıyor

Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Migros iş birliğiyle hayata geçirilen 'Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı' kampının ikincisi gerçekleştirildi.

Haberler
İstanbul Modern Sinema'da filmler kadınlar için

İstanbul Modern Sinema'nın Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı yönetmen kadınların filmlerinden oluşan online seçkisi 15-25 Nisan arasında izleyiciyle buluşacak.

Raporlar ve Yayınlar
Kadınların ekonomiye katılımı özendirilmeli

İstanbul Politikalar Merkezi için kaleme alınan politika notu, pandemiyle erkeklerin ev işi sorumlulukları artsa da bunun, kadınların ev içi sorumluluğu ve çocuk bakım yükünü hafifletmediğini ortaya koydu.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
İş'te Eşit Kadın Sertifikası Uludağ İçecek’in

Uludağ İçecek, 100’den fazla ülkede denetimler gerçekleştiren, Sürdürülebilirlik Akademisi ve Intertek işbirliği ile verilen İş'te Eşit Kadın Sertifikası’nı almaya hak kazandı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Turkcell genç kadın mühendis adaylarını geleceğe hazırlıyor

Turkcell’in ‘Turkcell’de Şartlar Eşit, Şanslar Eşit’ programı ile 101 genç kadın mühendis adayı çeşitli eğitimlerle kendilerini geliştirme şansı yakalarken iş hayatına daha donanımlı bir giriş yapma şansını da elde etti.

Raporlar ve Yayınlar
Cinsiyet eşitsizliği uykuyu da etkiliyor

Melbourne Üniversitesi’nin araştırması, cinsiyet eşitliğinin daha fazla olduğu ülkelerde, üst düzey rollerdeki kadınların daha rahat uyuduğunu ortaya koydu.

Haberler
Savaşın ortasında umut yolculuğu

BM Nüfus Fonu Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nin destek verdiği Fatima, robot programına katılarak içindeki bilim insanını keşfetti.

Raporlar ve Yayınlar
Kadın sağlıkçılar ücrette iyileştirme istiyor

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye biriminin araştırması, kadın sağlık çalışanlarının dörtte üçünün (yüzde 75) ücretlerin iyileştirilmesini, yüzde 71’inin ise çalışma saatlerinin azaltılmasını istediğini ortaya koydu.

Raporlar ve Yayınlar
Bir nesil daha cinsiyet eşitliğini göremeyecek

Dünya Ekonomik Forumu Küresel Cinsiyet Eşitsizliği 2021 raporunda eşitliğe ulaşılması için öngörülen süre 100 yıldan 136 yıla uzatıldı.

Raporlar ve Yayınlar
Doğumsal bağışıklık kadınları koronavirüse karşı koruyor

Erkeklerin koronavirüs kaynaklı ölüm oranı kadınlardan yüzde 20 daha fazla. Nedeni ise kadınlarda virüslerle mücadele eden doğumsal bağışıklık yanıtının daha güçlü olması.

Haberler
Kentlerin eşitlik yolculuğu başlıyor

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Ofisi tarafından tasarlanan kentinegel.org ziyaretçilerini kadınlara eşit haklar ve fırsatlar sunan bir kentte eşitlik yolculuğuna çıkarıyor.

Raporlar ve Yayınlar
Siyasette kadın temsiliyetindeki artış yeterli değil

“Siyasette Kadın 2021” haritası verilerine göre, parlamentolarda, bakanlıklarda, devlet ve hükümet başkanlıklarında kadın oranı arttı, ancak kadınların temsili hala yetersiz.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Arçelik’ten en az üç kadın direktör hedefi

Arçelik, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) iş birliğiyle düzenlediği 'Arçelik ile Eşitle Zirvesi' ile pandemi döneminde daha da artan kadın istihdamı sorununa çözüm olabilecek çalışmalarına dikkat çekti.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Kadın çiftçiye girişimcilik fırsatı

Coca Cola Türkiye ve Tarım Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen Kız Kardeşim projesi, 2021’de kadın çiftçiler ve tarımsal kalkınma kooperatif ortağı kadınları girişimciliğe hazırlayacak.

Haberler
Borsa İstanbul'da gong İş'te Kadın Hisse Senedi Fonu için çalıyor

İş Portföy, kadınların üretkenlikleriyle iş hayatına eşit bir şekilde dahil olması temasına dayalı İş'te Kadın Hisse Senedi Fonu'nu yatırımcılara sundu.

Haberler
BM’den aşıya eşit erişim için küresel dayanışma çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) dünya çapında koronavirüs aşısına adil ve eşit erişim için ‘Ancak Birlikte Başarırız’ kampanyası başlattı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
10 genç kadından 6’sı ‘Hayallerimle aramda engeller var’ diyor

Elidor, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve online eğitim platformu Udemy iş birliğiyle gerçekleştirdiği ‘Kendi Yolumuzda’ projesiyle, genç kadınları hayallerine giden yolda eğitimle destekleyecek.

Raporlar ve Yayınlar
Pandemi kadının iş arama çabasını azalttı

Binyaprak, XSIGHTS ve Marketing Türkiye'nin kadın dostu şirketler ve markalar üzerine yaptığı İstihdamda Kadın Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Raporlar ve Yayınlar
Her dört reklamdan üçünün dış sesi erkek

Effie Awards Türkiye 2020 Televizyon Reklamlarının Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Etkinlikler
“Sanayide Kadın” Konferansı gerçekleştirildi.

TSKB, AFD ve Fransa İstanbul Başkonsolosluğu iş birliğinde düzenlenen kadın istihdamı temalı konferansların 5’incisi “Sanayide Kadın” temasıyla çevrimiçi gerçekleştirildi.

Raporlar ve Yayınlar
Türkiye kadın yönetici oranında Amerika ve İngiltere’yi geçti

Grant Thornton, 2004'ten bu yana her yıl yaptığı ‘İş Dünyasında Kadın Yöneticiler 2021’ araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Haberler
KAGIDER’den 4 maddelik aksiyon çağrısı

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada acilen alınması gereken önlemleri 4 maddede sıraladı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Birleşmiş Milletler’den Koç Holding’e büyük sorumluluk

Koç Holding, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nce toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için kurulan ‘Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ liderleri arasına girdi.

Raporlar ve Yayınlar
Türkiye’de her 10 yazılımcıdan sadece biri kadın

TalentGrid’in raporuna göre; Türkiye’de çalışan her 10 yazılımcıdan sadece biri kadın.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
"Gelecek Kadınların" programı başladı

Trendyol, Türkiye'nin dört bir yanındaki kadınları dijital ekonomiye kazandırmak için KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) iş birliğinde 'Gelecek Kadınların' programını başlattı.

Raporlar ve Yayınlar
Türkiye’deki bilim kadını oranı Avrupa’dan fazla

Türkiye, kadın bilim insanı ve mühendis istihdamında Almanya, Fransa ve İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesinin önünde. AB ülkelerinde 18 milyon bilim insanı ve mühendisin yüzde 41'i kadın iken bu oran Türkiye'de yüzde 44.

Raporlar ve Yayınlar
Türkiye’nin kalkınması için kadının iş gücüne katılımı şart

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından 1990’dan itibaren her yıl yayımlanan İnsani Gelişme Raporu’nun çevrimiçi takip toplantısı gerçekleşti.

Haberler
WOW Dünya Kadınlar Festivali ilk kez Türkiye’de

WOW Dünya Kadınlar Festivali İstanbul, 5-7 Mart arasında çevrimiçi olarak Türkiye’de ilk kez düzenlenecek.

Raporlar ve Yayınlar
Kadının sorunları çözülürse iş yaşamı daha sürdürülebilir olur

Koronavirüs sürecinde iş dünyasında kadının varlığı büyük darbe aldı. Bu durum iş dünyasına ve bütün olarak ekonomiye büyük zarar verebilir.

Haberler
Aşı dağılımında eşitlik sağlanmalı

BM Genel Sekreteri Guterres, dünyanın 130 ülkesine bugüne kadar hiç koronavirüs aşısı ulaşmadığını belirterek; "Aşı dağılımında eşitliğin sağlanması, küresel topluluğun önündeki en büyük ahlaki sınav" ifadesini kullandı.

Haberler
Dünyanın en büyük varlık fonundan cinsiyet eşitliği adımı

Norveç Varlık Fonu, yönetim kurulunda yüzde 30’dan az kadın olan şirketlerin cinsiyet eşitliği hedeflerini yeniden düşünmesi gerektiğini açıkladı

Haberler
Kadın girişimcilere özel mobil uygulama

Türkiye’deki kadın girişimci dernekleri ve kadın girişimcileri tek platformda buluşturan ‘Ticaretin Kadınları’ uygulaması erişime açıldı.

Haberler
Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü için başvurular başladı

SU Gender tarafından genç araştırmacıları teşvik etmek için 2010’dan beri verilen Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü için başvurular başladı.

Raporlar ve Yayınlar
Pandemide kadının yükü arttı parası azaldı

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği tarafından yapılan ‘Salgında Kadın Olmak’ araştırmasının sonuçları, kadınların ücretsiz bakım emeği yüklerinin dramatik bir şekilde arttığını gösteriyor.

Raporlar ve Yayınlar
Pandemi döneminde tüm yönleriyle kadın

Eşit Adımlar Platformu olarak, çeşitli araştırmaların bulgularını derleyerek ortaya koyduğumuz çalışma, küresel salgının dünyada en çok kadınları etkilediğine ve bu etkilerin kadınlar tarafından uzun yıllar hissedileceğine işaret ediyor.

Haberler
Erkek çocuklarının bakış açısını değiştirmeliyiz

Hollywood yıldızı Halle Berry, erkek çocuklarına kız çocuklarından üstün olduklarını düşünmenin öğretildiğini belirterek, oğlunun bakış açısını değiştirmek zorunda olduğunu söyledi.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Garanti BBVA, toplumsal cinsiyet eşitliğinde Türkiye ortalamasının üzerinde skor elde etti

Beşinci kez Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ne giren Garanti BBVA, Türkiye ortalamasının üzerinde skor elde etti.

Haberler
Cinsiyet eşitliğinde kalıplar yıkılıyor

HeForShe Türkiye ve GQ Türkiye, toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine ilham verici konuşma ve tartışmalarla dolu bir podcast serisine başladı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Otomotivde kadın istihdam lideri Ford Otosan

Ford Otosan, dünyanın en önemli cinsiyet eşitliği araştırması ‘Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne girerek otomotiv sektöründe bir ilki gerçekleştirdi.

Etkinlikler
Karanlığı Aydınlat sergisi sanal ortamda

UN Women girişimiyle 100’den fazla Türk ve Suriyeli kadının eserlerinin yer aldığı fotoğraf sergisi ‘eşit bir gelecek’ temasıyla dijital ortama taşındı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Anadolu Efes’e cinsiyet eşitliği sertifikası

Anadolu Efes, Sürdürülebilirlik Akademisi’nin Intertek iş birliği ile verdiği İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı hızlı tüketim ürünleri sektöründe almaya hak kazanan ilk şirket oldu.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Aksigorta’dan cinsiyet eşitliği için imza

Aksigorta, Birleşmiş Milletler Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri Sözleşmesi’ni imzaladı.

Haberler
Eski şirketlerde erkek egemen yapı hakim

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin ‘İş’te BirlİKte’ projesi, çok genç veya çok köklü şirketlere göre 21-45 yıl arasında geçmişi olan kurumların daha erkek egemen, ayrıştırıcı insan kaynakları uygulamalarına sahip ve çeşitliliği yönetemeyen kurumlar olduğunu ortaya çıkardı.

Haberler
Genç kadın liderler cinsiyet eşitliği için çalışacak

UN Women ve UNV, yarının liderleri için profesyonel fırsatlar yaratmak için Genç Kadın Liderler Girişimi’ni başlattı. Katılımcılar, cinsiyet eşitliğine ve kadınların güçlendirilmesine katkıda bulunma fırsatına sahip olacaklar.

Haberler
Kamala Harris köyüne umut ve ilham kaynağı oldu

ABD'de Başkan Yardımcılığı görevine başlayan Kamala Harris'in anne tarafından Hindistan'daki köyünde kutlama yapıldı. Köy halkı, ‘Yaşasın Kamala Harris’ şeklinde slogan attı.

Haberler
Yenilikçi kadınlar aranıyor

Kadınların inovasyon potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefleyen UNDP Sosyal İnovasyon Destek Programı’na başvurular 25 Ocak’ta sona eriyor.

Haberler
Herkes sağlık hizmetlerine eşit olarak erişebilmeli

Birleşmiş Milletler’in 75. yıldönümünde yürütülen anket ve diyalog toplantılarına katılanların büyük çoğunluğu kısa dönemde en önemli önceliğin sağlık hizmetlerine erişim olduğunu düşünüyor.

Haberler
Erkek, neden kadından daha değerli olsun?

Hollandalı üniversite öğrencisi Indy Mellink, iskambil destelerindeki erkek kahramanların, neden kadın kahramandan daha değerli olduğu sorusundan yola çıkarak, "cinsiyetsiz" oyun kartları tasarladı.

Haberler
TSKB Genel Müdürü Ece Börü, Asya Bölgesi’nin Kadın Sürdürülebilirlik Liderleri Onur Listesinde Yerini Aldı

Sürdürülebilirlik alanında değer yaratan 13 kadın liderden biri olarak gösterilen Ece Börü, onur listesinde Türkiye’yi temsil eden tek kadın lider olarak yerini almış oldu.

Raporlar ve Yayınlar
Emine Hanım aramıza döndü

‘Emine Hanım’ın Romanı’ bir kadının var olma sürecini okuyucuya aktarıyor.

Yakın Plan
Amerika’da virüs nedeniyle işsiz kalanların tamamı kadın

Amerika’nın Aralık ayı işgücü istatistikleri, koronavirüsün nedeniyle 140 bin iş gücü kaybı yaşandığını, bunun neredeyse tamamının kadınlardan oluştuğunu ortaya koydu.

Haberler
İklim lideri 400 kadından cinsiyet eşitliği çağrısı

Dünyanın her yerinden 400’den fazla kadın iklim lideri, cinsiyet eşitliği konusunda daha fazla hesap verebilirlik ve şeffaflık çağrısında bulunan açık bir mektup imzaladı.

Raporlar ve Yayınlar
Toplumsal kalıplar kız çocuklarını sınırlıyor

Fawcett Society'nin raporu, toplumsal kalıpların hem kız hem de erkek çocukların potansiyellerini önemli ölçüde sınırladığını ortaya koydu.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Nescafé ve TEV’den uzaktan eğitimde iş birliği

TEV ve Nescafé, 81 ilde öğrenim gören gençlerin eğitimlerine kesintisiz devam edebilmesi için yeni bir işbirliği başlattı.

Haberler
Hekimlerden geleceğin hekimlerine büyük destek

Türkiye’nin dört bir yanından 55 hekim geleceğin hekimleri için ‘Hekimler Söylüyor Vol 2’ albümünde bir araya geldi.

Raporlar ve Yayınlar
Satış dünyasında kadın için alınacak çok yol var

Sales Network Topluluğu’nun Satış Fonksiyonu Cinsiyet Dengesi Araştırması, satış dünyasında kadınlar için alınacak ne kadar çok yol olduğunu ortaya koydu.

Raporlar ve Yayınlar
İklim değişikliğiyle mücadele için eşitsizlik ortadan kalkmalı

Araştırmalar, iklim değişikliğinin mevcut ve gelecekteki zararlarını önlemede cinsiyet dahil birçok eşitsizliğin ortadan kaldırılması gerektiğini gösteriyor.

Raporlar ve Yayınlar
Sabancı Üniversitesi’nden pandemi sürecine kapsamlı bakış

Su Gender’in raporu, pandemi sürecinde kişilerin sağlık ve eğitim haklarına erişim sırasında karşılaştıkları toplumsal cinsiyet kaynaklı sorunlarla ekonomik eşitsizliklere dikkat çekiyor.

Raporlar ve Yayınlar
Kadın yönetici sayısı arttıkça şirketlerin performansı yükseliyor

Fransa’da yapılan bir araştırma, şirketlerin yönetim kurullarında yer alan kadınların sayısı arttıkça, kuruluşların performansının da yükseldiğini ortaya koydu.

Raporlar ve Yayınlar
Eşinden az kazanan erkek mutsuz

İngiltere’de yapılan bir araştırma, eşinden daha az kazanan erkeklerin yüzde 18 oranında mutsuzluk eğilimi gösterdiğini ortaya koydu.

Raporlar ve Yayınlar
Türkiye’de kadınların sadece üçte biri işgücü piyasasında

Türkiye, 2019’u kapsayan İnsani Gelişme Endeksi'nde 0.820 değeriyle 189 ülke arasında 54'üncü oldu ve bu değerle ikinci kez ‘çok yüksek insani gelişme’ kategorisinde yer aldı.

Haberler
AB fonu için cinsiyet eşitliğine destek şart

Avrupa Birliği Komisyonu, cinsiyet eşitliği kazanımlarının pandemi tarafından yok edilmesini engellemek amacıyla 2025’e kadar yardım projelerinin yüzde 85'inin kadınları güçlendirmekle ilgili olacağını açıkladı.

Raporlar ve Yayınlar
Toplumsal tanımlar erkek açısından da kısıtlayıcı

Avusturalya'da yapılan bir araştırma, üzerlerindeki geleneksel erkeksi klişelere uymaları yönündeki baskının, erkeklerin yaşamlarına da kısıtlama getirdiğini ortaya koydu.

Raporlar ve Yayınlar
Yerel medyada cinsiyet eşitliği için yasal düzenleme şart

Medya Araştırmaları Derneği’nin yerel medyada çalışan kadın gazetecilerin mesleki tecrübelerini incelediği araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Raporlar ve Yayınlar
Sadece 35 ülke engelli kadınların haklarını koruyor

Dünya çapında 176 ülkenin analizi, engelli kadınların haklarını açıkça tanıyan ve koruyan ülke sayısının sadece 35 olduğunu ortaya koydu.

Raporlar ve Yayınlar
Siyasi kararlarda kadının adı yok

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği’nin raporuna göre; kadınların siyasal kararlara katılımı yetersiz. Raporda, 2017-2020 döneminde siyasal kararlara eşit katılım olmadığı belirtiliyor.

Haberler
Alman şirketlere kadın yönetici kotası

Almanya'da büyük şirketlerin yönetimine zorunlu kadın kotası getirilmesi konusunda koalisyon ortakları uzlaştı. Hali hazırda geçerli uygulama, gönüllülük esasına göre kadın kotası öngörüyordu.

Haberler
Kalkınma bankalarından cinsiyet eşitliği için tarihi imza

TSKB, Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kulübü öncülüğünde düzenlenen, 450’yi aşkın kalkınma bankasının ilk küresel buluşması Finance in Common Zirvesi’nde, ‘IDFC Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bildirgesi’ ne imza attı.

Raporlar ve Yayınlar
Odeabank’tan klasik masallara eşitlik dokunuşu

Odeabank’ın, Can Yayınları iş birliğiyle, psikolog Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk’un içerik danışmanlığıyla yürüttüğü proje kapsamında Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel ve Sindirella masalları kadın-erkek eşitliği gözetilerek yeniden kaleme alındı.

Raporlar ve Yayınlar
“81 İlde Türkiye’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi'' yayınlandı

TOBB ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası öncülüğünde, TEPAV iş birliği ile hazırlanan 81 İlde Türkiye’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi ’ne göre toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda en çok gelişim göstermesi gereken alan “üretim faaliyetlerine katılım” oldu. Çalışma sonuçları, en eşitlikçi ili Muğla, üretime katılımın en yüksek olduğu ili ise Sinop olarak gösterdi.

Raporlar ve Yayınlar
Borusan Holding’den eşitlik rehberi

Toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirmek için çalışmalar yürüten Borusan Holding faydalı bir rehber hazırladı. ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hane İçi Şiddet Rehberi’nde izinden psikolojik yardıma, güvenlik önlemlerinden başvuru merkezlerine kadar tüm destek mekanizmaları tanımlandı.

Raporlar ve Yayınlar
Pandemi eşitlikçi bir gelecek için büyük fırsat sunuyor

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen ‘Türkiye Kadın Direktörler Konferansı’, 19 Kasım 2020, Perşembe günü Akbank, IFC, Limak Yatırım ve Zorlu Holding desteğiyle çevrimiçi olarak yapıldı.

Haberler
Japon Hava Yolları’ndan cinsiyet ayrımına son

Japonya Hava Yolları, cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir selamlama için 'Bayanlar ve baylar’ anonsundan vazgeçti. Uçak içindeki karşılama ve veda anonslarında artık ‘Bayanlar ve baylar’ yerine sadece ‘Günaydın’ ya da ‘İyi akşamlar’ deniyor.

Raporlar ve Yayınlar
Cinsiyet eşitliğinde zirve İzmir Karşıyaka’nın

Bölgesel ve ulusal düzeyde cinsiyet eşitliği için politikalar geliştirilmesine zemin hazırlama amacıyla hazırlanan ‘Türkiye’nin İlçe Bazında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde İzmir Karşıyaka birinci, Şanlıurfa Akçakale ise sonuncu oldu.

Haberler
Genç kadınlar için yeni gelecek fırsatı

MediaCat ve Google Türkiye'nin ortak girişimiyle, geleceğe yön verecek endüstrilerde çalışan genç kadınları odağına alan #SheMakes projesi Brand Week Istanbul'da lanse edildi.

Raporlar ve Yayınlar
Destek paketlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği gözetilmeli

Pandeminin özel sektör üzerindeki etkilerini toplumsal cinsiyet bakış açısından anlamak amacıyla yapılan ‘Covid-19 Salgınının Kadın Çalışanlar Açısından Etkileri’ araştırmasının sonuçları açıklandı.

Raporlar ve Yayınlar
BM’den şirketlere insan hakları desteği

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, şirketlere faaliyetlerinde insan haklarına ilişkin yükümlülüklerini göz önünde bulundurma ve yönetme konusunda destek olmak amacıyla geliştirdiği ‘Hızlı Öz Değerlendirme’ aracını Türkiye koşullarına uyarlayarak yayınladı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Opet Kadın Gücü projesi pandemide de hız kesmedi

OPET Kadın Gücü Projesi pandemiye rağmen yüzde 56 artış gösterdi. Proje kapsamında OPET istasyonlarında çalışan kadın sayısı yaklaşık 2 bin 500’e ulaştı.

Raporlar ve Yayınlar
Pandemide de kadının görüşü ikinci planda

Yapılan bir çalışma dünya genelinde koronavirüs salgınıyla mücadele sürerken bazı ülkelerde pandemi sırasında kadın uzmanlara söz hakkı verme oranının yüzde 20'nin altında kaldığını ortaya çıkardı.

Haberler
Markalar kadınlarla yükselecek

İstanbul Ticaret Odası liderliğinde başlatılan ‘Yükselen Markalar’ projesi ile kadın girişimcilerin global bir marka oluşturarak katma değeri yüksek ürünlerle ihracat yapmasına destek sağlanması hedefleniyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Gülriz Sururi bebekleri kız çocuklarını okutuyor

Kız çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak için bez bebek üreten kadınların hayata geçirdiği ‘Puduhepa ve Kız Kardeşleri’ projesinin üçüncü bez bebeği Gülriz Sururi oldu.

Raporlar ve Yayınlar
Toplumsal cinsiyet eşitliği istatistiklerinde son durum

Birleşmiş Milletler İstatistik Birimi, toplumsal eşitliklerle ilgili 25 yıl önce kabul edilen Pekin Eylem Platformu’ndan bu yana verilen taahhütleri inceledi.

Haberler
Daha yaşanılası bir dünya fikri olanlara ‘Önyargısız’ çağrı

İş hayatında cinsiyet dengesini sağlamayı amaçlayan PWN İstanbul, kadın – erkek, daha yaşanılası bir iş hayatı, daha yaşanılası bir dünya hayali, fikri ve projesi olan herkesi 6 Kasım’a kadar başvuruları devam eden Yargılama!thon: Önyargısız Ideathon’a katılmaya davet ediyor.

Raporlar ve Yayınlar
Cinsiyet eşitsizliği daha da derinleşecek

Araştırmalar pandeminin etkilerinin süreceğini gösteriyor. Uzmanlara göre; doğum oranlarındaki düşüşün, toplum ve ekonomi üzerinde sonuçları olacak ve bu da iş fırsatlarını etkileyecek.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Migros’tan cinsiyet eşitliği imzası

Migros, kadın liderlerin sayısını, etkisini ve itibarını artırmayı amaçlayan en büyük oluşumlardan LEAD Network'ün ‘CEO Taahhüdü’nün destekçisi oldu.

Haberler
Hollanda cinsiyet eşitliğinin çıtasını yükseltti

Hollanda’da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlar da zorunluk askerlik kapsamına alındı. Bu haftadan itibaren, 17 yaşına giren 2003 doğumlu tüm genç kadınlara askerlik celbi gönderilecek.

Raporlar ve Yayınlar
Dijital dönüşüm kadın liderler için fırsat

Küresel Kadın Liderler Araştırması, kadın yöneticilerin teknolojik dönüşümü tehditten çok fırsat olarak gördüğünü ancak önceliklerinin iş gücüne yatırım yapmak olduğunu gösteriyor.

Raporlar ve Yayınlar
Türkiye’nin asi kızları bir arada

Aralarında Müzeyyen Senar, Nene Hatun, Ayşen Gruda, Leylâ Erbil, Ümmiye Koçak, Canan Dağdeviren gibi isimlerin yer aldığı, Türkiye’nin her yerinden, her köşesinden yüz olağanüstü kadın; ‘Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler - Türkiye’den 100 Olağanüstü Kadının Masalı’ kitabıyla okuyucuyla buluştu.

Raporlar ve Yayınlar
Pandemide kadınlar önlemlere daha çok uydu

Yapılan bir araştırma, pandeminin başında kadınların erkeklere kıyasla daha düşük ölüm oranına sahip olmasının ve koronavirüse karşı savunmasız kalmamasının sebebinin önlemlere daha çok itibar etmeleri olduğunu ortaya koydu.

Haberler
Princeton’dan kadın profesörlere ‘Eşitlik tazminatı’

Amerikan Princeton Üniversitesi, erkek meslektaşlarına oranla daha düşük ücret aldığı belirlenen 106 kadın profesöre, cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğinden ötürü 925 bin dolar ödeyecek.

Haberler
Altın Portakal’a kadın damgası

Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne kadınlar damga vurdu. Birden fazla kadın yönetmen ve oyuncunun ödül aldığı törende sıklıkla sektördeki cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapıldı. Kadın dayanışmasının öne çıktığı törende, sinemacılara daha fazla kadın karakter yaratma çağrısı yapıldı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
CarrefourSA’dan kadının güçlenmesi için anlamlı destek

Çalışanlarının yüzde 35’i kadın olan CarrefourSa, kadın girişimci ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki hassasiyetini, Kadının Güçlenmesi Prensipleri Platformu’nun (WEPs) imzacıları arasına katılarak küresel çapta tasdik etti.

Raporlar ve Yayınlar
Her sekiz ülkeden sadece biri kadınını korudu

BM Kadın Birimi ve BM Kalkınma Programı tarafından hayata geçirilen Covid-19 Küresel Toplumsal Cinsiyet Müdahalesi İzleme Aracı, sosyal koruma ve istihdam ile ilgili salgın tedbirlerinde kadınların ihtiyaçlarının büyük oranda göz ardı edildiğini ortaya koydu.

Haberler
Daha eşitlikçi bir dünya yaratma fırsatı elimizde

Salgında güçlü bir toparlanma için plan yaparken, tüm dünyadaki kız çocukları için daha iyi, daha adil, daha eşitlikçi bir dünya yaratma fırsatına da sahip olunduğunu belirten BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Bunu başarmanın en iyi yolu; kız çocuklarının liderliğinde ilerlemekten geçiyor” dedi.

Raporlar ve Yayınlar
Troya’ya kadın gözünden bakış

Pat Barker'ın ‘Kızların Suskunluğu’ romanı, Troya Savaşı'nı erkeklerin değil, Briseis adında bir kadının gözünden anlatırken, İlyada destanına da yeni bir bakış açısı getiriyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
AvivaSA’dan zor durumdaki kadına destek

AvivaSA yeni projesiyle ekonomik açıdan sıkıntıda olsa da ev dışında çalışamayan kadınlara da iş olanağı yaratacak.

Haberler
‘Artık sahayı eşitlemenin zamanı’

Birleşmiş Milletler (BM) 75’inci Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, Dünya 4’üncü Kadın Konferansı'nın 25’inci yıl dönümü kapsamında düzenlenen zirvenin açılışında yaptığı konuşmada cinsiyet eşitliği için zaman kaybedilmemesi çağrısında bulundu.

Haberler
Eşit işe eşit ücret en temel hak

2030 yılına kadar hayata geçirilmesi gereken önceliklerden biri kabul edilen EŞİT DEĞERDE İŞE EŞİT ÜCRET prensibi ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Haberler
Koronavirüs cinsiyet ayrımcılığı yapıyor mu?

Koronavirüs ile ilgili genel göstergeler, hastalığın kadın ve erkek ayrımı yapmadığını buna karşılık sosyal olarak kadınları daha çok etkilediğine işaret ediyor.

Haberler
Dünyada güzel şeyler de oluyor

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, küresel çapta etkili olan pandemi nedeniyle gölgede kalan güzel haberleri bir araya getirerek, dünya kadınlarını, cinsiyet eşitliği ve kadın haklarının önemli noktalarını kutlamaya davet etti.

Haberler
CEO’lardan ‘Daha iyi bir dünya için birlikteyiz’ mesajı

Birleşmiş Milletler'in 75’inci yıldönümü öncesinde UN Global Compact, tüm şirketleri küresel riskler karşısında uluslararası işbirliğine ve kapsayıcı çok taraflılığa destek olmaya çağırdı. Türkiye’den 45, dünya çapında toplam 1000’den fazla CEO, ‘Daha iyi bir dünya için birlikteyiz’ diyerek bildirinin altına imza attı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Yarının Kadın Yıldızları evinize geliyor

Yarının Kadın Yıldızları, duayen piyanist Ayşegül Sarıca ile birlikte İstanbul Müzik Festivali sahnesinde yer alacak. Pandemi nedeniyle Süreyya Operası’nda kayda alınarak dijital platform üzerinden yayınlanacak konser 29 Ekim’e kadar online izlenebilecek.

Haberler
Salgın eşitliği geriletmesin

Koronavirüsün yıkıcı sonuçları tüm dünyada kadınları olumsuz yönde etkiliyor. Uzmanlar, bugüne dek elde edilen ilerlemenin, karar vericilerin kararlı ve tutarlı aksiyonlarıyla sürdürülebileceğini, atılacak basit adımlarla gerilemenin önüne geçilebileceğini vurguluyor.

Haberler
Eşitliğe adanan bir hayat: Ruth Bader Ginsburg

ABD’de kadınların eşit haklara sahip olmasını, azınlık haklarını ve ayrımcılığın kalkmasını savunan görüşleriyle ikon haline gelen efsanevi Yüksek Mahkeme Yargıcı Ruth Bader Ginsburg hayatını kaybetti. Ginsburg, 87 yıllık hayatının 70 yılını hak mücadelesiyle geçirdi.

Raporlar ve Yayınlar
Cinsiyet eşitliği için toplumsal normlar değişmeli

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için norm değişikliğinin önemini vurgulayan bir çalışma yayınladı.

Haberler
Kız kardeşlik dünyanın her yerinde

Dünyanın dört bir yanındaki kadınlar pek çok farklı iletişim ağı kurarak birbirine destek olmanın yollarını buluyor. Mentorluktan iş geliştirmeye, her alanda kız kardeşlik kavramı gelişiyor.

Raporlar ve Yayınlar
Kadına ‘annelik cezası’ erkeğe kariyer

Yeni bir araştırmaya göre pandeminin ekonomik etkileri sırasında baba olmak çalışan erkekleri koruyor ancak aynı durum anneler için geçerli değil.

Raporlar ve Yayınlar
Uyuyan güzellerin uyanma vakti geldi

Masalların pekiştirdiği toplumsal cinsiyet rollerini eleştirel gözle ele alarak kahramanları uyandıran ve kendi sıfatlarını seçmelerini sağlayan Uyuyan Güzel Uyandı, Aslı Karataş imzasıyla raflarda. Kitabın mesajı net: “Uyuyan güzellerin uyanma vakti geldi.”

Raporlar ve Yayınlar
Koronavirüs de ayrım yapıyor

GlobeScan tarafından BBC Dünya Servisi için 27 ülkede yapılan anket, yoksul ülkelerin koronavirüs salgınından çok daha fazla etkilendiğini gösterdi. Irk ve cinsiyet temelli farklılıklar olduğunu da gösteren ankete göre; kadınlar erkeklere göre daha kötü durumda.

Haberler
Eşit temsil için Oscar’lık bir adım

Oscar Akademisi’nin aldığı yeni karara göre; ‘En İyi Film’ adayları, ekran önünde ve arkasında eşit temsili sağlamak adına uyulması gereken dört temel kriterden en az ikisini karşılamak zorunda.

Haberler
Kadın mücadelesiyle fark yaratıyor

BM Genel Sekreter Vekili Amina Mohammed, koronavirüs ve toparlanma aşamalarında kadınların katkılarının fark yarattığını belirterek, genç kadınların çevre, ekonomi ve ırklar arası adalet konularında birbiri ile bağlantılı bir mücadele sürdürdüğünü dile getirdi.

Raporlar ve Yayınlar
100 milyon kadın yoksulluktan kurtulabilir

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’ne göre; koronavirüs salgını dünya genelinde yoksul kadın oranını artıracak. Hükümetler eğitim, aile planlama, eşit ücret ve sosyal haklara erişimi iyileştirmek için kapsamlı stratejiler uygularsa 100 milyondan fazla kadın ve kız çocuğu yoksulluktan kurtulabilir.

Raporlar ve Yayınlar
Toplumsal cinsiyet ilişkilerine feminist bakış

Beş feminist yazarın, toplumsal cinsiyet ilişkilerini anlamaya ve sorgulamaya davet eden öykülerinin bir araya geldiği, Dipnot Yayınları’ndan çıkan ‘Anneme Masallar’ adlı kitap, kadın ve feminist olmanın ne anlama geldiğini irdeliyor.

Haberler
Yapay zekâ cinsiyetçi mi?

Bilgisayar programcılığının temeli Ada Lovelace isimli bir kadın tarafından atıldı. Bugün ise hem STEM alanında çalışan kadın sayısındaki artış hem de yazılım teknolojilerinin geldiği en son nokta olan yapay zekâ ile ilgili cinsiyetçilik tartışmaları sürüyor. Sizce de ironik değil mi?

Haberler
Kadın liderler sistemin sınırlarını zorluyor

Kadın liderler ülkelerinde sadece kriz dönemlerine yönelik değil, tüm hayatı değiştirecek önlemler alma konusunda istekli.

Haberler
Eşitlik şirketlerin DNA’sına işleyecek

UNDP “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mührü” Programını, Türkiye’de kadınların çalışma hayatındaki yerinin güçlenmesi için uygulamaya devam ediyor.

Haberler
Berlinale'den ‘cinsiyetsiz' ödül adımı

Sinema endüstrisinin en saygın festivallerinden olan Berlin Film Festivali, oyunculuk ödüllerinde 'En İyi Erkek', 'En İyi Kadın' şeklindeki cinsiyet ayrımını kaldırma kararı aldı. Bu kararla birlikte; oyunculuk dalındaki ödüller için; ‘En İyi Performans için Gümüş Ayı’ ifadesi kullanılacak.

Haberler
Covid-19’dan en çok kadınları etkiledi

Escarus (TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı A.Ş.) kadınların sağlıksız çalışma şartları, yetersiz sosyal güvenceleri, üstlendikleri ev içi ücretsiz hizmetler ve maruz kaldıkları ayrımcılıklar gibi toplumsal cinsiyet eşitliğinin önünde engel oluşturan sorunları için uzun vadeli ve kalıcı çözümler üretilmesi çağrısında bulundu.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Hepsiburada’dan kadın girişimciye destek

Hepsiburada'nın ‘Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü’ programına, 72 ilden dokuz bin girişimci dahil oldu. Program sayesinde girişimci kadınlar işlerini bir önceki yıla göre 66 kat büyüttü.

Haberler
25 kadın yazar isimlerine kavuşuyor

Çağlar boyunca cinsiyetçilik ve önyargı dahil birçok engelle karşılaşan ve erkek mahlası altında kitap yazmak zorunda kalan 25 kadın yazar, #ReclaimHerName koleksiyonuyla gerçek isimlerine kavuşuyor.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Ruffles’dan kadın futboluna tam destek

UEFA Şampiyonlar Ligi sponsoru Ruffles, kadın futbolunu daha da yaygınlaştırmak, kadınların ve genç kızların futbol aracılığıyla güçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla anlamlı bir projeye imza attı.

Haberler
Kapsayıcı bir mavi ekonomi için toplumsal cinsiyet eşitliği şart

Mavi büyüme’nin sosyal ve ekonomik yararları konusundaki bilgilendirmeler arttıkça, cinsiyet eşitliğinin bu ekonomik fırsatın ayrılmaz bir parçası olduğu görülüyor

Haberler
Ailenizde eşitlik var mı?

Şermin Yaşar’ın ‘Herkese Lay Lay Lom’ öyküsü seslendirilmiş versiyonuyla Youtube’da dinleyicilerle buluştu. ‘Aile içinde kız ve oğlan çocuklarınıza eşit davranıyor musunuz?’ diye soran hikâye, ‘Eşitlik ailede başlar ailede öğrenilir’ mesajı veriyor.

Haberler
İş ve özel yaşam dengesi nasıl korunacak?

İş ve özel yaşamın her zamankinden fazla birleştiği bu dönemde, insanlar duygusal ve zihinsel sağlıklarını nasıl koruyacak?

Haberler
Üç güçlü kadın üç hikâye

Sinema hayatın aynası. Sadece hayatı değil bazen hayalleri hatta hayalleri zorlayan ütopya ve distopyaları da yansıtıyor… İçinde bulundukları hikâyede kuralları bozan üç kadını sizin için bir araya getirdik.

Haberler
Eğitim krizi cesur adımlarla çözülebilir

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs salgını nedeniyle eğitimin küresel olarak tarihte görülmemiş seviyede kesintiye uğradığını belirterek; “Bu nedenle kökleri derinlerde olan eşitsizlikler daha da derinlere inebilir. Küresel eğitim krizinin çözümü için cesur adımlar atılmalı” dedi.

Raporlar ve Yayınlar
Biz bu kadınları tanıyoruz

Keskin mizahını eleştirel diliyle birleştiren Martha Batalha, Bir Kadının Görünmez Yaşamı ile ülkesinin ataerkil güçlerine başkaldırıyor.

Raporlar ve Yayınlar
Kadınlar ücretsiz işte erkekleri dörde katladı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programınca desteklenen araştırma, Kovid-19 salgını sürecinde kadınların erkeklerden 4 katı daha fazla ücretsiz emek harcadığını ortaya koydu.

Haberler
Eşitlikçi erkekliğin 11 kuralı

Erkekler, kadınların sosyal medyada başlattığı ‘Challenge Accepted’ kampanyasına erkekler de katıldı. Hesaplarında ‘eşitlikçi erkekliğin 11 kuralı’nı paylaşan erkekler; ‘Ailede, sokakta, iş yerinde şiddetin hiçbir türüne sessiz kalmıyorum’ diyor.

Haberler
Evden çalışma kadın için çözüm değil

Koronavirüs salgını kadınları istihdamdan psikolojik sorunlara dek pek çok yönden etkilerken, pandemi döneminde uzaktan çalışmanın bir çözüm olarak önerilmesi, buzdağının sadece görünen kısmıyla ilgilenildiğinin de bir kanıtı.

Haberler
Türk gencinden genç kızlara tavsiye: Değişimin kendisi olun

Birleşmiş Milletler Vakfı'nın Girl Up hareketini Türkiye’de başlatan Selin Özünaldım, Michelle Obama, Meghan Markle gibi katılımcıların yer aldığı Global Leaders Summit'te konuştu.

Raporlar ve Yayınlar
Salgın her üç ebeveynden birinin psikolojisini bozdu

Boğaziçi Üniversitesi’nin araştırması, koronavirüs salgını sürecinde ebeveynlerin psikolojik sağlığının olumsuz etkilendiğini ortaya koydu. Katılımcıların üçte biri, bu süreçte bir dizi rahatsız edici duygu yaşadığını belirtti.

Raporlar ve Yayınlar
Kadın Savaşçılar dün de vardı bugün de var

Irene Civico & Sergio Parra tarafından yazılan Kadın Savaşçılar kitabı, kadın oldukları için yaşadıkları dönemde ilgi görmemiş fakat yaptıkları şeylerle unutulmaması gereken, dünyayı değiştiren 26 asi kadının hikâyesini anlatıyor.

Raporlar ve Yayınlar
Pandemi en çok kadını işsiz bıraktı

İş hayatındaki cinsiyet eşitsizliği koronavirüs döneminde daha da ağırlaştı. McKinsey’in analizine göre; kadınlar erkeklere oranla daha fazla işten çıkarılmaya başlandı.

Haberler
Koronavirüs büyüyen eşitsizliğin altını çizdi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, eşitsizliklerin günümüzü belirlerken dünya ekonomisini ve toplumları tahrip etme riski taşıdığını söyledi. Guterres; ataerkil yaklaşımların koronavirüs döneminde kadını her açıdan zor durumda bıraktığını vurguladı.

Fırsat Eşitliği Deneyimleri
Anadolu Grubu’ndan iş dünyasına faydalı rehber

Anadolu Grubu ve Hedefler için İş Dünyası Platformu, Türkiye’de iş dünyasının Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) raporlamalarında rehber niteliği taşıyacak ortak bir çalışmaya imza attı.

Haberler
Almanya cinsiyet eşitliğine ‘Evet’ dedi

Almanya Hükümeti, Aile Bakanı Franziska Giffey tarafından hazırlanan cinsiyet eşitliğini güçlendirmeyi hedefleyen önlemler paketini onayladı. Yasa tasarısı; gelir eşitliği, sosyal mesleklerin güçlendirilmesi, dijital yaşam alanları ve çalışma dünyasında siyasi bakımdan cinsiyet eşitliği standartları gibi dokuz hedefin hayata geçirilmesini içeriyor.

Raporlar ve Yayınlar
Koronavirüs süreci kadını yordu

IPSOS’un Koronavirüs Salgını ve Toplum araştırması, salgının ilk döneminde hissedilen endişenin yerini, çoğu bireyde yorgunluğa bıraktığını gösteriyor.

Haberler
7 milyon istenmeyen gebelik yaşanabilir

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, koronavirüs salgını nedeniyle sağlık hizmetlerindeki yaşanabilecek 6 aylık bir aksamanın, alt ve orta gelirli ülkelerdeki 47 milyon kadının modern gebelik önleyici yöntemlere erişiminin engellenmesi ve bunun sonucunda 7 milyon istenmeyen gebelik yaşanabileceğini açıkladı.

Haberler
Koronavirüs döneminde kadının yaşadığı zorluklar katlandı

Koronavirüs kadının yaşadığı zorlukları daha da artırdı. Kadınların bu dönemde yaşadıkları zorluklarla ilgili ilgi çekici rakamları linkte bulabilirsiniz.