SKD Ocak 2015 E-Bülteni

E-Bülten Tarihi: 09.01.2015
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Ocak 2015 / SKD E-Bülten
   
Gündem
 
"Sürdürülebilirlik İçin Eko-Etiketler" Rehberi Yayınlandı
 
500 milyar dolar ihracata ulaşmayı ve dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Türkiye'nin, çevreye ve topluma duyarlı bir sanayi altyapısı ve sürdürülebilir ürün ile hizmetler ortaya koyabilmesi için stratejik aşamalarından biri olan Eko-Etiketleme Sistemleri ile ilgili tüm bilgilere iş dünyası artık bu rehberden ulaşabilecek.
 
 
SKD ve Üyelerden Haberler
Yıldızlar Yatırım Holding ve L'Oreal Türkiye aramıza katıldı
SKD'ye iki yeni üye daha eklendi. Yeni üyelerimize "Hoşgeldiniz" diyoruz.
     
SKD Su Çalışma Grubu Su Yönetiminde İşbirlikleri Çalıştayı'nı Düzenledi SKD ve Koç Üniversitesi tarafından düzenlenen "Sürdürülebilirlik Yönetimi Sertifika Programı" ilk mezunlarını verdi Akçansa'nın Biyoçeşitlilik Proje Yarışması'nın kazananları açıklandı
     
Su Raporu ile Türkiye'nin giderek büyüyen "su sorunu"nu gündeme taşıyan SKD, suyun yönetimi konusunda etkili tüm paydaşları 18 Aralık 2014 tarihinde "Su Yönetiminde İşbirlikleri Çalıştayı"nda bir araya getirdi. Çalışaya; akademi, kamu, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Sorunun çözümü için daha fazla işbirliği yapılması kararı alındı. SKD ve Koç Üniversitesi'nin bir ilke imza atarak başlattığı "Sürdürülebilirlik Yönetimi Sertifika Programı" ilk mezunlarını verdi. Türkiye'nin önde gelen şirketlerinde çalışan katılımcılar, Koç Üniversitesi'nde düzenlenen tören ile sertifikalarını aldı. 4 hafta süren ve toplam 40 saatten oluşan program 2015 yılında da devam edecek ve ikinci program 10 Nisan-16 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılacak. Akçansa'nın, üniversite öğrencileri tarafından maden sahalarının biyolojik değerini artırmayı amaçlayan projeler üretilmesi ve öğrencilerin bu yöndeki farkındalıklarının artırılması amacıyla düzenlediği Biyoçeşitlilik Proje Yarışması'nın kazananları belli oldu.
     
     
Brisa'ya TİM'den İnovasyon Ödülü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ArGe Merkezleri Performans Endeksi Değerlendirmesi Sonuçlandı Avrupa Birliği Çevre Ödülleri "Yönetim" kategorisinde birincilik VitrA ve Artema'nın
     
Brisa, Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında verilen "InovaLig" inovasyon ödüllerinde, inovasyon yaklaşımı ve kurumsal girişimcilik modeli ile İnovasyon Kaynakları kategorisinde üçüncülük ödülüne layık bulundu. VitrA İnovasyon Merkezi; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2013 yılı ArGe Merkezleri Performans Endeksi Değerlendirmesi kapsamında, "Sektör Bazında En Başarılı Ar-Ge Merkezleri" sıralamasında, "cam ve seramik" sektöründe 1. seçildi. "Avrupa Birliği Çevre Ödülleri" kapsamında, Bölgesel Çevre Merkezi (REC Türkiye) tarafından düzenlenen Türkiye Programı'nda finale kalan Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, ardından katılmaya hak kazandığı ve Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen programın "Yönetim" kategorisinde birinciliği elde etti. Böylece, 1987 yılından bu yana düzenlenen programda, ilk kez Türkiye'den bir kuruluş ödül almış oldu.
     
Konferanslar ve Çalıştaylar
 
17. Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi Zirvesi
16-17 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul Marriott Hotel Asia'da 17. Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi Zirvesi düzenlenecek.
Dünya Ekonomi Forumu 21 Ocak'ta başlıyor
 
Politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik değişimler paralelinde "yeni küresel durum"u tartışmak üzere iş dünyası, hükümetler, uluslararası organizasyonlar, akademi ve sivil toplum kuruluşlarından liderler
21-24 Ocak tarihleri arasında Davos'ta bir araya geliyor.
World Energy Outlook 2014 Türkiye
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Dr. Fatih Birol liderliğinde hazırlanan "World Energy Outlook 2014" raporunun Türkiye Tanıtım toplantısı, TÜSİAD ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) işbirliğinde, 22 Aralık 2014 tarihinde Sabancı Center'da gerçekleştirildi.
World Intelligent Cities Summit 2014
Londra merkezli EurAsia Strategies tarafından 10-11 Aralık 2014 tarihlerinde Conrad İstanbul Otel'de üçüncüsü düzenlenecek olan WICS - Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi'nin ilk günü EMBARQ Türkiye işbirliği ile Akılllı Şehirlerde Ulaşım Özel Paneli gerçekleştirilecektir. Panele katılan kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri dünyadaki ve Türkiye'deki akıllı ve sürdürülebilir ulaşım gündemini tartıştı.
Sürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü ile Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde "Sanayide Dönüşüm için Yaşam Döngüsü Analizi ve Enerji Verimliliği" temasıyla düzenlenen "Sürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014", 9 Aralık 2014 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Sempozyum'da kaynak verimliliği ve sürdürülebilir üretimin önemli araçlarından biri olan yaşam döngüsü analizi ve enerji verimliliği alanlarındaki iyi uygulamaların paylaşıldığı oturumlar düzenlendi.
Türkiye İnovasyon Haftası 2014
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığı desteğinde, Arçelik AŞ, Sabancı Holding, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türk Hava Yolları (THY) stratejik ortaklığında bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Türkiye İnovasyon Haftası" başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. İstanbul'da üç gün boyunca yaklaşık 40 bin kişinin katıldığı inovasyon haftasında, alanında uzman birçok yerli ve yabancı konuk katılımcılar deneyimlerini paylaştı.
Diğer Haberler
B20 Zirvesi Türkiye'de gerçekleştirildi.
 
İlk olarak 2009'yılında G20 Zirvesi paralelinde gerçekleştirilen ve iş dünyasının küresel konulardaki katkı ve görüşlerinin alınmasını hedefleyen B20 Zirvesi, bu sene 15 Aralık'ta Türkiye'de gerçekleşti.
 
Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi 20. Kez Toplandı
 
Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 20. Taraflar Konferansı (COP20) Peru/Lima'da 01.12.2014 tarihinde başladı. Zirveye 195 ülkeden 10000'in üzerinde STK, Medya, uluslararası kuruluş ve gözlemci kuruluş temsilcisi katılım sağladı.
 
Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı
 
Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin 12-24 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Taraflar Konferansı, Orman ve Su İşleri Bakanlığının ev sahipliğinde Türkiye'de yapılacak.
 
Yeni ÇED Yönetmeliği yayınlandı
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından güncellenen yeni ÇED Yönetmeliği 25 Kasım 2014 tarihli ve 29186 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikte, "ÇED Olumlu" ya da "ÇED Gerekli Değildir" kararı bulunan projelerde, kapasite artışı söz konusu olduğunda izlenecek yolun Bakanlık tarafından belirleneceği maddesi eklendi. Ayrıca Yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2 listelerinde bir takım değişiklikler yapıldı.
 
Türkiye Dört Yıl Süreliğine Hükümetlerarası İklim Hizmetleri Kurulu Yönetim Komitesi (IBCS) Üyeliğine Seçildi
 
Bu yıl ikincisi düzenlenen "Hükümetlerarası İklim Hizmetleri Kurulu (IBCS) Oturumu" 10-14 Kasım 2014 tarihlerinde İsviçre'nin Cenevre şehrinde gerçekleştirildi. Türkiye Hükümetlerarası İklim Hizmetleri Kurulu'nun ortak kararı ile 25 ülke ile birlikte Hükümetlerarası İklim Hizmetleri Kurulu (IBCS) Yönetim Komitesi üyeliğine seçilmiştir.
 
Türkiye'nin İklim Politikalarında Aktör Haritası
 
Ümit Şahin tarafından kaleme alınan "Türkiye'nin İklim Politikalarında Aktör Haritası" başlıklı raporun tanıtımını yapıldı. Raporda Türkiye'nin iklim politikalarının mevcut durumu ve bu politikaları belirleyen kamu, özel sektör, sivil toplum vb. aktörlerin kimler olduğu ve etki güçleri ele alındı. 1-12 Aralık'ta Peru'nun başkenti Lima'da 20. Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'ne katılan Ümit Şahin, zirveden izlenimlerini de aktardı.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@tbcsd.org Web: www.tbcsd.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.