SKD Mart 2014 E-Bülteni

E-Bülten Tarihi: 10.03.2014
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Mart 2014 / SKD E-Bülten
Gündem
SKD "Türkiye'de Suyun Durumu ve Su Yönetiminde Yeni Yaklaşımlar: Çevresel Perspektif" raporunu yayınlandı.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, Türkiye'nin su durumu ve geleceğine ışık tutmak amacıyla hazırladığı "Türkiye'de Suyun Durumu ve Su Yönetiminde Yeni Yaklaşımlar: Çevresel Perspektif" raporunu yayınladı. Çarpıcı veriler içeren rapor, iklim değişikliği sebebiyle Türkiye'de kuraklık etkilerinin artacağını, suyun depolanmasında sıkıntılar yaşanacağını ve sonuç olarak Türkiye'nin su kıtlığı sınırında olduğunu gösteriyor. Dernek, iş dünyasının su kullanımına ilişkin tavsiyelerde de bulundu.
 
 
 
     
Sürdürülebilirlik eğitimlerine kayıtlar başladı   SKD 2014 yılı ilk üye buluşması gerçekleşti
   
SKD Türkiye tarafından düzenlenen Sürdürülebilirlik Yönetimine Giriş, GRI G4 Temelli Sürdürülebilirlik Raporlaması ve Sürdürülebilirlik İletişimi eğitimlerine Mart ayı itibarıyla kayıt alınmaya başlandı. İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) üyeleri 2014'ün ilk üye buluşması kapsamında 12 Şubat'ta bir araya geldi. Üye buluşmasında konuşma yapan WBCSD COO'su Peter White Aksiyon 2020 Programını tanıttı.
   
 
SKD ve Üyelerden Haberler
     
Akçansa'dan Türkiye'de ilk Biyoçeşitlilik Yarışması. Anadolu Efes'ten sürdürülebilir turizm için fon çağrısı. Schneider Electric ve TSKB aramıza katıldı.
     
Akçansa, üniversitelilere "Biyolojik çeşitliliği artır, doğal hayata değer kat" çağrısında bulundu.
Akçansa, maden sahalarının biyolojik değerlerini arttırmayı amaçlayan "Biyoçeşitlilik Proje Yarışması"nı bu yıl ilk kez Türkiye'de gerçekleştiriyor.
Anadolu Efes, doğal, ekonomik ve kültürel kaynakların korunmasını ve devamlılığını gözeten; kaynakların değerlendirilmesi fırsatını yaratan; bu kaynaklardan gelir elde edilmesini ve bu gelirin kaynağın ait olduğu yerde kullanılmasını sağlayan sürdürülebilir turizm yaklaşımıyla başlattığı programda fon çağrısında bulundu. SKD'ye iki yeni üye daha eklendi. Schneider Electric ve TSKB'nin de aramıza katılmasıyla üye sayımız 45'e ulaştı. Yeni üyelerimize "Hoşgeldiniz" diyoruz.
     
 
   
National Geographic, Shell işbirliğinde "Büyük Enerji Sorunu"nu tartışmaya açıyor. Unilever'den Yeşil Nokta Projesi.
   
National Geographic, Shell işbirliğinde "Büyük Enerji Sorunu- Kentsel Geleceğimize Güç Vermek: Türkiye'deki Fırsatlar ve Zorluklar" konulu yuvarlak masa toplantısını 5 Mart, Çarşamba günü kamu, özel sektör, STK ve akademisyenlerin de yer aldığı geniş paydaş katılımıyla Çırağan Oteli'nde gerçekleştirdi. Global Compact Türkiye, AfD ve TEB işbirliğiyle düzenlenen Sürdürülebilir Türkiye'de faaliyet gösteren, dünyanın en büyük hızlı tüketim ürünleri şirketlerinden Unilever, WWF işbirliğiyle satış ve dağıtım noktalarını birer 'Yeşil Nokta'ya dönüştürüyor.
   
 
EtkinlikTakvimi
     
TÜSİAD "Sürdürülebilir Bir Gelecek için Yeşil İş" Konferansı'nı 14 Mart'ta düzenliyor. İstanbul Karbon Zirvesi, 3-5 Nisan'da gerçekleşiyor. ICCI, 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı 24-26 Nisan'da gerçekleşiyor.
     
Konferans kapsamında yeşil iş ve yeşil büyüme, küresel ve bölgesel perspektiften, çeşitli sektörlerdeki en iyi uygulama örnekleriyle ele alınacak. Gelecek nesilleri tehdit eden sorunlarla ilgili 3-5 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Karbon Zirvesi'nde dünya genelinde çok sayıda önemli bilim insanı bir araya gelecek, sorunlar ve çözüm önerileri tartışılacak. 1994'ten itibaren düzenlenen ICCI Fuar ve Konferansı'nın 20.'si Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı adı altında 24-25-26 Nisan 2014 tarihlerinde, İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek.
     
 
Diğer Haberler
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, "Verimlilik Proje Ödülleri" başvuruları başladı.
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, sanayi ve hizmet sektörlerindeki işletmelerin uygulamış oldukları verimliliği artırma projelerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen"Verimlilik Proje Ödülleri" için başvurular başladı. Son başvuru tarihi 1 Nisan.
 
 
Global Compact Türkiye, AfD ve TEB işbirliğiyle Sürdürülebilir Bankacılık Semineri yapıldı.
 
Global Compact Türkiye, AfD ve TEB işbirliğiyle düzenlenen Sürdürülebilir Bankacılık Semineri'nde sürdürülebilirliği düzenleyici bir çerçeve geliştirmek, şirketlerin çevresel ve sosyal politikaları hakkında bilgilere vatandaşların erişiminin önemi, şirketlerin uluslararası raporlama modellerini daha iyi bilmeleri ve ekstra mali derecelendirme kuruluşlarıyla daha yakın çalışmaya yönelik bazı özel soruların cevaplandırılması gibi konular konuşuldu.
 
 
TÜBİTAK MAM, Ulusal Temiz Üretim Merkezi için geniş katılımlı çalıştay düzenledi.
 
TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Temiz Üretim Çalışmaları Yöntem ve Stratejilerin Belirlenmesi Çalıştayı 3 Mart'ta Hilton İstanbul'da düzenlendi.
 
 
WWF "Türkiye'nin Su Ayak İzi Raporu"nu yayımladı.
 
WWF-Türkiye tarafından T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile işbirliği içerisinde Unilever ve OMO'nun desteğiyle hazırlanan rapor; su, üretim ve uluslararası ticaret ilişkisini ele alarak, Türkiye'nin su ayak izini ortaya koymayı amaçlıyor.
 
 
 
ÇEDBİK, 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi'ni gerçekleştirdi.
 
3.Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi, Sürdürülebilirlik Sınırları Aşmak adlı temasıyla 20-21 Şubat 2014 tarihlerinde Swissotel The Bosphorus İstanbul'da gerçekleştirildi.
 
     
 
 
Öğrenciler Örnek Şehir oluşturacak.
 
Samsun Gülsüm Sami Kefeli Ortaokulu, 'Yeşil Geleceğe Yeşil Otobüs' projesiyle katıldığı, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı koordinasyonunda düzenlenen Çevre ve Yenilikçi Fikirler Proje Yarışması'nda hibe almaya hak kazandı.
 
     
 
 
 
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@tbcsd.org Web: www.tbcsd.org
 
Bizi Twitter'dan Takip Edebilirsiniz. Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.