SKD Kasım 2014 E-Bülteni

E-Bülten Tarihi: 21.11.2014
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Kasım 2014 / SKD E-Bülten
Gündem  
 
ABD ve Çin iklim değişikliğiyle mücadelede anlaştı
 
ABD Başkanı Barack Obama ile Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ABD ve Çin arasında iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik bir anlaşmaya varıldığını açıkladılar. Anlaşmaya göre Çin, 2030 yılında veya bu tarihten önce sera gazı salımlarında pik değere ulaşacak. Ülke, ayrıca yine ayni seneye kadar enerji üretiminin %20'sini sıfır karbon salımlı kaynaklardan sağlayacak. ABD ise 2025 senesinde sera gazı salımlarını 2005 seviyelerinin %26-%28 altına çekmiş olacak. Amerikalı yetkililer, bunun ülkeyi 2050 yılına kadar sera gazı salımında %80 indirim istikametinde tutacağını açıklıyor.
 
 
 
Borsa İstanbul, BIST 30'dan 15 Şirketin Yer Aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ni Hesaplamaya Başladı
 
Borsa İstanbul, 4 Kasım 2014 tarihi itibarıyla 15 firmanın yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ni başlattı. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan tarafından açıklanan listede dernek üyelerimizden Garanti Bankası, Sabancı Holding, TAV Havalimanları Holding, Koç Holding ve Koç Grubu şirketlerinden Arçelik, Tofaş Otomotiv Fabrikaları ve Tüpraş yer aldı. Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan üyelerimizi kutluyoruz.
 
 
SKD ve Üyelerden Haberler
 
   
SKD Türkiye Sürdürülebilirlik Yönetimi Sertifika Programı başladı SKD Türkiye, Ruminant Akademi'de sürdürülebilirlik anlattı
   
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) ve Koç Üniversitesi tarafından düzenlenen "Sürdürülebilirlik Yönetimi Sertifika Programı" 7 Kasım 2014 Cuma günü başladı. 29 Kasım'da sona erecek programda Erda Gerçek, Prof. Dr. Dennis Driscoll, Yrd. Doç. Lale Güler, Prof.Dr. Barış Tan ve Prof. Dr. Metin Türkay eğitim veriyor. Programda ayrıca SKD Yönetim Kurulu üyeleri konuk konuşmacı olarak katılarak deneyimlerini paylaşıyor. Throw Nutrition tarafından, 30 Ekim-2 Kasım 2014 tarihleri arasında Kemer Akka Antedon Otel'de gerçekleştirilen Ruminant Akademi'de İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Konca ÇALKIVİK katılımcılara Vizyon 2050 çerçevesinde sürdürülebilirliğin temel ilkelerini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Programda süt sığırcılığının sorunlarından, buzağı bakım ve beslemesine, kaba yem kalitesi ve yönetiminden, yenilikçi besleme modellerine kadar sektörün en güncel konuları tartışıldı.
   
Sürdürülebilirlik Raporu Yayınlayan Üyelerimiz
Anadolu Efes, 2013 Sürdürülebilirlik Raporu'nu Yayınladı
 
Anadolu Efes, 2013 yılı Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı. Şirketin sürdürülebilirlik ve kurumsal sorumluluk alanlarında 2013 yılı boyunca gösterdiği performansı ortaya koyan sürdürülebilirlik raporu, Anadolu Efes'in Türkiye, Rusya, Kazakistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna operasyonlarını kapsıyor.
Coca-Cola İçecek 2013 Sürdürülebilirlik Raporu'nu Yayınladı
CCİ, sosyal, çevresel ve etik alanlardaki uygulamalarını ve performans sonuçlarını paydaşlarının bilgisine sunduğu 2013 CCİ Sürdürülebilirlik Raporu'nu 8 Ekim 2014'de yayınladı.
7. Koç Topluluğu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu yayınlandı
Koç Holding'in 1 Ocak 2013 - 31 Aralık 2013 tarihleri arasında Türkiye'de yürüttüğü faaliyet ve projelerden oluşan Koç Topluluğu 2013 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu yayımlandı.
Şekerbank, 2013 yılı Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı
Şekerbank,üretimi ve tasarrufu desteklemeyi temel alan faaliyetlerini özetlediği "Gelecek Üreten Banka" başlıklı 2013 yılı Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı. Rapor , küresl düzeyde kabul görmüş Küresel Raporlama Girişimi'nin(Global Reporting Initiative;GRI) G3.1 Sürdürülebilirlik Raporlaması Rehberi'ni ve GRI (FSSS) Finansal Hizmetler Sektör Eki'ni temel alarak GRI A seviyesine uygun olarak hazırlandı.
Konferanslar ve Çalıştaylar
B2B Pazarlamanın şifreleri Akçansa Pazarlama Zirvesi'nde masaya yatırıldı
 
Türkiye'nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa tarafından düzenlenen Pazarlama Zirvesi, 18 Kasım 2014 tarihinde Sabancı Center'da gerçekleştirildi. "B2B Pazarlamada Yeni Trendler" olarak gerçekleşen zirvede, B2B pazarlamada son trendler ve 2014 yılında pazarlama dünyasında beklenen gelişmeler ele alındı.
SHELL, Yol Emniyeti Konferansında İş Ortaklarıyla Buluştu
Yol emniyeti konusunda toplumsal bilincin artmasını sağlamak amacıyla Shell tarafından düzenlenen "Yol Emniyeti Konferansı"nın beşincisi 13 Kasım 2014 Perşembe günü İstanbul Renaissance Bosphorus Otel'de gerçekleştirildi.
Karbon Piyasasına Hazırlık Ortaklığı Açılış Toplantısı ve Mevcut Durum Çalıştayı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen "Karbon Piyasasına Hazırlık Ortaklığı (Partnership for Market Readiness (PMR))" Açılış Toplantısı ve Mevcut Durum Çalıştayı 24 Ekim 2014 Cuma Günü İstanbul Crown Plaza Otel'de gerçekleştirildi.
Diğer Haberler
Bursa Nilüfer Belediyesi Mayors Adapt sözleşmesini imzaladı
 
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Belçika'nın Başkenti Brüksel'de bulunan Avrupa Komisyonu Merkezi'nde düzenlenen törende, Mayors Adapt sözleşmesini AB İklim Eylemi Komiseri Connie Hedegaard ile birlikte imzaladı. Böylece yaklaşık 60 kent ve belediye tarafından iklim değişikliğine uyuma yönelik gösterilen liderlik ve eylemler, katılımcıların huzurunda somutlaştırıldı.
 
CDP Türkiye 2014 İklim Değişikliği Raporu Açıklandı
 
CDP (Karbon Saydamlık Projesi) Türkiye'nin 2014 yılı raporu, 3 Kasım 2014, Pazartesi günü yapılan etkinlik ile kamuoyuna duyuruldu. CDP Türkiye İklim Liderleri Ödüllerini ise Garanti Bankası, Coca-Cola İçecek, Zorlu Enerji Elektrik Üretim, Ekoten Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Noor Fındık aldılar. Ayrıca Küresel "CDP İklim Performans Liderlik Endeksi"ne (CPLI) Türkiye'den giren tek şirket Tofaş Otomotiv oldu.
 
Öğrencilerin Su Bilincini Artırmaya Yönelik Su Kaşifi Programı
 
Su Kaşifi programı, okullarda 8-14 yaş grubu öğrencilerin su bilincini artırmaya yönelik öğrenci odaklı, eğlenceli ve öğretici aktivitelerle dolu web tabanlı bir programdır. İngiltere GAP (Global Action Plan) liderliğinde 11 ülkede birden uygulanacak program, Türkiye'de Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı desteğiyle, İstanbul, Ankara, İzmir ve Samsun'da toplam 12 okulda uygulanacaktır.
 
AB Kadın Girişimcilere İş Hayatı İçin Finansman ve Danışmanlık Desteği Sunuyor
 
Kadın girişimcilerin finansman ve iş danışmanlık hizmetlerine erişimini arttırmayı amaçlayan Avrupa Birliği destekli yeni program, 22 Ekim'de İstanbul'da düzenlenen törenle hayata geçirildi.
 
Fransız perakende taktiğini İngilizler de kullanacak
 
Her yıl çöpe giden tonlarca meyve ve sebzenin israf olmasını engellemek amacıyla Fransız perakendeci Intermarche tarafından başlatılan "çirkin", "biçimsiz", "deforme" meyve ve sebze satışını destekleyen kampanya İngiltere'de de başladı.
 
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 11 il'de eş zamanlı gerçekleştirildi
 
Sürdürlebilir Yaşam Film Festivali, belgesellerin gücünden faydalanarak sürdürülebilir bir yaşam için kültürel değişime katkı vermek amacıyla izleyicilerle buluştu. Festival 7-8-9 Kasım'da tarihlerin de İstanbul, Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bodrum, Çanakkale, Diyarbakır, Hopa, İzmir ve Trabzon'da eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@tbcsd.org Web: www.tbcsd.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.