SKD Haziran 2014 E-Bülteni

E-Bülten Tarihi: 05.06.2014
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Haziran 2014 / SKD E-Bülten
Gündem
II. Sürdürülebilir Finans Forumu gerçekleştirildi
 
SKD, UNEP FI ve Global Compact Türkiye işbirliğiyle hayata geçirilen "Sürdürülebilir Finans Forumu" 16 Mayıs'ta Borsa İstanbul'da gerçekleştirildi. Garanti Bankası ve Şekerbank'ın ana sponsorluğunda düzenlenen foruma yerli ve yabancı pek çok uzman ve konuk katıldı.
 
 
Taşıtlarda Enerji Verimliliği İyi Uygulamaları SKD bünyesinde paylaşıldı
 
Taşıtlarda Enerji Verimliliği projesini başlatan SKD, konunun uzmanlarını bir araya getirdi. Brisa, Coca Cola, HED Akademi, Shell & Turcas, Tofaş ve Vodafone'dan katılımcılar yakıt tüketiminin nasıl azaltılabileceği konusunda önemli bilgiler paylaştılar.
 
 
 
 
     
SKD Türkiye "Sürdürülebilirlik Eğitimleri" düzenledi   SKD Türkiye, sosyal medya hesaplarını daha aktif kullanıyor
   
SKD Türkiye, Nisan ayında düzenlediği eğitimlerle iş dünyasında sürdürülebilir kalkınma bilincinin artmasına destek vermeye devam etti. Sürdürülebilirlik İletişimi, Sürdürülebilirlik Yönetimine Giriş, GRI G4 Temelli Sürdürülebilirlik Raporlaması başlıkları altında verilen eğitimler, 28, 29 ve 30 Nisan'da gerçekleştirildi. SKD, üyeleri ve takipçileriyle olan iletişim ağını genişletmek amacıyla bu sene sosyal medya hesaplarını daha aktif kullanmaya başladı. Dernek hesaplarına;
Facebook için www.facebook.com/skdturkiye,
Twitter için www.twitter.com/skdturkiye
adreslerinden ulaşabilirsiniz.
   
 
SKD ve Üyelerden Haberler
     
AKÇANSA'dan gelecek nesiller için önemli adım BASF'ten su kaynaklarını maksimuma çıkarmak için yeni ürün Brisa 'Stratejik Planlama Ödülü' aldı
     
İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleşen İstanbul Karbon Zirvesi'nin destekçilerinden olan AKÇANSA Genel Müdürü Hakan Gürdal "5 yıl önce yüzde 2 olan alternatif yakıt kullanım oranımızı 2020'ye kadar yüzde 30'a çıkarmayı hedefliyoruz" dedi. 2025 yılında dünya nüfusunun yarısının güvenli içme suyundan yoksun olacağını vurgulayan BASF, kireçlenmeyi kontrol eden Sokalan® adlı bir ürünle arıtma cihazlarının sudan tuzu arıtma işlemini daha uzun ömürlü biçimde gerçekleştirip içme suyu üretimini maksimuma çıkarmayı hedefliyor. Brisa, İstanbul Sanayi Odası tarafından farklı sektörlerde sürdürülebilir rekabet avantajına ulaşan firmaların ödüllendirildiği İnovasyon Ödülleri organizasyonunda, Toplam Kalite Yönetimi (TKY) anlayışı ve vizyoner strateji yaklaşımıyla 'Stratejik Planlama Ödülü'nü almaya hak kazandı.
     
 
     
DELOITTE: Biyokütle altın çağına giriyor Schneider Electric, "Akıllı Şehir" çözümlerini tanıttı TAV'a Medine Havalimanı için sürdürülebilirlik ödülü
     
Deloitte'un "Biyokütlenin Altın Çağı" raporuna göre yüzyıllardır ısıtmada kullanılan biyokütle, yeni teknolojiler sayesinde elektrik ve sıvı yakıt üretiminde de kullanılmaya başlanıyor. Schneider Electric, ICSG 2014'e evler, binalar, endüstriyel tesisler ve elektrik şebekesi kapsamındaki tüm müşterileri için kurduğu akıllı şebeke çözümlerini tanıttı. TAV İnşaat'ın tasarım ve yapımını gerçekleştirdiği Medine Havalimanı, United States Green Building Council tarafından "yeşil bina" olarak onaylandı. Proje, Yeşil Binalar Zirvesi'nde onur ödülü aldı
     
 
Konferanslar
Verimlilik Projeleri Ödülleri, 2 Haziran'da başlayacak "Verimlilik Haftası"nda sahiplerini buluyor
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından 2-3 Haziran 2014 tarihleri arasında Ankara Congresium Kongre ve Sergi Salonlarında "Verimlilik Haftası ve Verimlilik Projeleri Ödülleri" etkinlikleri düzenlenecektir.
10. Çevre Teknolojileri Buluşması, 12-14 Haziran'da düzenleniyor
İstanbul Fuar Hizmetleri tarafından düzenlenen "Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Uluslararası Fuarı" REW İstanbul bu yıl 12 - 14 Haziran'da gerçekleştirilecek.
Sustainable Brands Istanbul 2014, 28-29 Mayıs'ta gerçekleştirildi
Sustainable Brands-Sürdürülebilir Markalar konferanslar serisinin İstanbul ayağı, 28-29 Mayıs'ta Swissotel The Bosphorus'ta gerçekleşti.
20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı yapıldı
"20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı" (ICCI 2014), 24-26 Nisan arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi.
 
Diğer Haberler
EJOLT'un Dünya Çevre Adaleti Atlası yayına girdi
 
Dünya Çevre Adaleti Atlası'na ejatlas.org adresinden erişebilirsiniz. Türkiye'den vakalar içinse adres: ejatlas.org/country/turkey
 
GDO'lu gıda ürünlerinin satışında düzenleme
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda ürünlerinde yüzde 0.9 ve altında GDO bulunan gıdaların üretim ve satışına izin verilmesinin yolunu açtı.
 
TEMA Vakfı, İstanbul Projeleri Raporu'nu açıkladı
 
3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul'un hayata geçirilmesi halinde meydana gelebilecek etkiler TEMA Vakfı'nın İstanbul Projeleri Raporu'nda bir araya getirildi. Rapor 25 Mart'ta kamuoyu ile paylaşıldı.
 
     
 
 
 
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@tbcsd.org Web: www.tbcsd.org
 
Bizi Twitter'dan Takip Edebilirsiniz. Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.