SKD Ekim 2014 E-Bülteni

E-Bülten Tarihi: 21.10.2014
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Ekim 2014 / SKD E-Bülten
Gündem  
 
 
SKD ve Koç Üniversitesi'nden "Sürdürülebilirlik Yönetimi Sertifika Programı"
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) ve Koç Üniversitesi, iş dünyasının sürdürülebilirlik stratejilerini hayata geçirmesine büyük katkıda bulunacak bir sertifika programı gerçekleştiriyor. 7 Kasım 2014'te başlayacak olan "Sürdürülebilirlik Yönetimi Sertifika Programı" 4 hafta sürecek ve 40 saatten oluşacak.
 
 
 
SKD ve Üyelerden Haberler
     
Atatürk Havalimanı karbon salımını azalttı Türkiye Garanti Bankası "Yeşil Ofis" diploması almaya hak kazandı Vodafone Türkiye'den soğutuculara sim kartlı çözüm
     
İstanbul Atatürk Havalimanı; "Karbon Akreditasyonu Programı" kapsamında derecesini, azaltma seviyesinden, optimizasyon seviyesine yükseltti. Atatürk Havalimanı bu sertifika ile, Avrupa'daki havalimanı işletmelerinin çatı örgütü ACI Europe tarafından yürütülen Havalimanı Karbon Akreditasyonu (ACA) programında üçüncü seviyeye yükseldi. Türkiye Garanti Bankası; Genel Müdürlük binasında başlattığı, Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) Yeşil Ofis Programını (Green Office) başarıyla tamamlayarak, WWF Türkiye'den Yeşil Ofis Diplomasını almaya hak kazandı. Vodafone Türkiye, Danone Hayat İçecek için özel olarak geliştirdiği "Akıllı Dolap Takip Sistemi" ile Türkiye pazarında bir ilke imza attı. Danone Hayat İçecek'in ilk etapta bin dolabına uygulanan bu sistem sayesinde yıllık ortalama yüzde 25 oranında olan dolap kayıplarının önüne geçildi.
     
 
Konferanslar
Yapı Malzemerinde Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Yapılar Eğitimi gerçekleştirildi
 
ÇEDBİK, "Yapı Malzemelerinde Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Yapılar Eğitimi"ni 18 Eylül'de gerçekleştirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu'nda düzenlenen eğitimde Yönetim Kurulu Üyemiz ve Eko-etiket Çalışma Grubu Başkanımız Ata Selçuk "Çevresel Ürün Etiketlerine Genel Bir Bakış" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.
Sürdürülebilir İş Ödülleri sahiplerini buldu
Sürdürülebilir İş Ödülleri, 23 Eylül'de düzenlenen Yeşil İş Konferansı'nda sahiplerini buldu. 5 kategoriden 4'ünde SKD üyesi kurumlar ödül aldı. Sürdürülebilir İş Ödülü alan Coca-Cola İçecek, Sütaş, Unilever ve Vodafone Türkiye'yi kutluyoruz.
2015 Döngüsel Ekonomi Ödülleri için son başvuru 31 Ekim
Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) ve "Genç Küresel Liderler Forumu (The Forum of Young Global Leaders) işbirliğinde düzenlenen 2015 Döngüsel Ekonomi Ödülleri (The 2015 Circular Economy Awards) döngüsel ekonomiye katkıda bulunan iş dünyası, sivil toplum, akademi temsilcilerine 5 dalda ödül verecek. Bireysel başvurunun da mümkün olduğu ödüller için son başvuru tarihi 31 Ekim 2014.
SOLARTR 2014 Konferansı, 19-21 Kasım tarihlerinde gerçekleştiriliyor
"SOLARTR 2014" bilimsel etkinliği, "Üniversite/Sanayi/Kamu Kurum ve Kuruluşları/Sivil Toplum Örgütleri işbirliğinde", 19-21 Kasım 2014 tarihleri arasında, Swissotel Büyük Efes İzmir'de gerçekleştirilecek.
"2. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu" 20 Kasım'da düzenlenecek
EMBARQ Türkiye ve İzmir Kalkınma Ajansı'nın ortaklaşa düzenlediği 2. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu bu yıl İzmir'de gerçekleşecek. Sempozyumun bu yılki teması bisiklete binilebilir ve yürünebilir şehirler.
"2. Yeşil Şehirler Zirvesi" Bursa'da gerçekleştirilecek
Yeşil Şehirler Zirvesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 11-12 Aralık 2014 tarihlerinde Bursa'da Merinos Kültür Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecektir. 2 gün sürecek etkinliğin ana teması Şehirlerin İtibarı.
 
Diğer Haberler
Yeşilist ve Koç Üniversitesi'nden ortak proje: Students Go Green
 
Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nden üniversite öğrencileri sürdürülebilir yeşil kampüsler yaratmak için İstanbul'da bir araya geldi. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen kampüsler arası çevre yarışması, 'Students Go Green', ABD İstanbul Başkonsolosluğu sponsorluğunda 29-31 Ağustos tarihleri arasında Koç Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.
 
Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Zirvesi 23 Eylül'de gerçekleştirildi
 
BM İklim Zirvesi 23 Eylül 2014'de New York'ta gerçekleştirildi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'nun davetiyle gerçekleşen zirveye 125 devlet ve hükümet başkanı katıldı. Davetin amacı, yılsonunda Peru'nun başkenti Lima'da yapılacak BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 20. Taraflar Konferansı (COP-20) öncesinde siyasi iradenin karar alma süreçlerini hızlandırmak, somut ve azimli bir hedef elde etmek.
 
Adana'da Better Cotton üretimi arttı
 
Adana'da Sürdürülebilir pamuk üretimi konusunda dünyada önemi gittikçe artan Better Cotton (Daha İyi Pamuk) lisanslı pamuğunun üretici sayısının geçen yıla göre 6 kat artarak 17 üreticiye, üretim alanının ise 7 kat artarak 13 bin 850 dekara ulaştığı bildirildi.
 
Sosyal Girişimcilik için Sosyal Yatırım Programı başlıyor
 
Sosyal değişikliklere katkı sağlamak isteyen, kar amacı güden ya da gütmeyen yenilikçi girişimcilere yönelik Sosyal Yatırım Programı 12-13 Ekim ve 27-28-29 Ekim tarihlerinde düzenleniyor. JPMorgan Chase Vakfı'nın destekleriyle ve Sabancı Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşecek programın başlangıç ve ileri seviye kategorileri bulunuyor.
 
"Kurumsal Risk Yönetimi" eğitimleri 4 Kasım'da başlıyor
 
3.Boğaziçi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile Kurumsal Risk Yönetimi Derneği işbirliğinde "Kurumsal Risk Yönetimi" eğitimleri gerçekleştirilecek. 4-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan eğitim sekiz adet seminerden oluşacak.
 
     
 
 
 
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@tbcsd.org Web: www.tbcsd.org
 
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.