SKD E-Bülten / Temmuz 2016

E-Bülten Tarihi: 31.07.2016
Temmuz 2016 / SKD Bülteni
 
Gündem
 
BM Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forum toplantısı gerçekleştirildi
 
BM tarafından Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin (SKH) uygulanmasının takibini ve değerlendirmesini yapmak amacıyla kurulan Üst Düzey Siyasi Forum (High-level Political Forum) bu yılki toplantısını 11-20 Temmuz tarihleri arasında New York'ta gerçekleştirdi. Forum'da SKH'ler konusunda kaydedilen ilerlemeler ele alınırken yeni ortaya çıkan küresel konular da ele alındı. "Kimseyi geride bırakmamak" temasıyla kapsayıcılığın vurgulandığı Forum'da 22 gönüllü ülke temaya yönelik SKH'lerle ilgili gelişmelerini paylaştı. Sözkonusu gönüllü ülkeler arasında Türkiye de yer aldı.
 
 
Natural Capital Protocol lanse edildi
 
Dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşları, iş dünyası, akademi ve politika yapıcılarından oluşan 160 temsilcinin katılımıyla 13 Temmuz'da Londra'da gerçekleştirilen etkinlikte Doğal Sermaye Protokolü (Natural Capital Protocol) duyuruldu. 2014'te kurulan Doğal Sermaye Koalisyonu (Natural Capital Coalition) tarafından hazırlanan Protokol,doğal sermayenin etkilerini ve bağımlılığını tanımlama, ölçme ve değerlendirme konusunda iş dünyasına her sektöre uygulanabilir bir çerçeve sunuyor.
 
 
 
Brexit'in sürdürülebilirliğe etkisi tartışılıyor
 
Temmuz ayında AB'den ayrılma kararı alan İngiltere'de sürdürülebilirliğin geleceğinin ne olacağı ve bu ayrılma kararının sürdürülebilir gelecek açısından küresel ölçekte ne anlam ifade ettiği tartışılıyor. Uzmanlar tarafından dile getirilen genel görüş ise İngiltere'nin sürdürülebilirlik politikalarının ve bu nedenle de iş dünyasının önemli derecede zarar göreceği yönünde.
 
SKD ve Üyelerden Haberler
     
Solar Impulse'tan Brisa'ya teşekkür Doğa İş Güvenliği'nden İSG konusunda uluslararası işbirliği EkoRE ile Türkiye ilk kez kendi hücrelerini üretecek
     
Brisa'nın Türkiye Resmi Partneri olduğu Solar Impulse, Amerika ve Atlantik Okyanusu'nun ardından tek damla fosil yakıt kullanmadan Akdeniz geçişini de başarıyla tamamlayarak Mısır'a indi. Solar Impulse, Türkiye hava sahası üzerinden geçerken uçağın pilotu André Borschberg, Twitter'dan sürdürülebilirlik alanında verdiği destek dolayısıyla Brisa'ya teşekkür etti. Doğa İş Güvenliği, "ÇEİS Üyesi Fabrikaların İSG Yönünden Denetimi" ve "Orta Kademe Yöneticilerin Davranış Odaklı İSG Eğitimleri" başlıklı projelerin gerçekleştirilebilmesi için British Safety Council'in Türkiye Partneri oldu. EkoRE'nin güneş panellerinin kalbi sayılan wafer ve güneş hücrelerini Türkiye'de üretecek olan entegre güneş paneli fabrikasının inşa süreci devam ediyor. Niğde Bor Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alacak olan tesisin, Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanında bağımsızlaşmasına önemli bir katkı sağlayacağı öngörülüyor.
     
     
Garanti Bankası, Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme Modeli'ne tabi proje kapsamını genişletti Garanti Emeklilik, ilk Birleşmiş Milletler İlerleme Raporu'nu yayınladı Elif'ten Türkiye'nin ilk çevre dostu hibrit baskı teknolojisi
     
Garanti Bankası, finanse ettiği projelerin çevresel ve sosyal risklerini incelemek, değerlendirmek ve yönetmek amacıyla 2011'de oluşturduğu Çevresel ve Sosyal Kredi Politikalarında yeni bir adım attı. Risk değerlendirmeye tabi tutulacak projeler için daha önce 20 milyon USD olarak belirlenen limitin 2016 itibariyle 10 milyon USD'ye düşürülmesine karar verildi. Garanti Emeklilik, 2015 yılı Temmuz ayında imzaladığı Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi kapsamında vermiş olduğu taahhütlerle ilgili uygulamaları anlatan ilk İlerleme Raporu'nu yayınladı. Raporda insan hakları, çalışma standartları, çevre, yolsuzlukla mücadele ve Kadınların Güçlenmesi Prensipleri kapsamında 2016 yılı Temmuz ayına kadar gerçekleştirdiği çalışmalara yer verdi. Elif Holding, inovasyonlar zincirine bir halka daha ekleyerek hibrit baskı teknolojisi 'ElifHybr' ı geliştirdi. Birçok avantajının yanı sıra ElifHybr, gerek özel mürekkep ve kürleşme teknolojisi ile solventsiz baskı ve daha az VOC oluşumu, gerekse kurutma için daha az enerji kullanımı ve emisyon ile avantaj sağlarken, karbon ayak izini de %75 oranında azaltıyor.
     
     
İnci Holding aile içi şiddete karşı harekete geçti L'Oréal Türkiye 6 araştırmacı bilim kadınını burs ile ödüllendirdi P&G bulaşık deterjanı Fairy'den fosfatı çıkarıyor
     
İnci Holding, Sabancı Üniversitesi tarafından üç yıldır sürdürülen "İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı" projesine katılma kararı aldı. Sektörünün öncüsü olarak projeyi destekleyen İnci Holding, kadınların iş hayatında ve aile ilişkilerinde maruz kaldıkları şiddete karşı destek mekanizmaları oluşturmayı ve aile içi şiddeti önleyecek yöntemler geliştirmeyi amaçlıyor. "Dünyanın bilime, bilimin kadınlara ihtiyacı var" düşüncesiyle yola çıkan L'Oréal Türkiye'nin 14 yıldır başarıyla sürdürdüğü 'Bilim Kadınları İçin' programı kapsamındaki destek bursları, anlamlı bir törenle 2016 yılı sahiplerini buldu. P&G, 2017 yılına kadar tüm Fairy bulaşık makinesi tabletlerinden fosfatı çıkaracağını İstanbul'daki dünya lansmanında açıkladı. Böylece tüketiciler çevresel ayak izi azaltılmış ve aynı zamanda üstün performans gösteren yeni ürünü kullanırken ön yıkamaya gerek kalmayacağı için yılda 21 milyar litre su tasarrufu yapılabilecek.
     
   
Schneider Electric kadınlara ve gençlere yönelik çalışmalarına devam ediyor Şekerbank'a en iyi çevreci sendikasyon ödülü
   
Schneider Electric'in "eaSE Her Life - Kadının Hayatını Kolaylaştır" sloganı ile başlattığı proje kapsamında kadın çalışanlar, iş hayatındaki kadın algısının yanı sıra anne ve eş olarak zorluklara karşı kariyer gelişiminin nasıl olabileceği konusundaki fikirlerini şirket yönetimine aktardılar. "Future is ON" projesi kapsamında ise 12 üniversitede bin 200 öğrenci ile gerçekleştirilen çalışmalar ile Schneider Electric geleceğin ekibini toplamaya başladı. Şekerbank'ın enerji verimliliğinin finansmanı için geçen yıl almış olduğu Türkiye'nin ilk 5 yıllık sendikasyon kredisi, dünyanın önde gelen finans dergilerinden EMEA Finance tarafından "Enerji Verimliliğini Destekleyen En İyi Sendikasyon Kredisi" ödülüne layık görüldü. Banka'nın EKOkredi ürünüyle KOBİ'lerin enerji verimliliği projelerine sağladığı doğrudan finansman ve çevreye olan etkin katkısı nedeniyle bu ödüle layık görüldüğü belirtildi.
   
   
TSKB sıfır karbon konsere imza attı Vodafone Sürdürülebilirlik Haftası'nda 1145 yeni fidan dikildi
   
İKSV tarafından düzenlenen 44. İstanbul Müzik Festivali kapsamında, 22 Haziran'da Fransız Sarayı Bahçesi'nde gerçekleştirilen Edith Piaf'a Saygı Konseri, TSKB'nin sponsorluğunda sıfır karbon olarak hayata geçirildi. TSKB, konserin organizasyon aşamasından müzikseverlerin ulaşımına kadar olan süreçte ortaya çıkan tüm karbon ayak izini silerek yeni bir sıfır karbon konsere imza attı. Vodafone'un her sene Mayıs ayında kutladığı Sürdürülebilirlik Haftası kapsamında gerçekleştirilen projeyle, çalışanlar Maslak ve Küçükyalı ofislerinde yer alan bisiklet simülasyonu stantlarında pedal çevirerek Kaş Düşler Akademisi'ne kadar süren parkuru tamamladılar. Katedilen her 2km'ye 1 fidan bağışı yapılarak İzmir Çeşme'de yer alan Vodafone Ormanı'na 1145 fidan kazandırıldı.
   
 
Diğer Haberler
Borsa İstanbul, Şirketler için Kurumsal Dönüşüm Programı BISTEP'i başlatıyor
 
Sermaye piyasalarının ve kurumsallaşmanın bir bütün olmasından yola çıkılarak şirketlerin kurumsallaşma sürecine destek olmak amacıyla Borsa İstanbul'un iş dünyası hakkındaki bilgi birikiminin ve Koç Üniversitesi'nin akademik deneyiminin harmanlanmasıyla Şirketler İçin Kurumsal Dönüşüm Programı geliştirildi.
 
Sürdürülebilir İş Ödülleri için başvurular devam ediyor
 
Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından yılın başarılı sürdürülebilir iş modellerini ödüllendirerek iş dünyasına örnek oluşturmak amacıyla düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülleri başvuruları devam ediyor. Tüm sektörlere açık olan yarışma; sosyal etkiden atık yönetimine, çeşitlilik ve dahil etmeden işbirliğine kadar birçok konuyu kapsayan 9 kategoride düzenleniyor. Başvuru için son tarih ise 19 Ağustos.
 
4 bin lira maaşa rağmen çoban bulamıyorlar
 
Yeşilova Beldesi'nde besicilik yapan Ramazan Çelik, yaptığı açıklamada, astıkları afişlerle 4 bin lira maaşla çoban aradıklarını belirterek çalışmayı kabul edenlere 4 bin lira maaşın dışında, 50 kilogram peynir, yün, telefon kontörü, giyecek ve ayakkabı vereceklerini aktardı.
 
Arabadan inip bisiklete binmek için 13 neden
 
Popüler websitesi listelist, İstanbul trafiğinin sıkıntılarından kurtulmak isteyenlere yönelik, sağlıklı ve çevre dostu bir ulaşım olan bisiklete dikkat çekmek amacıyla bir liste hazırladı.
 
İsveç sıfır karbondioksit için elektrikli yollar yapıyor
 
İsveç, Sandviken şehrinde elektrikli yollar için iki kilometrelik bir test parkurunda hazırlıklarına devam ediyor. Hafif metroların çalışma sisteminden ilham alan uygulama ile İsveç, 2030 yılına kadar fosil yakıt tüketen araçların kullanımının son bulmasını amaçlıyor.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Kolektif House Levent, Esentepe Mahallesi,
Talat Paşa Caddesi No:5/1 Posta Kodu:34394 Şişli, İstanbul, TÜRKİYE
Tel: +90 (216) 465 07 37 Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.