SKD E-Bülten / Temmuz 2015

E-Bülten Tarihi: 09.07.2015
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Temmuz 2015 / SKD E-Bülten
Gündem
 
AB Çevre Ödülleri'nde SKD Üyelerine 3 kategoride 3 ödül
 
Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye 2015 Programı birincileri ve finalistleri, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) ve TOBB işbirliğinde gerçekleştirilen törende ödüllerini aldılar.

SKD Üyesi Eczacıbaşı Holding şirketlerinden Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Yönetim Kategorisinde birincilik ödülü alırken, Koç Holding şirketlerinden Arçelik Ürün/Hizmet Kategorisinde, Tüpraş Süreç Kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldular.
 
 
SKD Üyeleri Şekerbank ve Vodafone'a Cannes Lions'tan ödül
 
Bu yıl 62.si gerçekleştirilen Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali'nde; Şekerbank, "Aile Çiftçiliği" kampanyası kapsamında çiftçilere atfen yazılan 10 binin üzerindeki tweet'i köylere ulaştırdığı projesiyle Bronz Aslan ödülünü kazanırken, Vodafone Türkiye ise kadına yönelik şiddete karşı geliştirdiği "Kırmızı Işık" uygulamasıyla Türk reklam sektörüne ilk Grand Prix'yi kazandırdı.
 
SKD ve Üyelerden Haberler
     
Boyner Grup kadın girişimciliğini destekliyor Coca-Cola İzmir Fabrikası'na çevre ödülü Unilever Türkiye'den Sürdürülebilir Yaşam Planı çalıştayı
     
Boyner Grup, IFC ortaklığında gerçekleştirdiği "İyi İşler - Boyner Grup Tedarik Zinciri Kadın Girişimcileri Güçlendirme Programı" ile kendi tedarikçi ağında yer alan kadın girişimcilerin ihtiyaçlarını destekleyecek bir kapasite geliştirme programı uyguluyor. Boyner Grup, kadın girişimcilere destek ve tedarik zinciri sürdürülebilirliği çalışmalarıyla küresel kadın tedarikçi ağı "WeConnect"in Türkiye'den ilk üyesi oldu. Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu tarafından düzenlenen Sürdürülebilirlik Ödülleri'nin altıncısı İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Uluslararası jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda Coca-Cola İçecek İzmir Fabrikası çevre kategorisinde dördüncü kez "En İyi Performans Gösteren Fabrika" ödülüne layık görüldü. Unilever, Sürdürülebilir Yaşam Planı kapsamında 4 yılda yol aldığı mesafeyi uzmanlar ve SKD'nin de içinde yer aldığı çeşitli paydaşlarla değerlendirmek üzere 'Etkiyi birlikte büyütüyoruz' sloganıyla İstanbul'da tarafsız ve bağımsız bir çalıştay düzenledi.
     
Şekerbank'tan kentsel dönüşüme özel enerji verimliliği kredisi
EBRD'nin Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı'na (TuREEFF) katılan ilk banka olan Şekerbank, program kapsamında ilk kentsel dönüşüm projesini kredilendirdi. Bankanın Yeniden İnşa Kredisi'ni kullanan inşaat firmaları, tüketicilere enerji verimliliği yüksek konutlar sunarak ısınma/soğutma giderlerinin düşmesine ve karbon salımının azalmasına katkı sunuyor. İnşaat firmaları, proje bazında ücretsiz teknik ve pazarlama danışmanlığı hizmeti de alabiliyor.
Konferanslar
G20'nin uzun vadeli finansman kurumları TSKB'nin ev sahipliğinde düzenlenen D20 Konferansı'nda buluştu
G20 üyesi ülkelerin kalkınma bankaları, uzun vadeli yatırım kuruluşları ve büyük finans kurumlarının üst düzey temsilcileri 26 Mayıs 2015'de İstanbul'da düzenlenen üçüncü D20 Konferansı'nda bir araya geldi. İlki 2013 yılında Moskova'da, ikincisi 2014'te Roma'da düzenlenen D20 konferanslarının üçüncüsü TSKB'nin ev sahipliğinde gerçekleşti.
Yeşil İş 2015: Sürdürülebilir İş Buluşması
Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl yedincisi gerçekleştirilecek olan 'Yeşil İş 2015: Sürdürülebilir İş Buluşması, 8-9 Ekim tarihlerinde İstanbul'da düzenleniyor.
BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı, 12-23 Ekim 2015
Ankara'da gerçekleştirilecek BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı'nda (UNCCD COP12) çölleşmeyle mücadele konusu ülkeler nezdinde ele alınarak sorunun çözümüne dair ortak bir irade yaratılacak. Konferans kapsamında iş dünyasının katkı ve görüşlerini dile getirmesi açısından son derece önemli olan ve SKD'nin çatı örgütü Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBSCD) tarafından da desteklenen "İş Forumu" düzenlenecek.
Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu 2015, 19-20 Kasım, İstanbul Teknik Üniversitesi
Bu yıl üçüncüsü İstanbul'da düzenlenecek olan Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu 2015'in yeri ve zamanı belli oldu. 19-20 Kasım tarihlerinde iki gün sürecek şekilde planlanan Sempozyum, İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.
Diğer Haberler
Sürdürülebilir İş Ödülleri ve Sürdürülebilir İş Lideri Ödülleri Başvuruları Başladı!
 
Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl ikinci kez dağıtılacak Sürdürülebilir İş Ödülleri ve Sürdürülebilir İş Liderleri Ödülleri için başvuru maratonu başladı. Yeni ekonominin örnek lider kuruluşları arasında yer aldığına inanan ve Türkiye'de diğer kuruluşlara model teşkil edecek projelerini paylaşmak isteyenler yarışmaya 21 Ağustos'a kadar başvurabilecek.
 
Tarihi Yarımada Yayalaştırma Projesi Hava Kalitesi Üzerine Etkiler ve Sürdürülebilir Ulaşım Önerileri raporu yayınlandı
 
2010 yılından bu yana Tarihi Yarımada Yayalaştırma Projesi üzerine yoğun çalışmalar gerçekleştiren EMBARQ Türkiye, konu hakkında beşinci raporunu yayınladı. EMBARQ Türkiye koordinasyonunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan raporda, Fatih Belediyesi yayalaştırma projesinin bölgenin hava kalitesine etkileri incelendi.
 
Şanlıurfa'da işletmeye açılan BRT'nin yol güvenliği ve erişilebilirlik raporu hazırlandı.
 
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi kentteki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla verdiği toplu taşıma hizmetlerine bir yenisini ekleyerek İstanbul'da Metrobüs adıyla bilinen BRT Sistemi'nin (Hızlı Otobüs Taşımacılığı) ilk bölümünü ayrık otobüs koridoru olarak işletmeye açtı.
 
Kadıköy'ün "Esencanları" Hem Öğretiyor Hem Eğlendiriyor
 
Kadıköy Belediyesi'nin organik atıklar konusunda çocukları bilinçlendirmek amacıyla başlattığı "Muhteşem Dönüşüm, Solucanlarla Kompost" Projesi tüm hızıyla devam ediyor. "Esencan ile Kompost" adını da taşıyan çalışma kapsamında şimdiye kadar 24 okulda yaklaşık 600 öğrenciye teorik ve pratik eğitim verilmiş durumda…
 
İMSAD'dan sürdürülebilir binalar için iki uluslararası işbirliği
 
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), çevre sertifikasyonları konusunda dünyanın lider kuruluşları olan UL Verification Services Inc. ve IBU (Institut Bauen und Umwelt e.V.) ile iki ayrı stratejik işbirliği protokolü imzaladı. Bu işbirlikleri çerçevesinde Türkiye İMSAD, IBU ile "Çevresel Ürün Deklarasyonları (EPD)" konusunda, UL Environment ile de "Ürün Etiketleme ve Belgelendirme" konularında çalışmalar yapacak.
 
Türkiye Girişimcilik Stratejisi ve Eylem Planı (2015-2018) yürürlüğe girdi
 
'Ülkemizde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak, güçlü bir ekosistem oluşturmak ve girişimciliği geliştirmek' amacıyla hazırlanan Girişimcilik Stratejisi ve Eylem Planı (GİSEP) 1 Temmuz 2015'te Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Plan'da yer alan girişimcilik stratejilerini etkileyen gelişmeler arasında "yeşil ekonomi, yenilenebilir enerji" de sayılarak "Çevreye duyarlı teknolojiler ve yenilenebilir enerji sürdürülebilir gelişmenin en önemli bileşenleri olarak görülmektedir" denildi.
 
Yeşil Yakalı Çalışanlar Artıyor
 
Sürdürülebilirliği bir iş modeli olarak benimseyen şirketlerde "yeşil yakalı" çalışan sayısı giderek artıyor. Yeşil bir marka olmanın yolunun yeşil yakayla mümkün olduğuna dair giderek artan farkındalık şirketleri insan kaynakları stratejilerini gözden geçirmeye zorluyor. Türkiye'de bu değişiklik konusunda öncü olanların başında SKD üyesi şirketler geliyor.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.