SKD E-Bülten / Şubat 2015

E-Bülten Tarihi: 05.02.2015
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Şubat 2015 / SKD E-Bülten
Gündem
 
"Binalarda Enerji Verimliliği (BEV) Başarı Öykünüz" dergisi yayınlandı
 
SKD Türkiye Enerji Çalışma Grubu tarafından oluşturulan BEV dergisinde, BEV Bildirgesi imzacı şirketlerinden 10 tanesinin ve çatı örgütümüz Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD) üyesi 3 şirketin iyi uygulamaları ve başarılı sonuçları yer alıyor.
 
 
SKD ve Üyelerden Haberler
   
Akkök Holding Aramıza Katıldı Anadolu Efes Sürdürülebilirlik Raporu ile Platin Ödülün Sahibi Oldu
   
Akkök Holding artık İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği'nin bir üyesi. Yeni üyemize "Hoş geldiniz" diyoruz. Anadolu Efes 2013 Sürdürülebilirlik Raporu ile Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi'nin (LACP) küresel ölçekte düzenlediği 2014 Spotlight İletişim Ödülleri'nde "Sürdürülebilirlik Raporu" kategorisinde birinci seçilerek Platin Ödülün sahibi olurken, En Gelişmiş Uygulamalar alanında ise Altın Ödüle layık görüldü.
   
   
Koç'tan 'Ülkem İçin Engel Tanımıyorum' projesi TSKB Sürdürülebilirlik Atölyesi ODTÜ'de düzenlendi
   
Koç Holding "Ülkem İçin" Projesi ile çalışanları, bayileri ve tedarikçileri arasında sosyal sorumluluk algısını yaygınlaştırararak toplumsal sorunların katılımcı bir tutumla ele alınmasını amaçlıyor. İki yılda bir değişen temaların sonuncusu "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum" başlığı ile proje yine önemli bir alanda farkındalık yarattı. UNDP ve AYDER işbirliği ile 125 bin 982 kişiye "Engelliliğe Doğru Yaklaşım" eğitimleri ile ulaşıldı, 1.361 işletmenin fiziki şartları engelli dostu hale getirildi ve engelli bireylerin kullanabileceği ürünler geliştirildi. Koç Topluluğu Şirketleri'nin bayi ve mağaza prosedürlerine 'Engelli Dostu Olma' şartı eklendi. Projenin odaklanacağı yeni alan Mayıs 2015'te duyurulacak. TSKB 2012 yılından bu yana geleceğin yönetici adayları olan üniversite öğrencilerinin sürdürülebilirlik konusunda farkındalık kazanmaları amacıyla düzenlediği Sürdürülebilirlik Atölyeleri'ni n üçüncüsü ODTÜ'de düzenlendi. Sürdürülebilirlik alanında ilk okuryazarlık programı olan Sürdürülebilirlik Atölyeleri'nde öğrenciler ile akademisyenler ve özel sektör temsilcileri bir araya gelerek ölçümleme yapıyor ve sürdürülebilirliği farklı perspektiflerden yorumluyor.
   
Sürdürülebilirlik Raporu Yayınlayan Üyelerimiz
   
Akçansa, 2012-2013 Sürdürülebilirlik Raporunu yayımlandı Çimsa, 2013 Sürdürülebilirlik Raporunu yayımlandı
   
Sürdürülebilirliği, yönetim anlayışının ve çalışma kültürürün en temel öğelerinden biri olarak gören Akçansa, Sürdürülebilirlik Raporları'nın üçüncüsünü yayınladı. Çimento ve yapı malzemeleri sektöründe 40 yılı aşkın süredir fark yaratan çalışmalara imza atan Çimsa, GRI G4 Raporlama kılavuzunda belirtilen temel uygulama düzeyi ilkelerine uygun olarak hazırlanan 2013 Sürdürülebilirlik Raporunu kamuoyu ile paylaştı.
   
     
ISS Türkiye, Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı STFA Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı Vodafone, 2013-2014 Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı
     
ISS Türkiye, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde ülkemizde ilk ve tek Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı. Rapor GRI (global Reporting Initiative) tarafından "GRI'ın Önemli Unsurlar" kriterleri için kontrol edilerek onaylandı. STFA, 75 yıllık sürdürülebilirlik hikayesini temel alarak hazırladığı bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2013 yılına ait ekonomik, çevresel ve sosyal performansını yönlendiren ürün, hizmet ve faaliyetleriyle yarattığı etkilerin nasıl yönetildiğini paydaşlarına aktarıyor. Sürdürülebilirliği temel iş stratejilerinin ayrılmaz bir parçası olarak gören Vodafone Türkiye, bu yıl hazırladığı 4. Sürdürülebilirlik Raporu ile Türkiye'de "AA1000AS" ve "GRI G4 Materiality Matters Check" onaylarını aynı anda alan ilk kuruluş ve telekomünikasyon sektöründe "GRI G4 Materiality Matters Check" onayı alan ilk firma oldu.
     
Konferanslar ve Çalıştaylar
TKYD VIII. Kurumsal Yönetim Zirvesi
Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği tarafından 14 Ocak 2015 tarihinde gerçekleşen "VIII. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi"nde her sene olduğu gibi bu yıl da birbirinden değerli isimler iş dünyasındaki en son gelişmeleri tartışmak için bir araya geldi.
6. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı
 
34. Enerji Verimliliği Haftası çerçevesinde gerçekleşen 6. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, 14-17 Ocak 2015 tarihlerinde, İstanbul WOW Convention Center'da gerçekleşti.
II. İstanbul Karbon Zirvesi
Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan İstanbul Karbon Zirvesi, 2-3 Nisan 2015 tarihleri arasında The Grand Cevahir Hotel & Convention Center'da gerçekleştirilecek. Karbon salımının enerji tasarrufu yoluyla konutlarda, sanayide ve ulaştırma sektöründe nasıl azaltılacağı gibi tüm dünyayı ve gelecek nesilleri ilgilendiren konuların tüm detaylarıyla masaya yatırılacak.
IFAT Eurasia 2015 Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı
Avrasya'nın en önemli çevre teknolojileri etkinliklerinden olan fuar, 16-18 Nisan 2015 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleşiyor.
4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi
"Kentlerde yeşile ayıracak yer kaldı mı? " Bu soru kent yoğunlaşmasının yarattığı sorunlarla mücadele eden bina uzmanları tarafından tüm dünyada sıkça sorulur hale geldi. Başarılı çözümler ve yeşil çatı teknolojisindeki en yeni gelişmelerin tüm detaylarıyla tartışılacağı "4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi", 20-21 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul'da düzenleniyor.
ICCI 2015-Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı
 
1994 yılından itibaren başarıyla düzenlenmekte olan ve enerji sektöründe konuyla ilgili yaklaşık 16.000 yerli ve yabancı katılımcı tarafından düzenli olarak takip edilen ICCI Fuar ve Konferansı'nın 21.'si geliştirilmiş konu içeriği ile Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı adı altında 6-7-8 Mayıs 2015 tarihlerinde Türkiye'nin ekonomi ve sanayi başkenti İstanbul'da, konum ve kapasite açısından Türkiye'nin en avantajlı mekanlarından biri olan İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecektir.
Dünya Enerji Ekonomisi Konferansı
 
25-27 Mayıs 2015 tarihlerinde Ankara'da düzenlenecek 38. Dünya Enerji Ekonomisi Konferansı'nda petrol, doğalgaz ve kaya gazı gibi başlıkların yanı sıra, ülkelerin karbon salımlarını azaltacak politika ve stratejiler, ekonomik potansiyel içeren teknolojik seçenekler ve iklim değişikliğine yönelik küresel hedefler konuşulacak.
Diğer Haberler
Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü sürdürülebilir enerji laboratuvarına dönüşüyor
 
Boğaziçi Üniversitesi yenilenebilir enerjide bir ilke imza attı. Kilyos Sarıtepe Kampüsü, kendi işlettiği rüzgâr enerji santraliyle yenilenebilir rüzgâr kaynağından enerjisini sağlayan dünyadaki ilk üniversite kampüsü olacak.
 
Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında öncelikle işverenler olmak üzere çalışma hayatının tüm kesimlerinde bilinç ve duyarlılığın artırılması amacıyla her yıl düzenli olarak verilen "Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü" bu yıl da verilecektir.
 
Dünya Saati 2015 için geri sayım başladı
 
Çevre konusundaki en büyük kitlesel hareket WWF Dünya Saati için geri sayım başladı. Dünya Saati eylemi bu yıl dokuzuncu kez, 28 Mart 2015 Cumartesi günü saat 20.30 ile 21.30 arasında gerçekleştirilecek. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kamu kuruluşlarını, özel şirketleri ve bireyleri Dünya Saati etkinliğine katılmaya ve bir saat boyunca ışıklarını kapatmaya çağırıyor.
 
Guardian Sustainable Business Awards
 
The Guardian tarafından bu sene 5.si düzenlenen the Guardian Sürdürülebilir İş Ödülleri (Sustainable Business Awards) iş dünyasından inovatif ve etkili sürdürülebilirlik uygulamalarını ödüllendiriyor. Sürdürülebilirliğin iletişiminden sosyal etkiye kadar birçok alanda ödül verilecek olan yarışma için son başvuru tarihi 13 Şubat 2015.
 
İSTKA Mali Destek Programları 2015
 
İstanbul Kalkınma Ajansı, 2015 Yılı Mali Destek Programları için ilana çıkmış bulunmaktadır. İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından 2015 Yılı Mali Destek Programları için tahsis edilen kaynaklar ve son başvuru tarihlerini ve söz konusu programların Başvuru Rehberlerini "Detayları İncele" butonu ile ulaşılabilirsiniz.
 
Students Go Green kazananları belli oldu
 
Türkiye'nin ilk kampüslerarası çevre yarışması 'Students Go Green'in kazanan takımları belli oldu. 16 Ocak 2014 Cuma günü Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde (ANAMED) düzenlenen bir törenle Boğaziçi Üniversitesi'nin elektronik atık projesi ve Özyeğin Üniversitesi'nin sürdürülebilir ulaşım projesi ödüllerini, ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter bu projelerin geleceğe taşınması ve başarı dilekleriyle takdim etti.
 
Küresel Riskler raporuna göre "çevresel riskler" artıyor
 
Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Küresel Riskler 2015 raporunu yayınladı. Raporda dünyanın gelecek 18 ay ile 10 yıllık süre zarfında yaşayabileceği 28 önemli risk ve bu risklere yol açan 13 trend ortaya kondu.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.